Привредницима ускоро друга шанса

Милијана Латиновић
Привредницима ускоро друга шанса

Бањалука - Привредници у Републици Српској чији је предузетнички подухват пропао усљед недостатка посла, тржишта или радне снаге ускоро би могли добити другу шансу да се врате у игру и поново освоје дио тржишног колача.

За разлику од развијених земаља, системски механизам пружања друге шансе предузетницима у Српској још не постоји. Међутим, захваљујући међународном пројекту “Прихватање неуспјеха да би се олакшало пружање друге шансе предузетницима у Дунавској регији”, у којем учествује и Републичка агенција за развој малих и средњих предузећа, у плану је да се и у Српској развија политика пружања друге шансе.

- Укупна вриједност пројекта је 1,82 милиона евра, а 94.750 евра односи се на Републичку агенцију за развој малих и средњих предузећа - навели су у агенцији и додали да реализација пројекта почиње у јулу и да ће трајати  до краја јуна 2021. године.

Пројекат суфинансира ЕУ у оквиру Дунавског транснационалног програма из средстава Европског регионалног развојног фонда, Инструмента за претприступну помоћ ИПА и Европског фонда за сусједску сарадњу ЕНИ.

- Циљ пројекта је развијање политика пружања друге шансе привредницима, као и развој практичних рјешења за побољшање предузетничког учења и културе да би био избјегнут губитак потенцијала и превазиђена стигматизација предузетника који су банкротирали у Дунавској регији - навели су у Републичкој агенцији за развој малих и средњих предузећа и додали да су они једини партнер у пројекту из БиХ.

Истакли су да су циљна група у пројекту  предузетници чији први пословни подухват није успио, али су спремни за нови почетак, те креатори политика и доносиоци одлука и институције које пружају подршку предузетницима.

- Активности ће бити усмјерене на стварање система за пружање подршке поштеним предузетницима кроз хармонизацију постојећег законодавног оквира и мјера како би се онима који су отишли у стечај брзо пружила друга шанса, затим на повећање свијести о могућностима друге шансе за предузетнике, као и промоцију мјера за реструктурирање - појаснили су у агенцији.

Подсјетили су да Стратегија развоја малих и средњих предузећа за период 2016 - 2020. година предвиђа мјере за брже спровођење стечајног поступка и пружање друге шансе, те да се то првенствено односи на примјену Закона о стечају, подршку предузећима са потешкоћама у пословању, те обезбјеђивање друге шансе за поштене предузетнике.

Да поштеним предузетницима треба да­ буде дата нова прилика слажу се  и у Унији удружења послодаваца РС.

- Људски је помоћи и пружити другу прилику онима који су “пропали” због неких непредвиђених разлога, али строго треба повести рачуна да се шанса не даје онима који су гурнули у амбис и предузеће и раднике и остали дужни држави - рекао је потпредсједник уније Драгутин Шкребић.

Нагласио је да треба једном заувијек да буду раздвојени они који легално раде, плаћају раднике и измирују обавезе према држави од оних који су нередовне платише и према држави и према радницима.

Партнери

У Републичкој агенцији за развој малих и средњих предузећа кажу да је водећи партнер у овом пројекту Агенција за развој Министарства економије Мађарске (ИФКА), а осталих 11 партнера су из Њемачке, Румуније, Аустрије, Словеније, Мађарске, Чешке, Хрватске, Словачке, Србије, БиХ, Молдавије и Украјине.

- У пројекту учествује и пет придружених стратешких партнера међу којима и Министарство енергетике и рударства  РС - навели су у агенцији.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана