Raspored utakmica jesenjeg dijela Prmijer lige: Klubovi iz Srpske hoće među šest najboljih
Banjaluka - Poslije nikad kraće ljetne pauze, koja je trajala nešto manje od dva mjeseca ili nepunih osam sedmica, 12 premijerligaških klubova iz BiH u subotu će krenuti u bitku za bodove.
Sam start prvenstva ostaće sigurno zabilježen za sva vremena, jer se nikada do sada nije desilo da se sve utakmice igraju u različitim terminima, a premijerna runda rastegnuta je na tri dana. Prvo kolo novog šampionata započeće u subotu od 17 časova utakmicom u Bijeljini između Radnika i Krupe, a posljednji, šesti susret igra su u ponedjeljak od 20.30 kada na sarajevskog "Grbavici" Željezničar dočekuje GOŠK iz Gabele. Razlog za to su TV prava, na koja za sada imaju pravo Moja TV i BHT 1. Međutim, u Borcu, Krupi i Radniku nadaju se da će doći do dogovora koji je u interesu fudbala i da će se omogućiti i nekim drugim emiterima, a pogotovo manjim lokalnim TV stanicama da prenose pojedine susrete.
Ove sezone klubovi iz Republike Srpske činiće četvrtinu elite (tri od 12) sa velikim šansama da taj broj već u narednoj naraste na trećinu (četiri od 12). Krupi i Radniku, koji su prošle sezone igrali Ligu za prvaka, priključio se poslije jednogodišnjeg izbivanja šampion RS Borac, a iz sva tri ova kluba najavljuju da uopšte ne razmišljaju o opstanku, već o tome da se plasiraju u gornji dio tabele.
Agilna uprava Borca kuje velike planove, a po riječima trenera Željka Vranješa prvenstveni cilj je da se tim plasira u Ligu za prvaka.
- Iza nas su veoma uspješne pripreme, ali i odličan prelazni rok u kome smo doveli veoma kvalitetna pojačanja. Vjerujem da neće biti nikakvih problema da se poslije prva 22 kola nađemo među šest najboljih, a onda ćemo vidjeti šta dalje - naglasio je Vranješ.
U debitantskoj premijerligaškoj sezoni Krupa je bila veliko iznenađenje za sve, a kormilar Slobodan Starčević svjestan je da će sada biti drugačije.
- Sada svi znaju ko je Krupa i sigurno da će nam biti mnogo teže da bilo koga iznenadimo. Međutim, izazova se ne bojimo i vjerujem da se može ponoviti prošlogodišnji uspjeh - rekao je Starčević.
Mladi kormilar Radnika Mladen Žižović je naglasio da je ekipa dosta promijenjena u odnosu na prošlu sezonu, ali da ne treba brinuti za status Bijeljinaca, koje su juče pojačali lijevi bek Alem Merajić i napadač Irfan Hodžić.
- Dolaskom njih dvojice zaokružili smo prelazni rok. Napustili su nas jako kvalitetni igrači, ali uspjeli smo da dovedemo nekoliko fudbalera, kojima ćemo pokušati da nadomjestimo njihov odlazak. Biće teško, međutim, i dalje smo kvalitetniji od dosta klubova i ne treba da strahujemo. Vjerujemo da možemo ponovo obezbijediti plasman u Ligu za prvaka - istakao je Žižović.
Ako je suditi po prognozama, najveći kandidati za titulu su aktuelni šampion Zrinjski, te Željezničar i Sarajevo, dok će šansu iz prikrajka vrebati Široki Brijeg i možda Borac. U prelaznom roku Čelik, Vitez i Mladost su ostali bez velikog broja igrača, pogotovo Zeničani čije su redove napustila 24 fudbalera i trener Boris Pavić. Ako je suditi po tome, uz povratnika u elitu GOŠK iz Gabele ova tri kluba su najozbiljniji kandidati za selidbu u niži rang.
U prvom dijelu sezone biće odigrano 18 kola, a preostala četiri na programu su od 17. februara do 3. marta 2018. godine, poslije čega će šest najboljih nastaviti takmičenje u Ligi za prvaka, a ekipe od sedmog do 12. mjesta u Ligi za opstanak.
Bilans prelaznog roka
BORAC
Došli: Mladen Veselinović (Sloboda, Tuzla), Nemanja Janičić (Borac, Čačak), Mahir Karić (Čelik, Zenica), Uroš Mirković (Krupa), Goran Galešić (Celje), Ivica Guberac (Himki), Srđan Modić (Mladost, Kotor Varoš), Fedor Predragović (Radomlje), Miloš Čudić (Zemun), Omar Pašagić (Štutgart Kikers), trener Željko Vranješ.
Otišli: Gedeon Guzina (Zvijezda Gradačac), Siniša Radoja (?), Nemanja Vejnović (?), Predrag Zekanović (Konkordija Kjažni), Boris Jagodić (?), Rio Suzuki (?), Radovan Perišić (?), Nemanja Burgić (?), trener Vule Trivunović.
ČELIK
Došli: Stefan Udovičić (Olimpik, Sarajevo), Mustafa Musija (Mladost, Doboj Kakanj), Aleksandar Majdanac (Kozara), Mahir Mehić (Novi Travnik), Hrustan Kadrić (Travnik), Emrad Šabanović (Natron Maglaj), Fikret Karajbić (slobodan igrač), Kenan Hafizović (Rudar, Zenica), Dženis Huseinspahić (Goražde, istekla pozajmica), Matej Marković (Zagreb), Žermejn Koaudio (Češke Budejovice), trener Kemal Hafizović (slobodan).
Otišli: Mahir Karić (Borac, Banjaluka), Ratko Dujković (Rudar, Kakanj), Dženis Huseinspahić (Zvijezda Gradačac), Enis Sadiković (Bosna, Visoko), Joco Stokić (Sloga, Simin Han), Branislav Ružić (Radnik), Semir Pezer (Zrinjski), Semir Bukvić (Mladost, Doboj Kakanj), Emir Jusić (Olimpik, Sarajevo), Haris Hećo (Rudar, Kakanj), Dženan Bureković (Vojvodina, istekla pozajmica), Ante Hrkač (Lokomotiva, Zagreb, istekla pozajmica), Senad Husić (?), Almir Pliska (?), Fenan Salčinović (?), Safet Šivšić (?), Anes Haurdić (?), Danijal Brković (?), Jasmin Smriko (?), Vernes Islamagić (?), Goran Popović (?), Amar Nadžak (?), Haris Dilaver (?), Bojan Regoje (?), trener Boris Pavić (?).
GOŠK
Došli: Dalibor Kozić (Zrinjski), Dino Deak (Metalege), Rijad Kobiljar (Zrinjski, pozajmica), Igor Aničić (Rudar, Kakanj), Mile Pehar (Olimpik, Sarajevo), Stanko Cvitković (BSK Vizmut Gera), Davor Brajković (Emšteden 05), trener Slaven Musa (Vitez).
Otišli: Marko Sušac (kraj karijere), Matej Senić (Varaždin), Nedim Mekić (Radnik), Andrija Petrović (?), trener Darko Vojvodić (Sloga, Simin Han)
KRUPA
Došli: Nevres Fejzić (Metalege), Filip Ratković (BSK Banjaluka), Kerim Palić (Inter, Bratislava), Igor Makitan (Kozara), Lazar Marjanović (Baku), Stefan Dabić (BSK Borča), Strahinja Krstevski (Proleter, Zrenjanin), Draško Lolić (Rudar Prijedor, istekla pozajmica).
Otišli: Mladen Ilić (Sloboda MG), Dragan Vuković (Sloboda MG), Nemanja Kartal (Rudar, Pljevlja), Uroš Mirković (Borac, Banjaluka), Denis Čomor (Mladost Doboj Kakanj), Ozren Perić (Tekstilac), Adel Halilović (Radomlje), Draško Lolić (Rudar Prijedor).
MLADOST
Došli: Adnan Zahirović (Split), Denis Čomor (Krupa), Amer Hiroš (Goražde), Vedid Kulović (Rudar Kakanj), Semir Bukvić (Čelik, Zenica), Vukašin Benović (Metalege), Abid Mujagić (Inter, Zaprešić), Filip Arežina (slobodan igrač), Lazar Kalajanović (Radnički Lukavac, istekla pozajmica), Adnan Hodžić (Bosna Visoko, istekla pozajmica), trener Edis Mulalić (Dečić Tuzi).
Otišli: Goran Brkić (Olimpija), Faruk Gačan (Domžale), Adnan Hodžić (Bosna Visoko), Mićo Kuzmanović (Sarajevo), Sinan Ramović (Željezničar, Sarajevo), Neven Laštro (Zrinjski), Dejan Maksimović (Istra), Adnan Hrelja (Bosna Visoko), Marin Galić (Zrinjski), Omer Musić (Rudar Kakanj), Anel Husić (Sloboda, Tuzla), Ivica Jurkić (Bišćelje, Italija), Pavle Sušić (?), trener Husref Musemić.
RADNIK
Došli: Branislav Ružić (Čelik), Nedim Mekić (GOŠK, Gabela), Slaviša Radović (Zemun), Emir Hodžurda (Vitez), Zvonimir Blaić (Zrinjski, pozajmica), Alem Merajić (Split), Irfan Hadžić (Celje), Abdurahman Beširović (Budućnost, Banovići, istekla pozajmica), Jovo Kojić (Olimpik, Sarajevo, istekla pozajmica), Aleksandar Glišić (Zvijezda Gradačac, istekla pozajmica).
Otišli: Marko Obradović (Aktobe), Mladen Zeljković (Alaškert), Stanko Ostojić (Sloga, Simin Han), Jovo Kojić (Sloga, Simin Han), Miladin Filipović (Zvijezda 09), Senedin Oštraković (Orašje), Delimir Bajić (Zvijezda 09), Aleksandar Kosorić (?), Nemanja Zlatković (?), Edin Ademović (?)
SARAJEVO
Došli: Krste Velkoski (Nakonratčasima Mazda, Tajland), Amar Rahmanović (Celje), Mićo Kuzmanović (Mladost, Doboj Kakanj), Vedad Gljiva (Bosna Visoko, istekla pozajmica), Edvin Rastoder (Bosna Visoko, istekla pozajmica), Hamza Čataković (Trenčin, istekla pozajmica).
Otišli: Hamza Čataković (Trenčin), Adnan Kovačević (Korona Kilce), Edin Rustemiović (Adana Demirspor), Edvin Rastoder (Olimpik, Sarajevo), Amer Bekić (?), Saša Balić (Kluž), Haris Duljević (?), Nermin Crnkić (?).
SLOBODA
Došli: Aleksandar Ignjatović (Novi Pazar), Adnan Zukić (Usti nad Labem), Amer Osmanagić (Zemun), Milan Ćulum (Rad), Anel Husić (Mladost, Doboj Kakanj), Sulejman Krpić (AIK Stokholm), Zvezdan Đorđilović (Pobeda, Prilep).
Otišli: Samir Efendić (Sloga, Simin Han), Ivan Kostić (Sloga, Simin Han), Nemanja Stjepanović (Sloga, Simin Han), Mladen Veselinović (Borac, BL), Asim Zec (Željezničar), Uroš Đukić (Zvijezda 09), Aleksandar Subić (Partizan, istekla pozajmica), Ivan Fatić (?), Samir Merzić (?).
ŠIROKI BRIJEG
Došli: Luka Grubišić (Split), Luka Begonja (Lokomotiva, Zagreb), Bernardo Matić (Rijeka), Josip Ćorić (Lokomotiva, Zagreb),
Otišli: Boris Pandža (?), Ivan Sesar (?), Antonio Repić (?), Slavko Brekalo (Vitez), Antonio Soldo (?), Zoran Plazonić (?), Mario Marina (?), Nikola Marić (?), Damir Zlomislić (Šahtjor Soligorsk).
VITEZ
Došli: Selmi Đogić (Travnik), Mahir Karić (Olimpik Sarajevo, pozajmica), Toni Tipurić (Neretva, Metković), Marin Vanjić (Neretva, Metković), Petar Kovač (Novi Travnik, istekla pozajmica), Seid Zukić (Travnik), Emir Ćutahija (Olimpik, Sarajevo), trener Ivica Bonić.
Otišli: Toni Livančić (Rudeš), Armin Kapetan (Zvijezda Gradačac), Nermin Varupa (Travnik), Elvis Sadiković (Olimpik, Sarajevo), Hrvoje Barišić (Zrinjski, Mostar), Anel Dedić (Teuta, Albanija), Milan Muminović (Olimpik, Sarajevo), Emir Hodžurda (Radnik), Namir Alispahić (?), Jakov Milas (?), Vedran Vrhovac (?), David Nvolokor (Rijeka, istekla pozajmica), trener Slaven Musa (GOŠK Gabela).
ZRINjSKI
Došli: Haris Handžić (Debrecin), Đorđe Ćosić (Drina, Zvornik), Ivan Trifković (Slavija), Marin Galić (Mladost, Doboj Kakanj), Neven Laštro (Mladost, Doboj Kakanj), Hrvoje Barišić (Vitez), Frane Čirjak (Zagreb), Nardin Mulahusejnović (Bratstvo, Gračanica), Salko Jazvin (Čapljina), Samir Pezer (Čelik), Marko Perišić (slobodan igrač).
Otišli: Đorđe Ćosić (Vitez, pozajmica), Tomislav Tomić (Olimpija), Oliver Petrak (Ordabasi), Jasmin Mešanović (Maribor), Zvonimir Blaić (Radnik, pozajmica), Rijad Kobiljar (GOŠK Gabela, pozajmica), Dalibor Kozić (GOŠK Gabela), Jasmin Bogdanović (?), Saša Kajkut (Iran), Ivan Peko (?), Daniel Graovac (Muskron, istekla pozajmica).
ŽELjEZNIČAR
Došli: Dženan Zajmović (Travnik), Josip Projić (Napredak Kruševac), Asim Zec (Sloboda, Tuzla), Sinan Ramović (Mladost, Doboj Kakanj), Daniel Graovac (Muskron, pozajmica), Aldin Ćeman (Goražde, istekla pozajmica), Dženis Beganović (Metalege, istekla pozajmica), Damir Sadiković (Krško, istekla pozajmica).
Otišli: Ivan Lendrić (Lens), Danijel Stojanović (Olimpik, Sarajevo), Semir Kerla (Suduva), Damir Sadiković (?), Miroslav Stevanović (?), Muhamed Musa (Bašakšehirspor, istekla pozajmica), Mateo Bokaćini (Breša, istekla pozajmica).
Raspored jesenjeg dijela
1. kolo 22, 23. i 24. jul Mladost - Vitez (subota, 17.30) Željezničar - GOŠK (ponedjeljak, 20.30) Borac - Čelik (nedjelja, 19.30) Sarajevo - Zrinjski (nedjelja, 19) Široki B. - Sloboda (nedjelja, 21) Radnik - Krupa (subota, 17) |
2. kolo 29. i 30. jul Vitez - Krupa Sloboda - Radnik Zrinjski - Široki B. Čelik - Sarajevo GOŠK - Borac Mladost - Željezničar |
3. kolo 5. i 6. avgust Željezničar - Vitez Borac - Mladost Sarajevo - GOŠK Široki B. - Čelik Radnik - Zrinjski Krupa - Sloboda |
4. kolo 12. i 13. avgust Vitez - Sloboda Zrinjski - Krupa Čelik - Radnik GOŠK - Široki B. Mladost - Sarajevo Željezničar - Borac |
5. kolo 19. i 20. avgust Borac - Vitez Sarajevo - Željezničar Široki B. - Mladost Radnik - GOŠK Krupa - Čelik Sloboda - Zrinjski |
6. kolo 26. i 27. avgust Vitez - Zrinjski Čelik - Sloboda GOŠK - Krupa Mladost - Radnik Željezničar - Široki B. Borac - Sarajevo |
7. kolo 9. i 10. septembar Sarajevo - Vitez Široki B. - Borac Radnik - Željezničar Krupa - Mladost Sloboda - GOŠK Zrinjski - Čelik |
8. kolo 16. i 17. septembar Vitez - Čelik GOŠK - Zrinjski Mladost - Sloboda Željezničar - Krupa Borac - Radnik Sarajevo - Široki B. |
9. kolo 23. i 24. septembar Široki B. - Vitez Radnik - Sarajevo Krupa - Borac Sloboda - Željezničar Zrinjski - Mladost Čelik - GOŠK |
10. kolo 30. septembar i 1. oktobar Vitez - GOŠK Mladost - Čelik Željezničar - Zrinjski Borac - Sloboda Sarajevo - Krupa Široki B. - Radnik |
11. kolo 14. i 15. oktobar Radnik - Vitez Krupa - Široki B. Sloboda - Sarajevo Zrinjski - Borac Čelik - Željezničar GOŠK - Mladost |
Dosadašnji šampioni
2002/03. Leotar
2003/04. Široki Brijeg
2004/05. Zrinjski
2005/06. Široki Brijeg
2006/07. Sarajevo
2007/08. Modriča Maksima
2008/09. Zrinjski
2009/10. Željezničar
2010/11. Borac (BL)
2011/12. Željezničar
2012/13. Željezničar
2013/14. Zrinjski
2014/15. Sarajevo
2015/16. Zrinjski
2016/17. Zrinjski
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.