• Економија
  • Привреда

Више од 30 одсто грађана ЕУ забринуто због цијена хране и рачуна

Пише: Tанјуг 16.03.2025 14:12
Фото: Vice.com

БРИСЕЛ - Око 38 одсто грађана Европске уније је забринуто да неће моћи да плате рачуне, док 35 одсто страхује да неће бити у могућности да приуште своју омиљену храну, показало је истраживање које је објавила Европска комисија поводом Свјетског дана права потрошача.

Извјештај је такође навео да је 74 одсто испитаника рекло да је амбалажа производа смањена, а 52 одсто вјерује да је роба слабијег квалитета, а без промјене у цијени, преноси Ефе.

Када је у питању онлајн куповина, грађани ЕУ имају 60 одсто веће шансе да доживе проблеме него да су исте производе купили у продавницама, показало је истраживање.

На примјер, 26 одсто људи је рекло да је наишло на проблеме приликом куповине онлајн и да су сматрали да имају легитимне разлоге за жалбу, у поређењу са 16 одсто потрошача у продавницама.

Истовремено, испитивање наводи да се наставио тренд куповине онлајн и да се сада 76 одсто свих куповина обавља преко интернета.

Поред тога, 93 одсто онлајн купаца изразило је забринутост због персонализованог оглашавања, 71 одсто страхује због прикупљања њихових података без пристанка, 63 одсто се противило немогућности да се одустане од персонализације, а 67 одсто је изразило забринутост због прекомјерног оглашавања.

Скоро 45 одсто потрошача је пријавило да су преварени преко интернета, док многи потрошачи доживљавају непоштене праксе, укључујући лажне рецензије (66 одсто) и обмањујуће попусте (61 одсто).

Ипак, већина потрошача (68 одсто) вјерује у безбједност производа које купују и мали број (мање од 10 одсто) је пријавило безбједносне проблеме.

Приликом куповине неисправног производа, 40 одсто испитаника га је замијенило за нови, док се 35 одсто потрошача опредијелило за поправку, а девет одсто за куповину другог из продавница половне робе.

Истраживање је такође показало да 43 одсто грађана ЕУ доноси одлуке о производима на основу утицаја на животну средину.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.