Razmotren prijedlog zakona o stečaju

RTRS
Razmotren prijedlog zakona o stečaju

Banjaluka - Poslanici Narodne skupštine RepublRazmotren prijedlog zakona o stečajuike Srpske razmotrili su večeras Prijedlog zakona o stečaju.

Poslanik SNSD-a Milan Kovač izjavio je tokom rasprave o ovom prijedlogu zakona da je to u suštini reformski zakon, ali da je potrebno dosta truda da bude primijenjen.

Kovač je istakao da nema brzog provođenja stečaja, te da su stečajni upravnici ti koji u većini slučajeva otežu stečajni postupak.

Šef Kluba poslanika SNSD-a Radovan Višković rekao je da je ovo neophodan zakon i da su rješenja koja se nude u zadovoljavajućoj formi.

Poslanik NS Goran Đorđić naglasio je da je ovakav zakon potreban i da njegov cilj treba da bude da donese stvarne efekte za kraće vrijeme.

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da je riječ o dobrom zakonu i da će za njega glasati velika većina poslanika.

Tokom rasprave poslanici su u međusobnm replikama udaljili od teme raspravljajući i o tome kako je proveden proces privatizacije i šta je radila Komisija za reviziju privatizacije.

Zasjedanje Narodne skupštine biće nastavljeno sutra u 10.00 časova razmatranjem Prijedloga zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednig kriminala.

Poslanici će razmatrati i Prijedlog zakona o prevozu opasnih materijala, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o republičkoj upravi, kao Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Srpskoj.

....

Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Perica Bundalo smatra da je zakon o stečaju, čiji je prijedlog radna grupa veoma kvalitetno uradila, zakasnio i da je iznuđen zbog posljedica koje je izazvao dosadašnji zakon o stečaj.  On je na skupštinskoj raspravi o Prijedlogu zakona o stečaju rekao da je ovakav tekst rješenja trebalo predložiti ranije.

Bundalo je predložio zaljučak da Vlada Srpske, nakon godinu dana od stupanja ovog zakona na snagu, izvrši njegovu analizu i predloži potrebne izmjene ako se za to ukaže potreba.

Poslanik SDS-a Dušan Berić rekao je da bi se trebalo kvalitetnije i preciznije odrediti pokretanje stečajnog postupka, ko će platiti postupak i odrediti da stečajni postupak ne treba da traje dugo.

Poslanik NS-a Adam Šukalo rekao je da bi cilj ovog zakona trebalo da bude sprečavanje nastanka nesolventnih privrednih subjekata i da bi u tome značajnu ulogu trebala da ima Poreska uprava Srpske, kojoj bi se dalo ovlšćenje da bude jedan od pokretača stečaja.

Poslanik SRS RS Milanko Mihajilica naveo je podatak po kojem se u Srpskoj vodi 344 stečajnih i 516 likvidacionih postupaka, pitajući zašto se šest godina čekalo na izradi novih zakonskih rješenja o stečaju.

..........

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o budžetskom sistemu po hitnom postupku sadrži izmjene koje su neophodne da se dosljedno primijene Zakon o porezu na upotrebu i nošenje dobara i izmijenjeni Zakon o naknadama na korištenje prirodnih resursa za proizvodnju električne energije.

Obrazlažući ovaj akt na sjednici Narodne skupštine Srpske, on je rekao da se ukida odredba o određivanju raspodjele prihoda od takse za korišćenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije, kojim je predviđeno smanjenje tih naknada, a koje su povećane radi obezbjeđenja sredstava za sanaciju štete od majskih poplava 2014. godine.

Tegeltija je naveo da će se, takođe, smanjiti prihod od poreza na upotrebu i nošenje dobara.

Prema njegovim riječima, sve to će za posljedicu imati smanjenje prihoda Fonda solidarnosti, prema procjeni, na godišnjem nivou za oko 25 miliona KM. Nije bilo rasprave po ovom zakonskom prijedlogu.

Ministar pravde Srpske Anton Kasipović obrazložio je Prijedlog zakona o stečaju koji se temelji na dosadašnjim uočenim nedostacima stečajnog postupka, a kao jedan od njih je naveo neblagovremenost pokretanja tog postupka, što za privredni subjekat stvara veći broj negativnih implikacija.

Kasipović je naveo da su ovim zakonom zacrtani ciljevi kojim bi se uticalo na blagovremeno pokretanje stečajnog postupka, finansijsko i operativno restrukturisanje dužnika, skraćivanje i smanjivanje troškova stečajnog postupka i zaštitu prava povjerilaca.

...........

Nakon utvrđivanja dnevnog reda, sjednica Narodne skupštine Republike Srpske nastavljena je poslaničkim pitanjima premijeru Srpske Željki Cvijanović. Poslanici opozicije nisu prisustvovali ovoj tački dnevnog reda.

Odgovarajući na poslanička pitanja, predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović je rekla da je prosječan broj zaposlenih u prošloj godini za dva odsto veći od prosječnog broja zaposlenih godinu ranije.

