Још мало па нестало

Данијела Бајић
Још мало па нестало

Јавна је тајна да сви одреда хрле у радње половне робе, где је се за 25 КМ обуку од главе до пете. И нису то само обични грађани, већ и они са дубљим џепом, али бољим резоновањем и економичнијим размишљањем.

Чак се више нико не либи да јавно каже да је у секондхенд шоповима редовни купац. Давно смо превазишли погрешне ставове о томе да је половна роба неквалитетна, подерана и прљава и да је прије нас ко зна ко користио.

Истина је потпуно другачија: цијене су повољне, а гардероба је очувана, неријетко и маркирана, увезена из Њемачке, Француске и Енглеске. Посљедњи подаци кажу чак из Уганде и Замбије.

Свакако да разлог процвата и експанзије ових продавница лежи у нашем ниском стандарду и малим примањима. Становништво, а нарочито се то односи на оне са нижим примањима, више “не пати” од маркиране обуће и одјеће.

Више су за варијанту да “вишак” од плате, резервисан за шопинг, искористе на другој, по кућни буџет повољнијој страни. Зато је “Тему” експлодирао, зато је бањалучка сточна пијаца сваке недјеље ујутро дупке пуна. Народу је доста приче о маркираној, често прецијењеној роби, чак и оној која је изложена на сезонским попустима.

Да апсурд буде већи, стрпљиви купци често у бутицима половне робе проберу готово нову маркирану одјећу и то за мале паре. Цијене свуда варирају, баш као у скупим продавницама, а једина разлика је у томе што су ниске. Тако да за и више него квалитетне ципеле можете издвојити 20, за мајице од три до седам, а за панталоне десет марака. Јакне су увијек сезонски хит па су нешто скупље, у просјеку, од десет до 25 марака.

Међутим, са растом популарности ових продавница порастао је и број прича о негативним искуствима, што је у неку руку и логично. Иако су у мањини, једни се жале на нехигијену, други на лош квалитет услуге, трећи на споран квалитет добијеног.

Наравоученије каже да је народу тешко угодити. Једно друго ипак проширује овај закључак и савјетује бунџијама да ипак заобиђу “половњаке” и на широком тржишту потраже оно што им више паше.

А ако им се стање на банковном рачуну не слаже са овим закључком, нека истрпе фалинке и ускоче у све популарније коло куповине половне робе.

На тржишту је има и више него довољно, само је од јануара до септембра ове године увезено скоро пет тона. Тако да, навали народе, још мало па нестало!

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана