Španija, Švajcarska idu na Evropsko prvenstvo, Crnogorci ostali bez šanse

Fudbaleri Španije i Švajcarske obezbjedile su plasman na Evropsko prvenstvo 2016. godine u Francuskoj, pobjedama u pretposljednjem kolu kvalifikacija.

Španci su sa 4:0 savladali Luksemburg i obezbedili prvo mjesto u grupi C, dok je Slovačka poražena od Belorusije na svom terenu i ugrozila je plasman.

Slovaci imaju 19 bodova koliko i Ukrajinci koji trijumfovali u Makedoniji – 2:0.

Švajcarci sedmicom demolirali San Marino, pa će pored maksimalnih Engleza koji su dobili Estoniju sa 2:0, putovati u Francusku. U trećem meču grupe E Slovenija i Litvanije remizirale su 1:1.

Crna Gora dva puta je na stadionu ’Pod Goricom’ vodila protiv Austrije, ali je poražena sa 3:2 i izgubila je i teoretske šanse da se nađe na Evropskom prvenstvu. Austrijanci su prvi, dok će o drugom mjestu odlučivati Švedska i Rusija koje su ostvarile pjobede u gostima nad Lihtenštajnom, odnosno Moldavijom

Grupa C:

Grupa C donela nam je siguran trijumf Španije koja će se deseti put u istoriji naći na Evropskom prvenstvu, čime je izjednačila rekord Rusije i SSSR. Ispred je samo Njemačka sa jednim više nastupom na EP.

Španci su u Logronju deklasirali Luksemburg sa 4:0, ali su ostali bez Davida Silve i Alvara Morate. Prema prvim informacijama, Silva je povredio preponski mišić, dok je napadač Juventusa vjerovatno doživio prelom noge.

’Furiju’ je u vođstvo doveo Santi Kasorla u 42. minutu, da bi Pako Alkaser povisio na 2:0 u 67. Napadač Valensije postigao je svoj drugi pogodak 13 minuta kasnije, prije nego što je Kasorla potvrdio ubijedljiv trijumf u samom finišu. Kod posljednja dva gola direktno je učestvovao Nolito, koji je oduševio špansku javnost.

Slovaci su nastavili sa posrtanjem poslije fenomenalnog starta kvalifikacija, pa su sada doživjeli poraz koji ih može koštati plasmana. Bili su favoriti protiv Bjelorusije, ali ih je Drahun kaznio u 34. minutu, sjajno skočivši poslije kornera. Domaći igrači su posljednjih 25 minuta igrača više, međutim, ni to im nije pomoglo.

Poraz Slovačke iskoristila je Ukrajina koja je sa 2:0 trijumfovala u Skoplju. Seleznjov Kravets su tresli mreže u Skoplju i doveli svoj tim na pobjedu do Francuske.

Grupa E:

Švajcarcima su dobili tri penala protiv San Marina, a redom su pogađali Lang, Inler, Mehmedi, Đuru, Kasami, Embolo i Derdijok.

Engleska je nastavila maksimalan učinak pogocima najbržih igrača – Tija Volkota i Sterlinga, dok su u meču bez rezultatskog značaja remizirali Slovenija i Litvanija.

Grupa E:
Engleska – Estonija 2:0
(Volkot 45, Sterling 85)
Slovenija – Litvanija 1:1
(Birsa 41p – Novikovas 86p)
Švajcarska – San Marino 7:0
(Lang 17, Inler 55p, Mehmedi 65, Đuru 72p, Kasami 75, Embolo 80p, Derdijok 89)

Grupa G:

Mirko Vučinić donio je Crnoj Gori prednost u 32. minutu, kada se sjajno snašao i iskoristio centaršut Vukčevića. Austrijanci su krenuli mnogo ofanzivnije u drugom poluvremenu i vrlo brzo izjednačili preko Marka Janka.

Fatoš Bećiraj doveo je domaće u prednost sredinom poluvremena i podgrejao nade Crne Gore da ipak može da se nađe na EURO. Međutim, uslijedio je košmaran finiš koji je najavio promašajem doskorašnji reprezentativac Srbije Staniša Mandić.

Napadač Čukaričkog promašio je 1 na 1 sa golmanom, da bi kazna stigla već u slijedećem napadu. Marko Arnautović prošetao se kroz kazneni prostor Crnogoraca i pogodio suprotni ugao Poleksićevog gola.

U 86. minutu Vučinić je dobio crveni karton zbog vikanja na pomoćnog sudiju, a kompletan preokret je u drugom minutu nadoknade donio Sabicer.

Švedska je sa 2:0 dobila Lihtenštajn u gostima i sada ima 15 bodova, dva manje od Rusije kojoj su Ignašević i Dzjuba donijeli trijumf u Moldaviji. Igrači selektora Brnovića mogu da pomognu Šveđanima – ako dobiju Rusiju u posljednjem kolu, a Švedska takođe ostvari trijumf, Ibrahimović i drugovi će put Francuske