Укидање санкција Милораду Додику идуће године?

Срна
Укидање санкција Милораду Додику идуће године?

Бањалука - Шеф Представништва Републике Српске у Вашингтону Обрад Кесић рекао је да је реално очекивати да ће санкције предсједнику Српске Милораду Додику, које је увела претходна америчка администрација, бити укинуте током наредне године.

"То је сада већ техничко питање. Чекали смо да се на одређене позиције именују нови људи. Тренутно је ријеч о три човјека, секретара. Двојица су већ именована. Трећег чекамо на мјесто у Министарству финансија. Значи, имамо све више људи који заступају нову политику, а која је на руку предсједнику Додику. Када се они именују, стварају се услови да наши адвокати направе захтјев да се крене у процедуру укидања санкција", истакао је Кесић.

Он је рекао да у америчким круговима, гдје има контакте и сарадњу, на Додика гледају са поштовањем.

"Претходне администрације, од Клинтонове до Обамине, биле су везане за глобализам. То је била идеологија која се гурала, стварало се савезништво са Џорџом Сорошом и његовом фондацијом. Била је уска сарадња између америчких фондација, невладиних организација, Стејт департмента и Сороша, на пројекту изградње либералне демократије и грађанског друштва. То се није дешавало само у САД, већ и у цијелом свијету. Сада је дошла нова администрација која на Сороша гледа првенствено као непријатеља, тачније Трамповог непријатеља. Тај човјек улаже огромна средства на његово /Трампово/ рушење", навео је Кесић за РТРС.

Он је појаснио да се предсједник Републике Српске у причи око Сороша доживљава као херој, јер он од почетка није за његову глобалистичку политику, којој се противи и Трамп. "Они који су блиски Трампу, на Додика сада не гледају у негативном контексту, а због чега га је претходна администрација санкционисала", додао је Кесић.

Према његовим ријечима, САД цијени политичаре у Европи који су рекли "не" и чврсто одбили глобалистичку политику, штитећи свој народ. "Додик је то урадио и очито је да се из дана у дан мијења поглед на његов тренутни статус који има у САД. Парадокс је да је управо због тих ставова добио санкције, јер није хтио да попусти пред притисцима Вашингтона и Брисела", рекао је Кесић.

Он је навео да Америку интересује Дејтонски споразум, јер он гарантује стабилност, али да су тек сада почели да схватају да је он нелегално измијењен и да је то основни проблем у БиХ.

"Важно је рећи да су и Хрвати отворили своје представништво у Вашингтону. Када се тамо чује и њихов глас, тачније незадовољство, свима ће бити јасно шта се дешавало и због чега су настали проблеми. Јасно је сада да се жели створити унитарна БиХ, да се игнорише Дејтонски и Вашингтонски споразум, те да се крши основна гаранција за људска права. У Вашингтону се поглед на БиХ мијења, много критичније се гледа и размишља о овој земљи, што Републици Српској отвара простор за дјеловање", тврди Кесић.

Он је навео да је стара администрација на неки начин жељела да казни Додика због непоштовања њихове жеље о централизованој БиХ, као и због приче о отцјепљењу Српске.

"Сада видимо да код Трампа постоји висок ниво толеранције за политичаре, који говоре о потреби изласка из Европске уније. Обамина администрација би одмах пријетила тим политичарима, међутим Трамп на то тако не гледа. Тиме је и на страни Републике Српске", каже Кесић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана