• Економија
  • Привреда

Још један потрес у њемачкој ауто-индустрији: На реду је BMW

Пише: Б92 16.03.2025 16:14
Фото: Automotive Rhythms.com

МИНХЕН - Њемачка ауто-индустрија биљежи пад након година огромних прихода. Иако компаније попут BMW-а и даље добро зарађују, будућност доноси велике изазове.

Нови потрес у њемачкој ауто-индустрији – сада је и BMW на реду. Минхенски произвођач аутомобила мора да се помири с падом профита за прошлу финансијску 2024. годину. Након опорезивања, компанија је зарадила 7,7 милијарди евра, пише Дојче веле.

То звучи много, али представља пад од 37 одсто у поређењу с претходном годином. И то је већ други велики пад. Поред слабије продаје у Кини, у Минхену се суочавају и са проблемима са кочницама које је испоручивао добављач Континентал.

Продаја је такође претрпјела значајан пад: 142 милијарде евра представља минус од 8,4 одсто. Ипак, у текућој години, BMW очекује повећану потражњу. Упркос "изазовној" ситуацији и недавним повећањима царина од стране САД, предстојећи приход прије опорезивања требало би да се врати на ниво из 2024. године. BMW није изнио прогнозу за профит након опорезивања.

BMV није једини коме пада профит. И друга два велика њемачка аутомобилска концерна, Фолксваген и Мерцедес-Бенц, пријавили су сличан пад. Фолксваген биљежи пад од 31 одсто (12,4 милијарде евра), а Мерцедес од 28 одсто (10,4 милијарде евра). И они се жале, између осталог, на тешко пословно окружење у Кини. 

Да ли су њемачки произвођачи аутомобила у дубокој кризи? То зависи од тога из које перспективе се посматра: из перспективе новца или будућности.

Да би се правилно процијенила финансијска ситуација, потребно је проширити поглед. Тренутне резултате не треба поредити само с посљедњих неколико година, објашњава стручњак за индустрију аутомобила Франк Швопе, који предаје на Високој школи за мала и средња предузећа у Келну и Хановеру.

"Тренутно видимо нормализацију након посебне ситуације са профитима који нису били познати до сада. Након првог пада изазваног пандемијом короне 2020, у наредним годинама – нарочито због несташице чипова и возила – готово да није било попуста и дошло је до помјерања ка скупљим моделима", објашњава Швопе. "То је произвођачима попут Фолксвагена, Мерцедеса или BMW-а донијело изузетно високе марже, које иначе нису биле могуће".

То се може видјети и у бројкама BMW-а: досадашњи рекордни профит од 18,6 милијарди евра забиљежен је 2022. године. У 2021. и 2023. био је већи од 12 милијарди евра. У поређењу с тим, тренутни резултат изгледа лоше.

Међутим, прије него што су те три посебне године промијениле мјерило, стари рекордни профит из 2017. године износио је 8,7 милијарди. Чак и ако се узме у обзир инфлација, тренутни резултат од 7,7 милијарди више не изгледа толико лоше.

Швопе се слаже с тим: "Тренутни бројеви у ствари нису лоши. Само изгледају лоше у поређењу с <em>посебним годинама</em>“. Зато не жели да говори о кризи. "Наравно, све зависи како дефинишете кризу. Ја ту више мислим на вријеме када је, на примјер, Фолксваген био у губицима". У сваком случају, тренутне бројке нису разлог за кукање.

То, међутим, није разлог за опуштање, јер времена су изазовна и произвођачи имају оправдане "бриге због могуће кризе и требало би на вријеме да прилагоде своје структуре“, каже Швопе.

Фолксваген већ ради на томе: између осталог, до 2030. године планира да укине готово свако четврто радно мјесто у главном погону у Њемачкој. Мерцедес такође планира да у наредним годинама смањи трошкове за неколико милијарди евра и најављује програм отпремнина.

А листа се наставља: у Поршеу је на удару 1.900 радних мјеста, у Форду у Њемачкој 2.900. И добављачи такође планирају да смање или укину радна мјеста: Бош, Шефлер, ZF, Континентал, ТисенКруп – то су само неки од њих.

Та забринутост одражава се и на расположење у ауто-индустрији. И то је лоше, посебно кад се узму у обзир добављачи. Индекс пословне климе за ауто-индустрију, који је објавио Минхенски Ифо институт, тренутно је дубоко у минусу, са 35 поена. Код BMW-а је ситуација нешто другачија: број стално запослених у посљедње вријеме незнатно је повећан.

И консултантска фирма „Аликс партнерс“ оцјењује да је глобална ауто-индустрија посебно погођена промјенама. Највећи проблеми су поремећени ланци снабдијевања, растући трошкови материјала и све веће несигурности у међународним трговинским односима – ово посљедње прије свега због царинских планова америчког предсједника Доналда Трампа.

На све то долазе релативно високи трошкови радне снаге и енергије. И наравно – ту је и Кина. С једне стране је то највеће тржиште на свијету, које је дуго обезбјеђивало брз раст и високе профите, а с друге – постаје све теже. Такође, конкуренција из Кине постаје све јача, нарочито у све важнијем сектору електромобилности.

Електромобилност такође је проблем. Још увијек електрична возила чине само релативно мали удио у продаји, а паралелна производња возила с моторима са унутрашњим сагоријевањем, хибридних и и електричних возила чини ствари много компликованијим. Притом код већине произвођача продаја електричних возила не напредује довољно брзо. BMW је ту много бољи него други њемачки произвођачи и прошле године знатно је повећао продају, али продаја 427.000 електричних возила још увијек није ни петина укупне производње.

Па ипак, BMW то сматра најважнијим покретачем раста. Додатни подстицај требало би да дође са новом серијом. Прво возило из серије биће у производњи до краја 2025. године. BMW је прошле године на то потрошио много новца. За истраживање и развој, концерн је потрошио укупно 18 милијарди евра.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.