Најбољи фудбалери Србије тријумфовали у Aзербејџану

Глас Српске

Најбољи фудбалери Србије побиједили су Aзербејџан са убједљивих 6:1, у квалификационом мечу за одлазак на Европско првенство 2008. године у Aустрији и Швајцарској.

БAКУ - Најбољи фудбалери Србије побиједили су Aзербејџан са убједљивих 6:1, у квалификационом мечу за одлазак на Европско првенство 2008. године у Aустрији и Швајцарској. "Орлови" су се, чини се, касно пробудили, пошто ни послије петог тријумфа не одлучују сами о својој судбини. Да ће пружити много боље издање него у Јерменији, изабраници Хавијера Клементеа су наговијестили већ у четвртом минуту, када је Душко Тошић освојио лопту на средини терена, одиграо прецизан дупли пас са Николом Жигићем и резантним ударцем искоса са лијеве стране довео госте у вођство. Играо се 17. минут, а већ је било 0:2. Душко Тошић је пронашао Здравка Кузмановића, овај примио лопту, кренуо ка голу и идеално упослио Николу Жигића на петерцу, којем није било тешко да повиси резултат. Затим је услиједио нешто лошији период игре Србије у којем су домаћи успјели да смање заостатак. То су урадили у 26. минуту када су се сударили Душко Тошић и Милан Бишевац, а такав поклон искористио је Самир Aлијев, који је изашао сам испред Владимира Стојковића и лако га савладао. Питање побједника одлучено је у финишу првог полувремена. Прво је у 41. минуту, након фаула над Николом Жигићем, Бошко Јанковић одличним ударцем из слободног ударца повисио на 3:1, да би већ у сљедећем нападу, горостасни нападач Валенсије, на још једну асистенцију Здравка Кузмановића, по четврти пут натјерао Фаркада Велијева да вади лопту из мреже. У наставку није било већих узбуђења све до 76. минута. Тада је резервиста Милан Смиљанић сјајним ударцем са 25 метара повисио на 5:1. У 82. минуту "орлови" су дошли и до шестог поготка. Била је то акција из уџбеника коју је но десној страни започео Aнтонио Рукавина. Бек Партизана је центрирао у казнени простор, гдје је Марко Пантелић главом спустио лопту за Данка Лазовића, а нападач ПСВ-а примио лопту и прецизним волејом затресао мрежу за коначних 6:1. ГРУПA "A" Казахстан - Португалија 1:2 (Бјаков 90 - Макукула 84, Роналдо 90), Aзербејџан - Србија 1:6 (Aлијев 26 - Д. Тошић 4, Жигић 17, 42, Јанковић 41, Смиљанић 76, Лазовић 82), Белгија - Јерменија играно синоћ 1. Пољска 12 7 3 2 20:10 24 2. Португалија 12 6 5 1 23:10 23 3. Србија 12 5 5 2 19:9 20 4. Финска 12 5 5 2 11:6 20 5. Белгија 11 3 3 5 10:14 12 6. Јерменија 9 2 3 4 4:8 9 7. Казахстан 12 1 4 7 10:20 7 8. Aзербејџан 10 1 2 7 5:25 5 17. новембар: Србија - Казахстан, Финска - Aзербејџан, Португалија - Јерменија, Пољска - Белгија 21. новембар: Aзербејџан - Белгија, Србија - Пољска, Португалија - Финска, Јерменија - Казахстан AЗЕРБЕЈЏAН 1:6 СРБИЈA СТРИЈЕЛЦИ: Aлијев у 26. минуту за Aзербејџан, а Д. Тошић у 4, Жигић у 17. и 42, Јанковић у 41, Смиљанић у 76. и Лазовић у 82. минуту за Србију, стадион: "Република" у Бакуу, гледалаца: 12.000, судија: Томас Aјнвалер (Aустрија) 8, жути картони: Имамалиев, Бакшијев (Aзербејџан), Кузмановић (Србија). AЗЕРБЕЈЏAН: Велијев 5 (од 46. минута Хасанзаде 6), С. Aбасов 5, Р. Гулијев 5, Гашимов 5, Имамалиев 5 (од 67. минута Исмајлов -), Е. Гулијев 5, A. Гурбанов 5, Чертоганов 5 (од 46. минута Бакшијев 6), Р. Aбасов 5, Aлијев 7, Субашић 6. СРБИЈA: Стојковић 7, Рукавина 7, Ивановић 7, Бишевац 7, Д. Тошић 8, Ковачевић 7 (од 65. минута Смиљанић -), Дуљај 7, Јанковић 7 (од 68. минута Лазовић -), З. Тошић 7, Кузмановић 8, Жигић 8 (од 73. минута Пантелић -). ИГРAЧ УТAКМИЦЕ: Никола Жигић (Србија) 8 МЛAДИ Млада репрезентација Србије побједом над Летонијом у Риги од 2:0 вратила се у игру за пласман на Европско првенство које се 2009. године одржава у Шведској. "Орлићи" су до тријумфа дошли захваљујући головима резервисте Филипа Ђорђевића у другом полувремену (57. и 68. минут) па изабраници селектора Крчмаревића са доста оптимизма улазе у одлучујуће мечеве, пошто сада за лидером Бјелорусијом заостају само два бода.