Огледало поремећаја
Терористички напад у Полицијској станици у Босанској Крупи, у којем је малољетник убио полицајца Озрена Марана, шокирао је друштво и указао на дубоке безбједносне и друштвене пукотине у БиХ које су омогућиле да дијете постане оружје радикалне идеологије.
Најпотреснији аспект овог случаја је то што је малољетник, неко ко би требало тек да започиње животни пут, постао алат радикалне идеологије. Када дође до тога да дјеца носе оружје и убијају, јасан је сигнал да је друштво у цјелини заказало.
Овај чин није само посљедица безбједносних пропуста већ и симптом дубљих проблема. Када дијете постане терориста, јасно је да су заказале све кључне институције, од породице, школа до друштвене заједнице. Индоктринација младих указује на опасност која се не може игнорисати, а хапшење професора на универзитету, за којег се сумња да је имао улогу у овом процесу, додатно указује на то колико су терористичке идеологије успјеле продријети у кључне друштвене институције. Алармантно је што радикалне идеологије, укључујући радикални ислам, очигледно успијевају продријети и у образовне структуре. Тероризам у БиХ више није изоловани феномен повезан с маргинама друштва, он сада улази у институције које би требало да буду стубови друштва, међу којима је и образовање. Када се нападају и урушавају ове институције, отвара се простор за још веће насиље и хаос. Тероризам није само спољни непријатељ, он сада напада изнутра, кроз институције које би требало да буду штит свима нама. Један од криваца за овакво стање у којем смо се нашли свакако је политичка реторика која без доказа говори о свему и свачему, као што су “кампови за обуку”, и тиме распирује страх и подјеле. Што је најгоре, таква реторика дошла је од високорангираног политичара који треба да смирује ситуацију и чува друштвени поредак, министра одбране Зукана Хелеза. Такве изјаве не само да погоршавају ситуацију већ могу инспирисати појединце склоне радикализацији да дјелују.
У мултиетничком друштву попут БиХ такви потези нису само опасни - они могу узроковати нове таласе насиља. Реторика мржње може резултирати феноменом “копи кет”, односно инспирисањем нових напада који опонашају раније терористичке акте. Овакав развој догађаја води у зачарани круг насиља из којег је тешко изаћи. Стручњаци већ упозоравају да су готово сви терористички напади на неки начин повезани с БиХ, а ако се образовне институције не заштите, друштво ризикује потпуну дестабилизацију. На крају, морамо се запитати како је могуће да је малољетник обучен за убиство, а да нико није примијетио? Ко је заказао? Одговорност је сада на свима нама да спријечимо ширење радикализма и вратимо вјеру у институције. Тероризам се храни нашим страхом - а наш најјачи одговор мора бити одлучност и заједништво.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.