Evropsko prvenstvo u raftingu: Česi i Britanke ukupno najbolji

G.S.

Banjaluka - Muška prva posada reprezentacije Češke sa 859 bodova i dame iz Velike Britanije sa 877 poena bili su najbolji u ukupnom plasmanu na Evropskom prvenstvu u raftingu, koje je održano u Banjaluci.

Da su muški takmičari iz Češke bili dominantni na brzacima Vrbasa, dokazala je i njihova druga posada, koja je skupila 826 poena i zauzela drugo mjesto, dok je treća završila Slovenija (799). Zapažen rezultat ostvarili su rafteri iz BiH, koji su u ukupnom plasmanu bili četvrti sa 764 boda. Kod žena su iza Britanki završile Ruskinje sa 851 bodom, a treće su bile Italijanke (843). Predstavnice BiH završile su kao desete sa 549 bodova. Posljednja disciplina prvenstva bio je spust za seniore i seniorke. Kod muških najbolja je bila Češka jedan, ispred BiH i Slovenije, a kod dama Rusija, dok su drugo i treće mjesto osvojile Velika Britanija i Češka. Tokom najatraktivnije trke prvenstva, na noćnom slalomu, koji se vozio u subotu, najbolji su bili Česi, koji su zauzeli prvo i drugo mjesto. Zlato je osvojila druga ekipa ove zemlje, a srebro prva, dok je treće mjesto pripalo Sloveniji. Posada Dajak kluba iz Banjaluke takmičenje je završila na sedmom mjestu.

Zlatnom medaljom osvojenom u sprintu bili su prezadovoljni u češkoj reprezentaciji. Kapiten Rafting kluba Troja Jirži Paša istakao je da je očekivao visok plasman, ali ne i pobjedu.

- Stvarno smo naporno trenirali i kod kuće i u Banjaluci, ali nismo se nadali zlatnoj medalji. Ipak je konkurencija veoma jaka, tako da je ovo veliki rezultat za naš tim - kazao je Paša.

U ženskoj konkurenciji trijumfovala je Italija ispred Mađarske i prve posade Velike Britanije. U kategoriji do 19 godina zlato je osvojila Slovačka, dok su Rusi bili najbolji u konkurenciji do 23 godine. U master kategoriji najbolji su bili Česi.

Osvajanje bronzane medalje u disciplini sprint u kategoriji R6, najveći je uspjeh banjalučkog raftinga u njegovoj istoriji. I ne samo banjalučkog, već i raftinga RS i BiH. Medalju je osvojila posada u sastavu: Andrej Zamolo, Dejan Marković, Nebojša Tadić, Draško Ubiparip, Igor Kuzmanović i Dragan Babić.

- To smo mogli samo sanjati i dosanjali smo medalju kod kuće. Naporno smo trenirali i tokom zime, kada je rijeka bila hladna, a vremenski uslovi veoma loši. Sada se konačno sav taj trud isplatio. Malo nam je nedostajalo i da u disciplini "hed tu hed" dođemo do podijuma - rekao je Babić.