Коров напунио амбуланте

Срна
Коров напунио амбуланте

Бањалука, Бијељина - У домовима здравља широм РС повећан је број пацијената са симптомима кихања, кашљања, појачане секреције из носа те сузења и свраба очију, који су узроковани алергијом на амброзију.

У Дому здравља Бањалука кажу да је август мјесец амброзије, тако да је примијећен пораст броја пацијената алергичних на амброзију.

“Пацијенти се јављају са симптомима кихања, кашљања, сузења и свраба очију, воденастог секрета из носа, отицања капака, отежаног дисања па чак и гушења”, кажу у бањалучком Дому здравља.

Додају да се може рећи да на нашем подручју има много амброзије, посебно јер је Бањалука позната по зеленим површинама, што са собом носи и коров, а амброзија је коровска биљка коју је врло тешко сузбити.

Александра Мијатовић, специјалиста породичне медицине бијељинског Дома здравља, каже да у просјеку имају дневно до 100 пацијената у свим тимовима породичне медицине овог дома здравља.

“Број пацијената који се јављају са тегобама везаним за амброзију је просјечан и одговара неком прошлогодишњем броју, то је отприлике три до пет пацијената по амбуланти, односно тиму породичне медицине у току дана”, каже Мијатовићева.

Мијатовићева истиче да статистички подаци говоре да ће тај број бити и повећан у другој половини августа и првој половини септембра како се буде повећавала и концентрација полена амброзије у ваздуху.

С обзиром на то да имамо 55 тимова породичне медицине, а око 100.000 становника, уклапамо се у податке Европске и Свјетске здравствене организације, гдје отприлике свако пето дијете има неку алергију, а сваки десети човјек неки вид алергијске реакције у овом периоду када је актуелна амброзија.

Дијана Ђерић, специјалиста породичне медицине Дома здравља Приједор, каже да је јављање пацијента са знаковима алергијског ринитиса уобичајено за ово годишње доба.

“Пацијенти се јављају са симптомима као што су кихање, кашљање, сузење и свраб очију, црвенило и осип коже те отежано дисање”, каже Ђерићева.

Она истиче да се лијечење заснива на употреби капи за очи и нос, као и антихистаминицима који ће смањити алергијску реакцију, а као једну од најважнијих превентивних мјера наводи редовно одржавање травнатих површина, паркова и дворишта те уништавање амброзије и коровских биљака.

Како бисмо се заштитили од алергије на амброзију, љекари савјетују да ујутру и пријеподне не провјетравамо стамбени простор нити да боравимо на отвореном.

“У сезони цвјетања амброзије треба држати затворене прозоре стана и аутомобила током вожње. Ако пада киша, она скида полен, па се тада препоручује излазак напоље. Обавезно је купање увече прије спавања, јер се полен задржава на коси и површини тијела”, савјетује Мијатовићева.

Обавезно уништавање амброзије

Градска управа Бијељина позвала је све одговорне да испоштују обавезу уништавања најснажнијег алергена, коровске биљке амброзије, за чије је уклањање са јавних површина из локалног буџета лани издвојено 15.000 КМ.

Најављена је појачана контрола коју ће вршити надлежни пољопривредни инспектор и Комунална полиција, као и санкционисање несавјесних власника и корисника парцела.

Одлукама локалне власти дужност уништавања амброзије још од 2005. године имају власници и корисници пољопривредног и грађевинског земљишта, као и субјекти који одржавају јавне површине у граду, а за неодговорне су предвиђене казне од 150 КМ до 2.000 КМ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана