Историјска трансплантација успјешно изведена у Тиршовој

Танјуг
Историјска трансплантација успјешно изведена у Тиршовој

Прва трансплантација материце код једнојајчаних близнакиња у свијету успјешно је изведена у Универзитетској дјечјој клиници у Тиршовој прошлог викенда. Уједно је у питању и прва трансплантација материце изведена у Србији.

Операција је урађена у недјељу 26. марта, почела је око осам ујутро и трајала је дубоко у ноћ.

Ријеч је о близнакињама старим 34 године. Једна која има материцу већ је мајка троје дјеце, а сада се сви надају да ће и њена сестра близнакиња којој је пресађена материца ускоро имати потомство.

"Пацијенткиње су одлично, добро се опорављају и у одличном су стању", рекао је за РТС директор Универзитетске дјечје клинике у Тиршовој Зоран Радојичић наводећи да за сада постоперативни ток иде идеално, али да је још рано да се радујемо потпуно.

Операција је добро прошла, проток крви у пресађеној материци је веома добар, ембриони су спремни и очекује се да ће за шест мјесеци бити урађен ембриотрансфер.

У операцији је учествовао велики тим љекара из Тиршове и стручњаци из свијета, на челу са стручњаком из Шведске, професором Матсом Бренстремом.

У тиму су била три љекара из Шведске, три љекара са Харварда, директор Трансплантационе хирургије са Харварда, професор Штефан Тулијус, три љекара из Израела и огромна екипа из Тиршове, велики број сестара и осталог особља.

"Посебно нам је драго да су гости из иностранства били задовољни и похвалили наш тим", каже Радојичић.

Наводи да клинка у Тиршовој има велико искуство у трансплантацији и у генитореконструктивној хирургији, те пројекат који ради заједно са Институтом у Гетебургу.

Како је рекао Радојичић, Србија је изабрана за овај подухват због добре дугогодишње сарадње, веома добрих техничких и медицинских услова, одличног тима стручњака, а и због тога што су пацијенткиње из Србије.

Радојичић каже да се, према статистици, око 10 до 15 дјевојчица годишње роди са овом аномалијом, односно без материце.

"Оне нису имале могућност да буду мајке и рађају и на овај начин смо направили корак напред у медицини", рекао је Радојичић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана