Селфији и мушкарци, психопате и нарциси

Б92
Селфији и мушкарци, психопате и нарциси

Селфији, са свом фамом која их окружује, један су од напорнијих трендова модерног доба, а научници кажу да осим што затрпавају ваше налоге на друштвеним мрежама, можда крију и много мрачније ствари.

 

Истраживање тима са Универзитета државе Охајо, наводи да мушкарци који често постују своје фотографије имају "више резултате" на тестовима којима се утврђују нарцизам или социопатија.

Како се наводи, они који су дигитално манипулисали таквим фотографијама имају још веће тенденције ка нарцизму.

"То наравно не значи да су људи који постују много селфија нарциси или психопате. Наши испитаници су имали уобичајене резултате у свим осталим тестовима понашања, али су били изнад просјека на тестовима који служе за одређивање асоцијалних црта личности", каже Џеси Фокс, ауторка студије.

Анализирани су подаци прикупљени од 800 мушкараца старих између 18 и 40 година, а постављена су им питања о томе колико често постављају селфије на друштвене мреже, како и колико их обрађују прије постовања, као и уобичајена питања из тестова личности.

"Они који су постовали више фотографија су показали и знаке нарцизма и психопатије, али психопатија није повезана са обрадом фотографија. То има логике, јер психопатију карактерише импулсивност. Они ће 'окинути' фотографију и одмах је поставити на мрежу, желе одмах да се виде, не желе да троше вријеме за обраду", каже Фокс.

Како наводи професорка Фокс, они који посвећују пажњу обради фотографије склонији су такозваној самообјектификацији, која се ријетко истражује у случају хетеросексуалних мушкараца.

"Она води ка лошим стварима, као што су депресија и поремећаји исхране код жена. Сада, у ери друштвених мрежа, сви су додатно оптерећени својим изгледом, а то значи да самообјектификација постаје све већи проблем и за мушкарце", каже она.

Њен тим сада ради на сличном истраживању, само што су овог пута испитаници жене.

Како преноси "Индепендент", студија је објављена у онлајн журналу "Личности и индивидуалне разлике".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана