За фингирану ексхумацију 1,7 милиона КМ

Горан Маунага
За фингирану ексхумацију 1,7 милиона КМ

Сарајево - За припрему, пробно копање и ексхумацију на сарајевској депонији у Бућа потоку, који нису дали никакве резултате, Тужилаштво БиХ потрошило је чак 1,2 милиона, а за санацију те локације тражи додатних 500.000 КМ, сазнаје "Глас Српске" у Тужилаштву БиХ.

У исто вријеме за прошлогодишње пробно копање и ексхумацију на тој локацији фирмама "Копко" и "Бајо" из Источног Сарајева исплаћено је само 120.000 од 280.000 КМ.

- Како овим фирмама није био исплаћен новац, оне су одустале од радова па је ангажована фирма "Градско гробље" из Високог, али нико не зна колико је новца она добила - каже извор "Гласа".

Ископавања су неколико пута прекидана, локације на којима су радови обављани више пута мијењане, да би у априлу ове године све било обустављено без иједног пронађеног тијела. У удружењима која окупљају породице несталих тврде да постоје докази да су на депонију бацани убијени сарајевски Срби, али да се свјесно копало површно и на погрешним мјестима како њихови остаци не би били пронађени.

Предсједавајући Савјетодавног одбора Института за нестала лица БиХ Милан Мандић каже да је тачно да главни тужилац Тужилаштва БиХ Горан Салиховић тврди да је за тражење несталих у Бућа потоку потрошено више од милион марака.

- На разговору код Салиховића био сам крајем августа. Тада је и мени рекао да је за радове у Бућа потоку потрошено 1,2 милиона КМ, што ме запрепастило. Не знам на шта је могло отићи толико новца. Знам само да је Тужилаштво фирмама из Источног Сарајева остало дужно 160.000 КМ, а дуг је био свјесно направљен да их отјерају с тог посла - каже Мандић.

Додаје да је за наставак ексхумације ангажовано "Градско гробље" из Високог, а да је из тог процеса искључен Институт, чиме су прекршени Закон о несталим лицима и наредба Суда БиХ. Према том закону, ексхумацију врши искључиво Институт под патронатом поступајућег тужиоца.

- Салиховић ми је тада рекао и да за санацију те локације треба додатних 500.000 марака. То је било дефинитивно признање да су радови у Бућа потоку на тражењу сарајевских Срба дефинитивно завршени иако је за јавност говорио другачије. Исти изговор о великим трошковима, осим за градску депонију, Салиховић користи и кад су у питању сарајевски Казани и јама Радача код Мостара - појашњава Мандић.

У Тужилаштву су крајем априла потврдили да су у Бућа потоку обустављени сви радови на тражењу и ексхумацији посмртних остатака убијених сарајевских Срба. Тада су рекли да се чека стручни налаз вјештака геодетске струке о безбједности даљег копања.

На сарајевској депонији 18. октобра прошле године по наредби Тужилаштва БиХ започета је ексхумација на новом локалитету након што је претходна ексхумација прекинута 30. августа, јер Тужилаштво није измирило обавезе према фирмама из Источног Сарајева. Тужилаштво је ексхумацију на другом мјесту започело наводно на основу сателитских снимака ангажујући фирму "Градско гробље" из Високог. Најавило је и употребу механизације Оружаних снага, али до тога није дошло и тијела нису пронађена. Мандић је послије тога Салиховићу упутио писмо у коме стоји да он уништава трагове ратних злочина на сарајевској депонији, да опструише истрагу и спроводи дискриминацију над српским жртвама. Салиховић на то писмо никад није одговорио. У Тужилаштву БиХ јуче нису одговорили на питања која смо им упутили.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана