Пилсел: Без отварања архива о Степинцу, све је само представа

Танјуг
Пилсел: Без отварања архива о Степинцу, све је само представа

Загреб - У Пожеги је 20. и 21. априла одржана четврта по реду сједница мјешовите католичко-православне Комисије која има задатак да пред папу Фрању донесе закључке о дјеловању загребачког надбискупа Алојзија Степинца прије, за и након Другог свјетског рата, на којем је посебну пажњу изазвало допуњено предавање др. Радмиле Радић са Института за новију историју Србије, пише Драго Пилсел.

У осврту на ту сједницу, овај угледни хрватски новинар и теолог подсјећа на договор чланова Комисије и гостију да се не коментиришу њихове расправе, па из тих разлога указује на раније закључке Радићеве, изнијете на једном научном скупу у Загребу 2015, да је "Алојзије Степинац био антикомуниста, противник Југославије, те било ког облика заједничког живота са Србима и православља".


Закључак Радићеве је и да је Степинац "бранио у првом реду интересе Римокатоличке цркве и хрватске нације, али и да је био врховни црквени великодостојник у држави у којој су се догодила убиства и прогони стотина хиљада људи и који је пропустио да то јавно осуди и да се јасно и принципијелно одреди као противник усташког режима, онако како ће то касније учинити у односу на комунистички режим".

Кључно се чини, сматра Пилсел у тексту објављеном на порталу АУТОГРАФ, да је на расправи у Пожеги било питање да ли је антикомунизмом и бригом за интересе цркве и нације током Другог свјетског рата могуће умањивати Степинчеву одговорност "за ћутање о злочинима који су се догодили у НДХ?"

Па и ово, додао је аутор: да ли се уздизањем његовог антикомунизма и положаја комунистичке жртве "покушава прикрити, односно скренути пажња са стварне приче из Другог свејтског рата?"

Дакле, претпоставимо да се то догоди, да једна и друга страна "буду задовољне" расправом, постиже ли се циљ, пита Пилсел и одговара негативно.

Објашњава да је то зато јер би циљ рада Комисије био, како је то замислио папа Фрањо и како је државни секретар Пиетро Паролин појаснио члановима хрватског епископата у писму предсједнику ХБК Желимиру Пуљићу, да се постигне духовно стање које би омогућило "заједничко читање повијести", "чишћење меморије" и "помирење".

Како би се на та питања могло одговорити, сасвим сигурно не само након сусрета у Пожеги него током цијелог рада Комисије, од изузетне је важности да представник Свете Столице и модератор Комисије, француски редовник о. Бернард Ардура, испуни задату ријеч и омогући српским истражиоцима увид у све затражене документе и архиве Свете Столице, наводи Пилсел.

А ријеч је, каже, о фундаменталним стварима јер се тичу суштинских примједби које су на рачун Степинца, најприје папи Бенедикту XVI. (који је то писмо игнорисао), а затим папи Фрањи изнијели чланови Светог синода СПЦ-а, након чега је папа Фрањо стопирао Степинчеву канонизацију и предложио оснивање Комисије.

И ту, истиче Пилсел, лежи проблем.

"Јер, како сазнајем, изгледа да о. Ардура спроводи тихи бојкот и онемогућава добронајмерним истражиоцима и појединим званичницима ватиканских архива да се добију врло важни документи (неки су казали да се налазе "између чекића и наковља", да су "онемогућени")", навео је Пилсел.

Такви су, према његовим ријечима, документи на примјер архива папина легата у НДХ опата Рамира Марцонеа (који је живио на Каптолу заједно са Степинцем), посебно његови извјештаји државном секретару Свете Столице.

" На примјер, српска је страна добила неким каналима документ из архиве кардинала Луигија Маглионеа у којем се каже да је из НДХ (дио Хрватске) протјерано преко стотину православних свештеника те да је то донијело ''повољан учинак'', јер да се након тога православни вјерници лакше и брже одлучују за прелаз у Католичку цркву", навео је Пилсел.

Подразумијева се, додаје Пилсел, да такво нешто и све што би било неповољно по Степинца и по Католичку цркву треба провјерити и у потпуности разбистрити да се зна је ли усташка политика масовног покатоличења имала или није имала подршку Свете Столице, односно до које је заиста мјере имала одобравање, трпљење као нужно зло (док траје лудило рата) или осуду од Степинца.

"Елем, треба ће завирити и у многе друге архиве, попут оног кардинала Еуг?не Тишеранта за којег постоји оправдана сумња да је био кључни ватикански оперативац, у договорима с аргентинским кардиналом Антониом Кагианом, у пребацивању усташа и нациста из Европе у Јужну Америку након рата..", навео је Пилсел.

Порука је заправо, каже Пилсел, да српски историчари до савршенства могу приказати другу страну предмета и притом бриљирати, али без дубоког увида у ватиканске архиве све ће остати мање-више као добра представа, а чланови Комисије којима је стало до истине тапкаће у мраку.

Истина, истиче Пилсел, треба да дође на видјело.

"Члан хрватског дијела Комисије др. Јуре Кришто признаје да је Степинац о Србима и српском православљу изрекао (записао) ''врло опоре ријечи'' те да се није сустезао државном секретару кардиналу Маглионеу да напише да ''Срби неће престати да оптужују нити да мрзе Католичку цркву, без обзира какво ће држање Цркве према њима бити''", навео је Пилсел.

Не помогне ли то, наставили се или чак продуби бојкот, српским члановима Комисије неће остати други излаз него се директно обратити Папи, а то не би могло проћи без међународног скандала и нових рана и подјела, закључио је Пилсел.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана