Turski aerodrom zasjenio: 6 pista, 3 puta veći od Fraporta

B92
Turski aerodrom zasjenio: 6 pista, 3 puta veći od Fraporta

Istanbul - U Istanbulu je svečano otvoren novi istanbulski aerodrom, projektovan kao najveći na svijetu.

Aerodrom je otvoren u prisustvu predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana i velikog broja državnika iz cijelog svijeta, među kojima je počasni gost i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Aerodrom se otvara na Dan Republike Turske, koja obilježava 95. godišnjicu.

Ceremoniji prisustvuje više od 50 stranih zvaničnika iz dvadesetak zemalja, međju kojima su i lideri Sjevernog Kipra (Turska Republika Sjeverni Kipar), Makedonije, Moldavije, Pakistana, Sudana, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Konga, Slovenije, Gruzije, Irana, Velike Britanije i drugih zemalja.

Novi istanbulski aerodrom (Istambul Yeni Havalimani) je, pored ''Ataturka'' i ''Sabihe Gokčen'', treći aerodrom u tom gradu, a u punom kapacitetu radiće od kraja godine.

Izgrađen je na evropskoj strani Istanbula, 35 kilometara sjeverno od grada, i kada bude potpuno završen biće najveći aerodrom u svijetu. Radovi su počeli u junu 2014. godine i završena je prva od četiri faze izgradnje. Predviđeno je da aerodrom nakon prve faze može da primi 90 miliona putnika.

Preostale faze gradnje biće završene do 2023. godine, kada će aerodrom sa šest odvojenih pista kapaciteta 500 aviona moći godišnje da primi 200 miliona putnika. Imaće i 70.000 parking-mesta.

Aerodrom će se prostirati na površini od 7. 659 hektara, što je oko 76 kvadratnih kilometara i imaće šest uzletnih i sletnih pista i tri puta će biti veći od frankfurtskog aerodroma.

Projekat je realizovan kroz koncesioni model izgradnja-upravljanje-prenos na 25 godina i obezbjediće Vladi Turske prihod od 26 milijardi evra.

Aerodrom je sagradio konzorcijum sastavljen od pet izvođača: Limak, Kolin, Čengiz, Mapa i Kalion. Imaće ukupno 1,5 miliona metara kvadratnih zatvorenog prostora.

Novi istanbulski aerodrom će imati i najveći svjetski trgovinski kompleks bez carine. Prodajni kompleks sa 53.000 kvadratnih metara se sastoji od šest dijelova, uključujući prodavnice luksuznih brendova.

Aerodrom je unutra ukrašen u turskom stilu i ima kontrolni toranj u obliku cvijeta lale.

Putnici će moći da koriste mobilne aplikacije i onlajn servise. Sama zgrada je energetski efikasna i ima visokotehnološki sistem obezbjeđenja.

Očekuje se da će do kraja godine oko 2.000 aviona letjeti do više od 350 destinacija, sa oko 250 prevoznika.

U četvrtoj fazi biće izgrađen još jedan terminal od 340.000 kvadrata, kapaciteta za 30 miliona putnika godišnje i još jedna pista. Aerodrom će ukupno imati šest pista i 16 staza za pristup aviona.

Aerodrom Ataturk godišnje primi 64 miliona putnika, a Sabiha Gokčen na azijskoj strani Istanbula oko 31 milion putnika.

Aerodrom Ataturk, koji je jedan od najprometnijih u Evropi, biće krajem godine zatvoren za redovne putničke letove, kada novi istanbulski aerodrom bude u potpunosti operativan.

Erdogan je među brojnim uglednim gostima pozdravio i predsjednika Srbije Vučića. Za praćenje tog događaja je akreditovano čak 800 predstavnika medija iz cijelog sijveta. Istanbul je sa svojih oko 15 miliona stanovnika najveći evropski i sedmi najveći grad u svijetu.

Prvo putovanje sa novog aerodroma biće ka glavnom gradu Turske Ankari 31. oktobra i prvim međunarodnim letom za Severni Kipar narednog dana, dok će prvi let za Baku u Azerbejdžanu biti 8. novembra.

Novi aerodrom je izgrađen na raskrsnici puteva do Arnavutkoi, Gokturk i Catalca, jseverno od centra Istanbula i između gradova crnomorskog primorja Ienikoi, Taiakadin i Akpinar.

U prvoj fazi je napravljen glavni terminal u zgradi na aerodromu od 1,3 miliona kvadrata, za 90 miliona putnika godišnje. Zatim druga zgrada sa terminalom od 170. 000 kvadrata, 88 'fingera' za pristajanje aviona, jedna garaža za 12.000 vozila, dvije zasebne piste, osam paralelnih staza za pristup aviona, četiri miliona kvadrata za avione i tri tehnička bloka.

Takođe, toranj kontrole leta, VIP salon, terminali za teret i opštu avijaciju i ostale službe: bolnica, sobe za molitvu, kongresni centar, hoteli...

U drugoj fazi biće izgrađena još jedna pista i tri paralelne staze za pristup aviona. U trećoj fazi zgrada terminala od 500.000 kvadrata kapaciteta za 30 miliona putnika godišnje. Takođe, još jedna pista i jedna staza za pristup aviona i biće proširen prostor za avione.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana