Vojnici i bez izmjene zakona ostaju u stroju

Vedrana Kulaga
Vojnici i bez izmjene zakona ostaju u stroju

Sarajevo - Vojnici u Oružanim snagama BiH koji iduće godine proslavljaju 35. rođendan neće morati da razduže uniformu, iako nisu usvojene izmjene zakona kojima granica za ostanak u vojnoj službi treba da bude podignuta za pet godina.

Pripadnici Oružanih snaga BiH koji žele da nastave službu mogu da podnesu zahtjev za ostanak do kraja 2018. godine, jer bi uskoro trebalo da budu usvojene predložene izmjene zakona.

Savjet ministara BiH utvrdio je početkom mjeseca izmjene Zakona o službi u Oružanim snagama kojima je starosna granica za odlazak iz vojske pomjerena sa 35 na 40 godina života. Stupanjem na snagu izmjena zakona, koje prvo treba da dobiju zeleno svjetlo Parlamenta BiH, 1.640 vojnika će ostati u službi, iako je trebalo da polako pakuju kofere.

Planove Ministarstva odbrane BiH zakomplikovala je kriza u vlasti u Sarajevu zbog čega je donesen novi plan.

- Svako ko želi da ostane u Oružanim snagama BiH treba da podnese zahtjev za produženje ugovora, a Zajednički štab predlaže Ministarstvu odbrane produženje do 31. decembra 2018. godine. Postoji zakonska mogućnost da to bude produženo za potrebe službe, a time smanjujemo troškove koje iziskuje prijem novih pripadnika - pojasnio je zamjenik ministra odbrane BiH Boris Jerinić i dodao da je pojedincima koji u januaru naredne godine pune 35 godina ugovor već produžen.

U Ministarstvu odbrane su ranije pojasnili da prijem novih snaga neće prestati ni nakon stupanja na snagu definisanih izmjena zakona, jer sve više vojnika napušta službu na lični zahtjev, ali će zapošljavanje biti drastično smanjeno u odnosu na sadašnju praksu i potrebe. Značajniji priliv novih vojnika, ako bude usvojeno novo zakonsko rješenje, mogao bi se očekivati tek 2022. godine kada bi vrata kasarni trebalo da budu otvorena za novih 150 pripadnika.

Računica Ministarstva odbrane pokazuje da će im za bruto plate vojnika koje bi zadržali biti potrebno oko 12,79 miliona KM, ali i da će uštedjeti oko 630.000 maraka na osnovu pretpostavke da neće svi produžiti ugovor. Njihov argument je i da bi predloženim izmjenama zakona izbjegli troškove proistekle iz prijema novih vojnika, nastale na putu od konkursa do završetka obuke, koji bi do 2022. godine iznosili 5,43 miliona.

U Ministarstvu odbrane ističu da povećanje starosti vojske neće odraziti na spremnost Oružanih snaga jer se istovremeno propisuje stroža procedura za produženje ugovora u pogledu ispunjavanja psihofizičkih standarda, što će omogućiti kontinuiranu spremnost vojnika u izvršavanju zadataka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana