Јапанска трагедија, Белгија од 0:2 до побjеде у 94

Јапанска трагедија, Белгија од 0:2 до побjеде у 94 02.07.2018 22:31 | B92

Фудбалери Белгије побjедили су Јапан 3:2 (0:0) послије спектакуларног преокрета у 94. минуту меча осмине финала Свјетског првенства у Ростову. Белгија ће играти са Бразилом у четвртфиналу Мундијала у Русији.

Прво полувријеме за заборав, друго за памћење! Белгијанци су прошли голготу у Ростову, исписали нове странице историје и изборили спектакуларан судар са Бразилом у четвртфиналу СП!

Белгија и Јапан нису показали апсолутно ништа у првих 45 минута у свом дуелу осмине финала. Јапанци су кренули амбициозно у првих 15 минута, али су потом морали да препусте контролу ривалу.

“Црвени ђаволи” су имали апсолутну иницијативу, али су Азар и Лукаку били потпуно одсијечени од остатка тима, често су Белгијанци грешили и приликом додавања, па су повремено и прескакали везни ред, свој најјачи адут.

Међутим, све је то заборављено у наредних 45 минута, а како је кренуло друго полувријеме очекивало се чудо на Дону.

Белгијанци су показали у првом дијелу меча да су изузетно рањиви послије конттанапада Јапана, али нико није очекивао да ће се тако распасти.

“Самураји” их хватају на погрешној нози и у року од пет минута стижу до шокантна два гола предности. Прво Генки Харагучи користи грешку Фертонгена и излази сам на Куртоу, кога интелигентно вара и шаље дијагоналу у мрежу за 1:0.

Само четири минута касније било је 2:0. Сувише су незаинтересовани били Белгијанци приликом размјене пасова Јапанаца на 25 метара од свог гола, то је уочио Такаши Инуи који шаље пријектил, Витсел касни у блок, а Куртоа није могао довољно да се испружи да стигне ту лопту.

У међувремену је Азар погодио стативу, али у наредних десетак минута након 0:2 Белгијанци не показују да су способни да се врате у меч.

Међутим, на сцену ступа њихов селектор Роберто Мартинес, пола сата прије краја позива Де Брујнеа на консултације, а потом у игру уводи Марунана Фелаинија и Насера Чадлија.

Био је то потез утакмице.

Белгијанци преузимају контролу и креће опсада гола Јапана. “Самураји” су дуго одољевали и наставили да опасно вребају из контранапада. Међутим, сопственим киксом дозвољавају Белгију да се врати у живот.

Одбрана Јапана не успијева да избаци лопту из свог казненог послије неколико траљавих шутева и центаршутева Белгијанаца, али голман Кавашима посебно греши и то користи Фертонген који га лобује искоса са лијеве стране.

То је дало крила Белгији која поравнава свега пет минута касније. Азар је прошао по лијевој страни, послао идеалан центаршут пред петерац, гдје сјајно скаче поменути резервиста Фелаини и главом закуцава лопту мрежу за 2:2 на 15 минута до краја.

Услиједио је пад ритма у игри оба тима, неколико солидних покушаја Јапана преко тандема Кагава-Хонда, Куртоа је морао неколико пута да реагује па се очекивао реми и продужеци.

Међутим, Јапанци опет сами себи скачу у стомак, беспотребно крећу у напад у 94. минуту, након чега је услиједила муњевита контра Белгије, Меније остаје сам на десној страни, шаље лопту по земљи у срце казненог, Лукаку је сјајно пропушта на другу страну до усамљеног Чадлија који шаље “Ђаволе” у четвртфинале.

© Глас Српске 2012 ISSN 2303-7385 | Импресум | Маркетинг | Контакт | Латиница | Ћирилица