Обновљен споменик гимназијалцима страдалим у НОР-у

Срна
Обновљен споменик гимназијалцима страдалим у НОР-у

БИЈЕЛИНА - Обновљени споменик посвећен ђацима и професорима бијељинске Гимназије, који су страдали током Народноослободилачког рата /НОР/, откривен је данас у дворишту Основне школе “Свети Сава” у Бијељини поводом обиљежавања Дана града.

Након тога је у Центру за културу “Семберија” одржана свечана академија и пријем за делегације СУБНОР-а и удружења бораца и поштовалаца из Републике Српске, других дијелова БиХ, Србије и Хрватске, а затим је положено цвијеће и на споменике народним херојима у Градском парку.

Полагању вијенаца и откривању споменика, између осталих, присуствовали су и предсједник Скупштине града Александар Ђурђевић, градоначелник Љубиша Петровић и предсједник Градске скупштине СУБНОР-а, потомака и поштовалаца Бијељина Михајло Видић.

Петровић је рекао да Бијељина данас, по традицији, слави Дан града, у спомен на 24. септембар 1943. године, када је први пут ослобођена од фашистичког окупатора.

“На данашњем пријему, заједно сасвим делегацијама СУБНОР-а, које долазе из других локалних заједница Републике Српске, БиХ, Србије, Хрватске, имамо част да подијелимо мисли и слободарске идеје, те истакнемо да сви будући нараштаји треба да имају на уму да је очување мира и слободе главни задатак свима нама. Само на тај начин, у мирнодопским условима, можемо напредовати и развијати се на свим пољима”, рекао је Петровић.

Осврнувши се на турбулентну историју, Петровић је истакао да се мора подржавати сваки облик борбе против фашизма, јер је та идеологија нешто најгоре са чиме се човјечанство сусрело.

Ђурђевић је честитао свим суграђанима Дан града Бијељина и рекао да не смије бити заборављена ниједна жртва пала за слободу и опште добро.

“Све оно што се десило у прошлости треба свима да буде наук и лекција, како се више не би поновило”, поручио је Ђурђевић.

Слободан Шобић, потомак учесника Другог свјетског рата, изабран за предсједника Савеза удружења бораца НОР-а Републике Српске, истакао је важност чувања од заборава свега што је постигнуто у борби против фашизма.

“Настојимо да младима, потомцима и потомцима наших потомака приближимо чињенично стање које се везује за једну епоху која се не може и не смије заборавити”, рекао је Шобић.

Михајло Видић, предсједник Градске скупштине СУБНОР-а, потомака и поштовалаца Бијељина, рекао је да је данашњи датум један од најважнијих у историји овог града.

“Око 2.000 људи са подручја Семберије је дало животе за слободу. Они заслужују да се чува сјећање на њих, а данашњи скуп, на којем смо угостили делегације из свих крајва земље и окружења, представља најбољи одраз наше активности с циљем чувања од заборава свега онога што су преци учинили за нас”, напоменуо је Видић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана