Sputnjik: Bakir tražio privođenje Dodika i prije referenduma

Sputnjik
Sputnjik: Bakir tražio privođenje Dodika i prije referenduma

Bakir Izetbegović je tražio od ministra bezbjednosti BiH Dragana Mektića još prije referenduma da SIPA spreči i privede na saslušanje glavne organizatore.

Među njima je i Milorad Dodik, saznaje Sputnjik iz izvora bliskog Srpskoj demokratskoj stranci iz čijih je Mektić redova.

"Mektić, koji kao kadar SDS-a u Sarajevu dijeli vlast sa SDA i HDZ-om, pravdao se Izetbegoviću da je to nemoguće uraditi dok se referendum ne održi, ali je obećao da će preduzeti sve odmah nakon referenduma, navodi isti izvor, dodajući da je Izetbegović bio oštar prema Mektiću i čak mu pominjao aferu oko njegove, kako neki spekulišu, falsifikovane diplome", navodi Sputnjik.

Mektić je u ponedjeljak izjavio da će SIPA privesti Dodika ako se ne odazove na poziv Tužilaštva BiH na saslušanje zbog održavanje referenduma.

"S druge strane, prema ocjenama brojnih pravnih stručnjaka, priča o krivičnoj odgovornosti nekog ko je posegnuo za najdemokratičnijim činom kakav je referendum prvi je takav pokušaj u istoriji domaćeg i međunarodnog prava. Da ni predstavnici međunarodne zajednice, kao ni članice EU nemaju jedinstven stav kada je u pitanju referendum govori i poslednja sednica Savjeta za implementaciju mira (PIC) koji okuplja ambasadore nekoliko zapadnih zemalja, Turske i Rusije u Sarajevu, gdje raspravljaju o aktuelnoj političkoj situaciji u BiH i ’očuvanju mira i Dejtona’", dodaje Sputnjik.

PIC, koji saopštenja usvaja konsenszusom, na posljednjoj sjednici u Sarajevu u zaključku se usprotivio održavanju referenduma, jer je, kako je navedeno, destabilizujući i podiže političke tenzije, ali ne konsezusom, pošto se Rusija, odnosno ruski ambasador Petar Ivancov, ogradila od tog zaključka smatrajući da RS ima pravo na referendum.

"Međutim, kako Sputnjik saznaje, ambasadorka Francuske u BiH Kler Bodoni, ambasador Italije Ruđer Korijas i još jedan ambasador bili su protiv preduzimanja bilo kakvih drastičnih mjera prema Republici Srpskoj i njenim liderima. Najviše pretnji na posljednjem zasjedanju PIC-a iznela je ambasadorka SAD u BiH Morin Kormak, koja je tražila odlučniji stav PIC-a i kaznu za RS. Ambasadorka Kormak je čak vršila pritisak na ambasadorku Francuske Kler Bodoni, uputivši joj prekore zašto se protivi preduzimanju bilo kakvih mjera prema RS. Kako navodi naš izvor, ambasadorka Francuske je odgovorila da ona samo prenosi stav svoje države i da Republika Srpska ne organizuje referendum o otcjepljenju od BiH, što bi predstavljalo crvenu liniju koja ovog puta nije pređena", zaključuje Sputnjik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana