Туристе из БиХ ни ниже цијене не могу привући у Хрватску и Црну Гору

nezavisne.com
Туристе из БиХ ни ниже цијене не могу привући у Хрватску и Црну Гору

Бањалука, Сарајево - На Хрватском и Црногорском приморју се жале да им је ова сезона много лошија од претходних, а по свему судећи и грађани БиХ се ове године одлучују за неке друге дестинације.

“Вјероватно је један од разлога то што се људи радије опредијеле да у Бањалуци сједну у авион и оду у Турску, у Анталију, јер им до тамо треба сат и по времена авионом. Ове године из Бањалуке имају авион и за Атину, а лет траје сат и десет минута, тако да им је то можда једноставније”, казали су у туристичкој агенцији “Цептер Паспорт” у Бањалуци.

Према њиховим ријечима, многи људи који су раније ишли у Хрватску или Црну Гору својим аутом, сада се одлуче да сједну у авион и да за нешто више од сат времена буду у Турској или Грчкој.

“Каква је сезона у Хрватској или Црној Гори, то не бисмо могли да процјењујемо, али оно што ми овдје видимо јесте да су путовања авионом на линијама које иду из Бањалуке заступљенија”, појаснили су у овој агенцији.

У туристичкој агенцији “Сити Травел” из Сарајева казали су да је у односу на претходне године продаја аранжмана за Јадран у великом паду.

“Највише интереса има за љетовање у Турској, Египту и Тунису када је ријеч о дестинацијама с авио-превозом, а када говоримо о аутобуским аранжманима, онда је то Албанија”, казали су у овој агенцији.

У туристичкој агенцији “Сиријус Травел” из Сарајева истакли су да им хотелијери свакодневно шаљу снижене цијене.

“Једини показатељ мањег броја гостију у Хрватској и Црној Гори је што нам хотелијери сваки дан шаљу снижене цијене, што у пуној сезони није пракса”, казали су у овој агенцији.

Ипак, како додају, што се тиче грађана БиХ који путују на Хрватско или Црногорско приморје, према њиховим подацима, број је у просјеку исти као и прошле године.

“Има малих промјена, али није нешто драстично. Такође, и интерес за Турску је негдје као и прошле године”, казали су у “Сиријус Травелу”.

Марко К. из Модриче казао је да су се он и супруга ове године одлучили да оду на љетовање у Турску.

“У Бањалуци смо сјели у авион и отишли на љетовање у Анталију. То нам је било много једноставније него да се аутом возимо до Црне Горе или Хрватске и чекамо на граници при овако високим температурама и по неколико сати”, рекао је он, те додао да разлике у цијени између Турске и Хрватске нису драстичне.

Како каже, сљедеће године ће на љетовање у Грчку, јер из Бањалуке постоји и линија за Атину.

“Дошло је вријеме када су људи превише заузети и изморени послом, тако да траже што једноставније начине путовања”, сматра он.

Како преносе медији, туристички радници у Црној Гори и Хрватској тврде да је стање на овим приморјима много горе него прошле године, те да сезони пријети колапс.

Навели су да су се туристи радије одлучивали за Турску, Грчку и Египат, те да је и у Хрватској и у Црној Гори ситуација идентична. Истакли су да је најбољи показатељ ових тврдњи приватни смјештај, који је, како истичу, полупразан.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана