Rozeta otkrila molekule života na kometi?

B92
Rozeta otkrila molekule života na kometi?

Robot File otkrio organski materijal na površini komete Čurjumov-Gerasimenko na koju je sletio.

Prvi rezultati analiza uzoraka poslatih sa komete Čurjumov-Gerasimenko, piše naučno-popularni portal Elementarijum, možda će biti ključni za rješavanje jednog od najvećih problema u nauci – porekla života na Zemlji. Komponente koje su stigle na Zemlju prikupio je njemački instrument COSAC, dizajniran za „omiriše“ tanku atmosferu komete i pronađe organske molekule nakon sletanja.

Robot Evropske svemirske agencije sletio je na kometu Čurjumov-Gerasimenko 12. novembra, poslije desetogodišnjeg putovanja kroz svemir.

Nakon komplikovanog sletanja i ostalih problema na koje je naišao, Fili je u ispitivanju proveo nešto više od 60 sati, poslije kojih je, zbog nedostatka energije prešao u stanje hibernacije.

Pretpostavljalo se da pokušaj analize tla dopremljenog sa komete nije bio uspješan.

Međutim, stručnjaci iz DRL-a, njemačkog vazduhoplovnog centra, koji rade na COSAC instrumentu, potvrdili su da su pronađene materije organskog porijekla, ali su dodali i da tim i dalje pokušava da protumači sve rezultate.

Još nije zvanično objavljeno koji su molekuli pronađeni i koliko su složeni.

No, nova otkrića su vjerovatno obezbjedila uvid u mogući doprnos kometa u formiranju nekog od hemijskih gradivnih blokova iz prvobitne smjese, iz koje je evoluirao rani život na Zemlji.

Druge analize su pokazale da je površina komete uglavnom vodeni led prekriven tankim slojem prašine.

Preliminarni rezultati MUPUS instrumenta, koji je bio zadužen za raspoređivanje čekića na kometi, nakon Filijevog sletanja, tvrde da je sloj prašine na površini debeo od 10 do 20 cm i da se ispod njega nalazi veoma čvrst vodeni led.

Međutim, na temperaturama koje se sreću u spoljašnjem svemiru led bi bio zaleđeno čvrsto tijelo, a MUPUS-ovi podaci pokazuju da je ispitana supstanca tvrda kao smrznuto sitno kamenje. Pošto je gustina kometa oko 0,4 g/cm3, ne postoji mogućnost da je taj sloj sačinjen od kamena.

Naučnici se nadaju da će, kako se kometa Čurjumov-Gerasimenko bude približavala Suncu, do solarnih panela Filija doći dovoljno svetlosti i da će se robot probuditi i dovršiti ispitivanja. Do tada, istraživači će morati da se zadovolje i pozabave rezultatima koji su im trenutno dostupni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana