Zanatlije i mali preduzetnici izuzimaju se iz fiskalizacije

RTRS
Zanatlije i mali preduzetnici izuzimaju se iz fiskalizacije

Banjaluka - Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama, kojim se rasterećuje privreda i poboljšava privredni ambijent u Srpskoj.

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu i finansiranju zaštite životne sredine, kojim se preciznije definišu podaci na osnovu kojih se vrši obračunavanje naknade koju plaćaju zagađivači životne sredine.

Zakonskim rješenjima preciznije se definišu i naknade za opterećivanje životne sredine ambalažnim otpadom.

"Preciznije je definisan i način dođele i korištenja sredstava Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske", navodi se u obrazloženju zakonskih rješenja.

Parlament Srpske razmotrio je i Nacrt zakona o izmjenama Zakona o porodičnom postupku kojim se uređuju porodično-pravni odnosi supružnika, roditelja i djece, te usvojioca i usvojenika, staraoca i štićenika.

Razmotren nacrt zakona o prekršajima

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je danas Nacrt zakona o prekršajima Republike Srpske, kojim se se kao novina uvodi kazna zatvora i nove zaštitne mjere.

Nove zaštitne mjere podrazumijevaju obavezno liječenje zavisnika od alkohola i psihoaktivnih supstanci, obavezno psihijatrijsko liječenje, zabranu prisustvovanja određenim sportskim priredbama, kao i zabranu držanja i oduzimanje životinja, navodi se u obrazloženju ovog nacrta zakona.

Uz mjere lišavanja slobode zbog neplaćanja novčane kazne, uvodi se i zamjena novčane kazne kaznom zatvora.

Nacrtom zakona predviđaju se i kazneni bodovi za prekršaje protiv bezbjednosti saobraćaja koji se regulišu posebnim propisima, posebne nepenalne mjere, vaspitne i mjere upozorenja.

Razmotren Nacrt izmjena zakona o fiskalnim kasama

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama, kojim se rasterećuje privreda i poboljšava privredni ambijent u Srpskoj.

Ovim nacrtom zakona definisano je da se obaveza fiskalizacije ne odnosi na samostalne preduzetnike koji obavljaju zanatske djelatnosti i male preduzetnike, navodi se u obrazloženju Nacrta zakona.

Pod pojmom mali poduzetnik u smislu Zakona o porezu na dohodak podrazumijeva se fizičko lice koje obavlja samostalnu djelatnost izuzev finansijskih usluga i organizovanja igara na sreću, ne zapošljava više od tri radnika i da njegov ukupan godišnji promet ne prelazi 50.000 KM.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da su razlozi za donošenje ovog zakona sadržani u potrebi rasterećenja privrede i poboljšanja privrednog ambijenta, kojim je proširen krug poreskih obveznika na koje se ne odnosi obaveza fiskalizacije.

"Radi zaštite obveznika fiskalizacije propisuju se bitni elementi ugovora koji se zaključuju između ovlaštenog servisera i obveznika, kao i između proizvođača i ovlaštenog servisa, čime se postiže brža i efikasnija kontrola Poreske uprave", istakao je Tegeltija.

Razmotren Nacrt izmjena zakona o budžetskom sistemu

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu Srpske, kojim se propisuje da su prihodi ostvareni od koncesione naknade za ustupljeno pravo, za koncesije koje dodjeljuje Vlada, odnosno jedinica lokalne samouprave, u cijelosti prihodi njihovih budžeta.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da su razlozi za donošenje ovog zakona sadržani u potrebi raspodjele koncesione naknade između republičkog i budžeta opština i gradova.

Prihodi ostvareni od koncesione naknade za korištenje, za koncesije koje dodjeljuje Vlada dijele se između budžeta Republike i budžeta opština i gradova na čijem području se obavlja koncesiona djelatnost, u srazmjeri koja zavisi od razvijenosti te jedinice lokalne samouprave, navodi se u obrazloženju ovog nacrta zakona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana