Незапослени дневно поднесу хиљаде захтјева

Анита Јанковић Речевић
Незапослени дневно поднесу хиљаде захтјева

БАЊАЛУКА - Грађани Српске који су за здравствено осигурање били пријављени по основу незапослености, а који још нису регулисали свој статус моћи ће то урадити и након 29. фебруара, а како би процедура била бржа и једноставнија од идуће седмице требало би да заживи електронска размјена података између Фонда здравственог осигурања и Пореске управе РС која дневно заприми неколико хиљада захтјева за издавање увјерења о висини опорезивих прихода.

У фонду истичу да је измјенама Закона о здравственом осигурању грађанима остављен прелазни период од Нове године до 29. фебруара, када су по аутоматизму сви имали осигурање, наводећи да то не значи да се након тог рока становници Српске неће моћи пријавити на здравствено осигурање.

Додали су да су поменутим законом заштићене најугроженије категорије људи, односно они којима је у континуитету потребна здравствена заштита и који се по основу болести или посебног друштвеног статуса, попут дјеце, трудница, породиља и старијих од 65 година, пријављују на осигурање.

- Када су у питању лица без прихода за која је потребна потврда Пореске управе о висини опорезивих прихода, она ће и након прелазног рока моћи да се пријаве. Лицима без прихода сматрају се особе чији доходак по члану заједничког домаћинства не прелази износ најниже плате у Српској који је тренутно 520 КМ - рекли су у Фонду здравства.

Наводе да би одређени радници фонда од наредне седмице требало да имају приступ електронској бази података Пореске управе, а све с циљем да добијање здравственог осигурања не зависи од брзине добијања потврде из Пореске управе.

- То је привремена мјера којом фонд излази у сусрет осигураницима, јер се на потврде о висини примања нешто дуже чека - рекли су у фонду.

Подсјетили су да су на себе преузели обавезу пријаве више од 200.000 грађана који су по основу незапослености били пријављени за здравствено осигурање.

- Према прелиминарним резултатима, до почетка фебруара се пријавило око 70.000 осигураника. Гужве у шалтер салама су биле очекиване, а и пракса већине грађана је да почетком сваког мјесеца долазе да овјеравају здравствену књижицу иако за тим нема потребе - казали су у Фонду здравства за “Глас”.

У Пореској управи РС потврдили су за “Глас Српске” да је у току финализација протокола између њих и фонда, а у вези са електронском размјеном података.

- Након што електронска размјена података почне функционисати у пуном смислу, порески обвезници неће имати потребу да долазе на шалтере Пореске управе РС и подносе захтјеве за издавање увјерења о висини опорезивих прихода, што је сада случај и што ствара велике гужве и оптерећује рад самог система јер дневно запримимо неколико хиљада захтјева - казали су у Пореској управи.

Помоћ

Да би биле избјегнуте бирократске баријере и како би једним доласком грађани завршили процес регистрације, Фонд здравственог осигурања је припремио детаљне информације за грађане о могућностима пријаве на осигурање које подразумијевају списак потребне документације.

- Информације су доступне на нашој интернет страници као и на нашим званичним налозима на друштвеним мрежама. Осим тога, грађанима су на располагању и заштитници права које могу потражити у свим нашим пословницама - казали су у фонду. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

Рођене 23 бебе
Рођене 23 бебе
© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана