Вјетар у леђа већој употреби електронског новца
БАЊАЛУКА - Управни одбор Агенције за банкарство Републике Српске усвојио је сет подзаконских аката којим се уређује рад и омогућава лиценцирање друштава за издавање електронског новца, што ће, сматрају стручњаци, омасовити његову употребу, као и заштитити средства корисника.
Усвајањем ових подзаконских аката, како објашњавају у Агенцији, успоставља се регулаторни оквир којим се додатно уређује домаће тржиште и уводе савремене финансијске услуге са међународног тржишта.
- Овим актима у складу са Законом о електронском новцу у РС створени су регулаторни предуслови за развој нових дигиталних финансијских услуга на домаћем тржишту путем уређења процеса добијања дозволе и пословања друштава за издавање електронског новца - казали су у овој агенцији.
Појаснили су да се на овај начин дефинишу и прописују општи критеријуми у поступку издавања дозволе за обављање послова издавања електронског новца, пословање и регулаторни захтјеви које мора да испуњава друштво за издавање електронског новца ради обезбјеђења стабилног и сигурног пословања, надзор над обављањем послова издавања електронског новца, те прецизирају обавезе редовног извјештавања и ванредних обавјештења о пословању субјеката надзора.
- Електронски новац се може користити било за плаћања по основу купопродаје робе и услуга, било за пренос тог новца између особа које га посједују - истакли су у овој агенцији.
Електронски новац, који у Српској већ двије и по године издаје бањалучка компанија “Диг Дигитал Монеy Трансфер”, становништву омогућава плаћање робе и услуга, како у продавницама, тако и на интернету у сваком тренутку и са било које локације. Директор ове компаније, која тренутно има 30.000 корисника, Борис Мајсторовић казао је за “Глас Српске” да са нестрпљењем чека да прописи ступе на снагу како би предали све оно што је неопходно за добијање лиценце.
- Још двије-три компаније из финансијског сектора чекају да прописи ступе на снагу како би ушли у ову причу. Радујемо се будућој конкуренцији јер је то један од начина да се ово тржиште развија - казао је Мајсторовић.
Додао је да се добијањем лиценце за издавање електронског новца очекује да би број корисника могао много брже расти него што је то било до сада.
- Ови прописи доносе додатну сигурност за грађане који конвертују готовину у електронски новац. И до сада су они то исто радили преко наше мобилне апликације “Лова”, али нису имали законску заштиту у случају да фирма оде у стечај. Имовина клијената биће посебно одвојена и заштићена. Они сада добијају много више на заштити својих права у смислу да, прије свега, фирме које се баве електронским новцем морају проћи ригорозну процедуру добијања лиценце, која је равна прибављању дозволе за банкарске послове - објаснио је Мајсторовић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.