Мистериозни натпис из Месопотамије задаје главобљу научницма

Срна
Мистериозни натпис из Месопотамије задаје главобљу научницма

Стручњаци из Лондона удружили су снаге да одгонетну мистерију коју крије древни метеорит пронађен у Месопотамији у 19. вијеку.

Природњачки музеј и Музеј Викторија и Алберт су међу институцијама које се надају да ће успети да реше ову мистерију и одгонетну шта заправо пише на метеориту.


Метеорит је, пише Индепендент, припадао је сер Ричарду Франсису Бартону, истраживачу познатом по преводу “Арапских ноћи” и “Кама Сутре”.

Прије 60 година тај предмет и многи други, одузети су Бартону, а сада је он послије шест деценија опет “угледао” свјетлост дана.

Камен је откривен у Месопотамији, а иако је истраживање одбацило неке од фантастичних тврдњи о камену, појавиле су се нове сумње о пореклу које су заинтригирале научнике.

Бартон је иначе вјеровао да је тај предмет метеорит, што је његова супруга и забиљежила у списима, а која је то откриће продала држави након његове смрти 1890. године.

Протекле седмице, више од 120 година касније, Национални историјски музеј у Лондону потврдио је да је камен највјероватније са Земље и да се ради о кварцу. Међутим, даља истраживања показују да артефакт није био само камен.

Музеј Викторије и Алберта објавио је да је натпис писан најстаријим калиграфским обликом арапског језика. Једна од најранијих копија Курана написана је управо тим писмом. Вјерује се да је камен настао између седмог и 12. вијека.

Кустос Марк Де Новелис позвао је стручну јавност да заједно испитају поријекло овог објекта за који он вјерује да је талисман.

“На Блиском истоку у средњем вијеку људи су вјеровали да поједино кристално и полудраго камење има натприродна дејства. Ако имате такав талисман, то значи да имате свети мистичан предмет. Имам осјећај да када преведемо ово, да ће порука имати мистично и духовно значење”, рекао је он.

Нада се и да ће ова недавна открића моћи да освијетле и сам Бартонов живот и карактер.

“Давне 1853. био је један од првих Енглеза који су заправо ушли у Меку. Био је тада прерушен. Када је ушао у Велику џамију видио је свети црни камен. Већина људи мисли да је он настао од вулканског камена. Мислим да је то само распалило Бартонову машту и да је размишљао на тај начин у којем је сваки камен који је свјетлији заправо мистичан и потенцијално ванземаљски”, објаснио је Де Новелис.

Де Новелис сматра и да је сам Бартон желио да камен постане легенда, те наводи да је знао како да такву причу и представи медијима.

“Да ли је он био манипулативан произвођач митова, неинформисани човјек који воли да фантазира или можда зачетник ‘лажних вијести’? То ће се још утврдити”, закључио је он.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана