Током ванредне ситуације биће финансирани и додатни трошкови лијечења дјеце у иностранству

Срна
Током ванредне ситуације биће финансирани и додатни трошкови лијечења дјеце у иностранству

БАЊАЛУКА - Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству ће, током ванредне ситуације у Републици Српској изазване вирусом корона, сносити не само трошкове лијечења дјеце у иностранству, већ и оне који настану ради пријема или отпуста са болничког лијечења, као што су путни трошкови и смјештај.

Овом одлуком директора Фонда солидарности, прецизирано је да ће Фонд финансирати путне трошкове дјетета и родитеља који се налази у пратњи ради одласка на лијечење или повратка у мјесто гдје породица живи у Републици Српској, саопштено је из Фонда.

Сагласност, како се наводи у саопштењу, на приједлог одлуке је дао Управни одбор Фонда солидарности, а одлука ће ступити на снагу након објаве у Службеном гласнику Републике Српске.

- Овом одлуком је омогућено да Фонд солидарности финансира трошкове смјештаја у иностранству за дијете и родитеља који се налази у пратњи, у случају да се породица не може вратити у Републику Српску због ограничења преласка граница у вријеме трајања ванредне ситуације - наведено је у саопштењу.

У саопштењу је наведено да ће Фонд, осим тога, финансирати и трошкове набавке потребних медицинских средстава или лијекова, према препоруци здравствене установе у иностранству, с циљем обезбјеђења даљег лијечења дјетета у кућним условима.

Из Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству напомињу да се ова одлука односи на она лијечења која су већ одобрена, као и на лијечења која су започета у некој од болница у иностранству.

Усвајањем ове одлуке, коју је, како је истакнуто у саопштењу, подржало и Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске, Фонд солидарности настоји изаћи у сусрет породицама које се налазе са болесним дјететом у иностранству.

- На овај начин им је могуће обезбиједити додатну финансијску подршку за вријеме трајања ванредне ситуације, а све ради заштите здравља дјеце и спречавања ширења вируса корона - наглашавају из Фонда.

Из овог фонда наглашавају да ће финансирање поменутих трошкова вршити на основу захтјева родитеља и приложене одговарајуће медицинске, финансијске и друге документације.

Захтјев и потребна документација се Фонду солидарности могу доставити и електронским путем.

- Уколико буде потребно да се трошкови, на примјер, смјештаја, плате станодавцу у иностранству, предвиђена је могућност да се наведени трошкови рефундирају родитељима који те трошкове плате, а за то накнадно по повратку у Републику Српску поднесу захтјев Фонду солидарности - наведено је у саопштењу.

У саопштењу је наглашено да је предвиђено да ове захтјеве разматра комисија Фонда солидарности, која и иначе даје приједлог за додјелу средстава, а у даљој процедури директор Фонда солидарности доноси рјешење, уз сагласност Управног одбора.

Из Фонда солидарности за дијагностику и лијечење обољења, стања и повреда дјеце у иностранству истичу да ће и даље пратити епидемиолошке смјернице надлежних и да ће на основу тога доносити адекватне мјере које имају за циљ да родитељима и дјеци чије се лијечење финансира од стране Фонда солидарности олакша боравак у иностранству, посебно у погледу финансијских трошкова.

У саопштењу је наведено да, Фонд солидарности је у контакту са свим родитељима дјеце која се тренутно налазе на лијечењу у иностранству.

- Фонд солидарности у контакту са здравственим установама у иностранству у којима треба да се лијече дјеца из Републике Српске, а у циљу адекватне провјере рада здравствене установе док траје пандемија вируса корона - наглашено је у саопштењу.

У случају неопходности упућивања у инострани здравствени центар, као и сагласности за пријем дјетета на лијечење, биће тражено и мишљење Института за јавно здравство Републике Српске о епидемиолошкој ситуацији, како би дјеци која морају да иду на лијечење у иностранство било обезбијеђено да безбједно стигну на одредиште.

Из Фонда солидарности наводе да у складу са препорукама Владе Републике Српске, с циљем спречавања ширења вируса корона, раде ограниченим капацитетом, али без застоја, јер се све сједнице Комисије и Управног одбора одржавају електронски.

Фонд солидарности за дијагностику и лијечење обољења,стања и повреда дјеце у иностранству је, како подсјећају, од почетка рада па до данас одобрио 235 захтјева за 180 дјеце (нека лијечења су продужена више пута), за шта је издвојено више од четири милиона КМ.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Рођене 23 бебе
Рођене 23 бебе
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана