Како постати омладински европски амбасадор?

ГС
Марко Лончар
Foto: Фејсбук | Марко Лончар

Млади Европски Амбасадори (Young European Ambassadors) или YЕАс мрежу је младих активиста са подручја Западног Балкана (Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Сјеверна Македонија и Србија), који долазе из различитих средина, али сви дијеле заједничку визију – живјети омладински активизам који сматрају најмоћнијом снагом за постизање друштвених промјена.

Један од њих је и Марко Лончар из Теслића, оснивач Омладинског клуба Теслић и тренутно студент мастер студија Факултета политичких наука у Београду.

"Млади европски амбасадор или амбасадорка је млада, комуникативна особа која у оквиру ове мреже има прилику да учествује у пројектима и догађајима везанима за ЕУ интеграције, заштиту животне средине, људска права, умјетност и културу, као и нове технологије." - каже Лончар и наглашава да је укупан број амбасадора тренутно 120, те да по 20 њих долази из сваког од шест ентитета Западног Балкана.

Циљ мреже је ширење вриједности на којима почива Европска унија и подизање свјести о сарадњи ЕУ са својим партнерима са Западног Балкана, као и представљање опипљивих резултата ове сарадње. Мрежа младих амбасадора такође жели да пружи допринос дијалогу о различитим темама, као и подршку јачању грађанског активизма и кроз заједнички рад за бољу будућност.

"Као чланови ове мреже, YEAс имају прилику да науче како постати утицајна млада особа у својој средини, како онлине тако и оффлине. Такође, имају могућност да као амбасадори учествују у многим конференцијама и културним догађајима, студијским путовањима по Западном Балкану и Европској Унији, али и да учествују на различитим обукама у оквиру којих могу да веома лако добију алате који ће им помоћи у њиховом даљем развоју." објашњава Марко бенефите ове мреже и додаје.

"YEAс учествују у различитим типовима активности од којих су многе организоване управо од стране нас самих. Првенствено, ту можемо издвојити сарадњу са локалним организацијама које раде на неким од поља као што су умјетност и култура, омладински активизам, изградња мира, заштита животне средине, заштита људских права итд. Поред тога, наши амбасадори учествују у великом броју локалних, регионалних и континенталних конференција, семинара, едукација, које им помажу како би се додатно развили и своја знања и вјештине преносили на своје вршњаке. Такође, велика компонента нашег рада се своди и на онлине активизам, при чему редовно радимо и на организацији подкаста, онлине догађаја, те промотивних кампања како би указали на одређене потребе у друштву."

Тренутно је отворен позив за нове чланове мреже. Позив је отворен до 30. јуна ове године, а свака млада особа између 18 и 29 година која је жељна нових прилика и искустава и која жели да се пријави, информације о томе може пронаћи на: https://webalkans.eu/en/yea/become-a-yea/

Лончар је објаснио и гдје се могући пронаћи све неопходне информације.

"Све информације о мрежи могу се пронаћи на веб-порталу webalkans.eu, на ФБ @WeBalkans,, Инстаграму @webalkans_eu, а поред тога на wеб-порталу можете пронаћи и информације о свим нашим члановима које веома лако можете контактирати путем друштвених мрежа.

Мрежа Младих Европских Амбасадора је пројекат који је креиран од стране Европске Комисије, а покренут је 2020. године као дио Регионалног комуникацијског програма ЕУ за Западни Балкан.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана