UNICEF: Готово 85 одсто школа нема алтернативу за гријање

Срна
Foto: Илустрација

САРАЈЕВО- Готово 85 одсто школа у БиХ нема алтернативу у случају недостатка енергената на које се грију, показује анкета коју је провео Уницеф БиХ.

Представник Уницефа у БиХ Ровнак Кан рекла је да питање гријања школа сви нивои власти у БиХ треба да третирају као приоритет, будући да од тога директно зависи наставни процес, чије би поновно прекидање имало несагледиве посљедице.

Уницеф је током септембра провео анкету на узорку од 582 основне и средње школе у Републици Српској, Федерацији БиХ и Брчко дистрикту како би утврдио опремљеност школа за наредну сезону гријања.

"Одговори, добијени директно од школа, показују да 22,6 одсто школа као енергент користе пелет, 21,3 одсто угаљ, 16,8 одсто лож уље, док је само 18,3 посто школа повезано на градске топлане", саопштено је из Уницефа БиХ.

Истакнуто је да чак 26,3 одсто школа не посједује довољну количину енергената за текућу сезону, а у случају недостатка примарног енергента, скоро 85 одсто школа, нема алтернативни енергент.

Овогодишње цијене енергената значајно премашују планирани буџет, па је тако цијена пелета 130 одсто већа него претходне сезоне, те су неке од школа биле приморане смањити друге буџетске ставке како би обезбиједиле средства за гријање.

Канова је навела да оваква ситуација илуструје хитну потребу преласка на алтернативне енергенте, инвестирање у енергетску ефикасност школских зграда како бисмо избјегли климатску и здравствену катастрофу изазвану загађењем ваздуха, што је директан узрок смрти више од 600.000 дјеце у свијету сваке године.

Као посљедица образовне кризе изазване пандемијом ковида-19 скоро двије трећине десетогодишњака у свијету није у стању да прочита и разумије једноставне текстове, па из Уницефа истичу да ће сваки нови прекид процеса школовања ситуацију погоршати и одвести у генерацијску катастрофу.

Из Уницефа су навели да процес реформе образовања не може функционисати без реформе образовне инфраструктуре и хитних инвестиција у одрживост, од чега зависи будућност свих.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана