Šta kriju neobjavljena pisma ruske carske porodice?

Agencije
Šta kriju neobjavljena pisma ruske carske porodice?

Sto godina poslije ruske revolucije, kolekcija neobjavljenih dokumenata carske porodice Romanov u kojoj ima pisama, fotografija i crteža, vratila su se u Rusiju.

Tu arhivu su u Evropu odnijeli članovi carske porodice koji su bježali od nemira i progona tokom Revolucije 1917. a kasnije su bila u privatnoj kolekciji u Londonu.


Dokumente je kupila za više od 70.000 evra ruska državna banka Sberbank u julu, i sada su se našli u svojoj zemlji porijekla i izloženi su u muzeju u Carskom selu, bivšoj ljetnjoj rezidenciji careva, na periferiji Sankt Peterburga.

"Ta pisma i telegrami otkrivaju nam svakodnevni život carske porodice čiji članovi su se mnogo voljeli", rekla je za Frans pres Irina Raspopova, kustos u muzeju. Ona je rekla da su ti dokumenti od velikog interesovanja za istražitelje i da je sreća da su pronađeni.

Među oko 200 dokumenata nalazi se korespondencija između posljednjeg ruskog cara Nikolaja Drugog i njegove supruge Alksandre Fjodorovne, njegovog oca Aleksandra Trećeg i nekoliko drugih članova porodice Romanov u periodu od 1860. do 1928.

"Nije mnogo dobro. Ali sam ulovio i ubio osam fazana", napisao je car Aleksandar Treći u pismu ćerki Kseniji, nađenom u koverti na kome je naznačeno "Telegram od pape. 1894", što je godina smrti cara.

Dokumenta su napisana na ruskom, francuskom i engleskom, na papiru požutelom s vremenom na kome se nalaze monogrami porodice Romanov ili imena hotela u kojima su boravili tokom putovanja.

Pored razmijenjenih pisama takođe je tu i crtež dvorca koji je nacrtalo dijete carice Marije Fjodorovne, supruge Aleksandra Trećeg, ili karta za pravoslavni Uskrs koju je nacrtala supruga Nikolaja Drugog i poslala svojoj zaovi.

Kolekcija pisama i telegrama pokazuje u kojoj mjeri je život Romanovih bio uzdrman događajima 1917. koji su završili dolaskom boljševika na vlast i ubistvom cara Nikolaja Drugog i njegove porodice.

"Nastavljamo da klizimo niz jedan nagib i nije teško zamisliti šta nas čeka", napisao je knjaz Nikolaj Mihajlovič 1918, nekoliko mjeseci prije njegovog pogubljenja po naređenju novih boljševičkih vlasti. Ujak Nikojala Drugog piše u svojim pismima o revolucionarnoj atmosferi koja je tada vladala u Sankt Peterburg, koji je ostao glavni grad boljševičke Rusije do 1924. On pominje Lenjina i Trockog i racije sprovođene u njegovoj palati.

"Sve veze su prekinute između revolucionara... Ne čuju se više topovi ali je to neizbježno. Vjerovatno će boljševici pobjediti", napisao je on 25. oktobra 1917. (7. novembar po sadašnjem kalendaru), na dan napada na Zimski dvorac i boljševičko preuzimanje vlasti od privremene vlade.

"Sada se svi naši prijatelji spremaju da stignu tamo gdje nema više ni radosti ni tuge", piše knjaz Nikolaj u svom posljednjem pismu od februara 1918.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana