Srbi obilježili Ligu Evrope

B92

Spektakularno veče u Ligi Evrope – tri preokreta i 36 golova na 12 utakmica.

U Grupi A Bajer je nadigrao AEK 4:2 nakon početnog vođstva Kiprana, dok je Cirih u zvršnici došao do minimalca protiv Ludogoreca.

Ivan Tričkovski je šokirao Leverkuzen u 25. minutu, ali Haverc poravnava u pravom trenutku, pred poluvrijeme, da bi "farmaceuti" u nastavku razbili Kiprane uz dva gola Alarija.

U Grupi B Salcburg je preokrenuo protiv Seltika na 3:1 za vođstvo u grupi, dok je drugi Red Bulov tim Lajpcig bio ubjedljiv nad Rosenborgom istim rezultatom u Trondhajmu.

Dobro su Škoti krenuli u Austriji i poveli već u drugom minutu golom Eduarda poslije kontranapada, ali Salcburg slama goste sredinom drugog poluvremena sa tri gola u roku od 20 minuta, dva preko nezaustavljivopg Dabura.U Grupi C Kopenhagen je iznenadio u Bordou 2:1, golom u nadoknadi vremena, dok je Zenit jedva slomio otpor praške Slavije za 1:0 u Sankt Peterburgu.

U Grupi D Islam Slimani je doneo važnu pobedu Fenerbahčeu nad Spartakom iz Trnave 2:0, dok je zagrebački Dinamo identičnim rezultatom slavio u Briselu protiv Anderlehta, uz pomoć štopera domaćeg tima Ognjena Vranješa.

Vranješ je prvo poklonio penal "modrima" za vođstvo u uvodnim minutima utakmice, a onda početkom drugog poluvremena glupim faulom dobija drugi žuti karton, što je Dinamo znao da iskoristi za drugu pobjedu u takmičenju.

U Grupi E Arsenal je sa kombinovanim timom lako i ubjedljivo savladao Karabag 3:0, dok je Sporting u triler završnici preokrenuo u Ukrajini protiv Vorskle sa dva gola u nadoknadi vremena za 2:1.

Minuti su dijelili Ukrajince od velike pobjede, ali su doživjeli šok u posljednja tri. Prvo Montero projektilom poravnava, a onda u 93. minutu Kabral donosi cio plen lisabonskim "lavovima".

U Grupi F Milan je posle 60 minuta očajne igre preokrenuo protiv Olimpijakosa na 3:1, a junak derbija večeri bio je rezervista Patrik Kutrone, dvostruki strijelac na "San Siru".

Nije bilo igre "rosonera" do sredine drugog poluvremena, a onda je uslijedila rapsodija na San Siru, dvije asistencije Čalhanolua i dva pogotka rezerviste Kutronea za pobjedu koja bi mogla da prelomi sezonu Milana u pravom smjeru.

U drugom meču grupe Betis je poslije 50 minuta mučenja probio "bunker" Didelažna i na kraju sa 3:0 stigao do prve pobjede.

4. Didelanž 2 0 0 2 0:4 0

Drugi termin drugog kola Lige Evrope potpuno je prošao u znaku srpskih fudbalera koji dominiraju u ovom takmičenju.

Srpski igrači bili su strelci ukupno četiri pogotka – mreže su tresli Aleksandar Prijović, Filip Kostić, Luka Jović i Saša Marković, Dušan Basta je zaradio isključenje, dok je malo falilo da Marko Nikolić izbjegne poraz u Londonu protiv moćnog Čelsija.

Četvrtak je donio mečeve u grupi G, H, I, J, K i L, pa smo već u okviru prvonavedene vidjeli dva izuzetno uzbudljiva meča.

Rendžers koji vodi Stiven Džerard je uspio da preživi nepravdu i napravi preokret protiv bečkog Rapida (3:1), a Morelos je bio dvostruki strelac.

Druga utakmica grupe H bila je pravi spektakl – Viljareal je dva puta vodio protiv moskovskog Spartaka u gostima, domaćin je uspio u finišu da preokrene, ali je "Žuta podmornica" ipak izvukla bod u 96. minutu, kada je Santi Kasorla bio precizan sa bijele tačke.

Grupu H je obilježio "srpski derbi" u kojem su se sastali Ajntraht iz Frankfurta i Lacio – na jednoj strani bili su Mijat Gaćinović, Filip Kostić i Luka Jović, a sa druge Sergej Milinković-Savić i Dušan Basta.

Večerašnji duel Nijemci će pamtiti zahvaljujući maestralnoj igri Srba za konačnih 4.1. Drugi gol je djelo Kostića na povratnu Gaćinovića, a treći majstorija Jovića. Nekadašnji napadač Crvene zvezde je maestralno riješio kontranapad, šmekerski prebacivši loptu preko golmana.

Basta, za razliku od njih, nije prošao dobro jer je u finišu zaradio drugu javnu opomenu i bio jedan od direktnih krivaca za ovako ubijedljiv poraz Lacijala.

Oni su ipak na drugom mjestu grupe iza Ajntrahta, a ispred marsejskog Olimpika koji je ispustio dva gola viška u Nikoziji protiv Apolona – 2:2.

Kada je Nemanja Radonjić asistirao Pajeu, a potom i Luiz Gustavo postigao efektan gol sa distance, činilo se da nas očekuje rutinski trijumf gostiju, ali tako nije mislio pomalo zaboravljeni Saša Marković.

Bivši vezista OFK Beograda i Partizana postigao je spektakularan pogodak u drugom poluvremenu kada je smjestio loptu u rašlje sa nekih 20 metara i najavio povratak Kiprana. Njega je kompletirao Zelaja u samom finišu.

Grupu I obilježila je još jedna kardinalna greška Lorisa Karijusa, koji je koštao Bešiktaš poraza od 2:0 u Malmeu, pa ni Adem Ljajić nije mogao da spase Turke jer je dobio tek posljednjih 20 minuta.

Debitant Sarpsborg je iznenađujuće lako pobjedio Genk, rezultatom 3:1.

U grupi J je Uroš Spajić odigrao svih 90 minuta u preokretu Krasnodara nad Seviljom (2:1), dok je Standard iz Liježa bio bolji od Akhisara istim rezultatom. Miloš Kosanović nije ušao u igru kod pobjedničke ekipe, dok je Milan Lukač poraz turskog predstavnika gledao sa klupe za rezervne igrače.

Grupa K bila je jedina u kojoj je već bio odigran jedan duel, Astana je dobila Ren, pa je u drugom susretu Jablonec izvukao bod poslije 0:2 protiv kijevskog Dinama.

Malo je falilo da MOL Vidi, koji sa klupe predvodi Marko Nikolić, odoli moćnom Čelsiju na "Stamford Bridžu", ali ipak nije uspio (1:0). Morata je u 70. minutu pronašao put do mreže tima u kojem se u špicu našao Marko Šćepović.

Njegov brat Stefan je i dalje na listi povređenih igrača.

Ipak, neki Srbin je morao da obilježi i tu grupu, a to je bio Aleksandar Prijović iz grčkog PAOK-a. Prijović je u ubjedljivom trijumfu nad BATE Borisovim od 4:1 donio prednost Grcima, fantastičnim pogotkom u ranoj fazi utakmice.

Odlično je srpski reprezentativac reagovao na centaršut Žabe sa levog boka i glavom skrenuo loptu u mrežu. Žaba je bio dvostruki strelac, pa je PAOK drugi na tabeli sa tri boda, koliko imaju i Belorusi (Aleksandar Filipović odrađivao suspenziju zbog crvenog kartona), dok su "Plavci" maksimalni sa šest.