- Zaposleno je 4.500 lica. Ako pogledamo trendove u toku 2015. godine i uporedimo podatke iz septembra sa podacima iz marta vidjećemo da je zabilježeno povećanje zaposlenosti od 2,3 odsto, odnosno više od 5.600 dodatno zaposlenih lica - navela je Cvijanovićeva.

Odgovarajući na poslaničko pitanje u vezi sa situacijom u javnim preduzećima, premijer Srpske je rekla da se radi na definisanju određenih mjera koje bi dovele do sanacije ili konsolidacije situacije u tim preduzećima.

Cvijanovićeva je rekla da je Vlada realizacijom niza projekata iz oblasti saobraćajne infrastrukture pokazala opredijeljenost da modernizuje transportnu infrastrukturu kao pretpostavku za privredni razvoj Srpske. Ona je dodala da se predviđenom dinamikom realizuje projekat izgradnje auto-puta Banjaluka-Doboj, te da se vode razgovori sa kineskim partnerima u vezi sa izgradnjom auto-puta Banjaluka-Prijedor.

Premijer Srpske je rekla da je spremna da razgovara o problemu obrazovanja bošnjačke djece i izučavanju nacionalne grupe predmeta, ali i da Republika Srpska ne sprovodi nikakve mjere diskriminacije prema bilo kojem djetetu, posebno ne po osnovu nacionalne pripadnosti.

Cvijanovićeva je izjavila da je za program stambenog zbrinjavanja boračkih kategorija stanovništva do sada uloženo oko 145 miliona KM i da je od 2008. do 2015. godine u taj program uključeno više od 5.000 korisnika. Premijerka je rekla da će taj program biti proširen i na lica iz boračkih kategorija stanovništva koja se ranije nisu prijavila. Ona je dodala da se uz ovaj program provodi i program zapošljavanja invalida i da je u prethodnom periodu u okviru ovog programa zaposleno od 1.300 do 1.400 ratnih vojnih invalida.

Odgovarajući na poslaničko pitanje o podnošenju aplikacije BiH za članstvo u Eu, Cvijanovićeva je istakla da je evidentno da u Uniji postoje zemlje koje su eksplicitno protiv toga da BiH podnese tu aplikaciju, ali da je donesena politička odluka da se ide u tom pravcu.

- Mi ne dobijamo ništa ukoliko se aplikacija podnese, osim nijemog odgovora koji će trajati nekoliko mjeseci, jer se aplikacija po pravilu podnosi onda kada već imate uslove da se unaprijed da pozitivan odgovor, i samo je formalno podnesete da se dobije potvrdan odgovor - navela je Cvijanovićeva.

Ona je podsjetila da je u Narodnoj skupštini Srpske davno usvojen mehanizam koordinacije koji je bio rezultat zajedničkog rada na svim nivoima, ali da se "oko toga oteže".

Cvijanovićeva je za adaptaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju rekla da je to krajnje štetan aranžman po privredu BiH, dok je za objavljivanje rezultata popisa stanovništva rekla da se time manipuliše, kao i sa ostalim pitanjima u BiH.

Cvijanovićeva je navela da joj je teško davati ocjenu rada Vlade koju vodi.

- Znajući sa kojima smo izazovima suočeni, kako smo blokirani, na koji način se nosimo sa realnim, ali i vještački nametnutim problemima i u haotičnim odnosima u BiH, morali smo voditi računa o finansiranju i svim drugim obavezama, što je veliki izazov - rekla je Cvijanovićeva.

Govoreći o penzijskom sistemu u Srpskoj, Cvijanovićeva je podsjetila da se od početka ove godine penzije isplaćuju iz trezora.

............

Poslanici opozicije prisustvuju raspravi o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o naknadama za korištenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije. Obrazlažući ovaj akt koji je na dnevni red uvršten po hitnom postupku, ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da se izmjene odnose na odredbe kojima je utvrđena visina naknade za korišćenje tih resursa. On je naveo da se većina naknada smanjuje za 50 odsto i da te naknade isključivo predstavljaju prihod lokalne zajednice.

Đokić je kao primjer naveo da je ovim prijedlogom zakona predviđeno da naknada za korišćenje hidroakumulacionih objekata za proizvodnju električne energije koja je iznosila 0,010 KM, sada iznosi 0,005 KM, a naknada za korišćenje prirodnih neobnovljivih resursa koja je iznosila 0,005 KM, sada iznosi 0,003 KM.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je, tokom rasprave o Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o naknadama za korišćenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije, da je "Elektroprivreda Republike Srpske" sistem koji neuporedivo bolje funkcioniše za vrijeme ove vlasti, nego kad je sadašnja opozicija bila na vlasti.
Ona je rekla da je "Elektroprivreda Srpske", dok je sadašnja opozicija bila na vlasti, proizvodila gubitke, imala manji broj zaposlenih, kao i negirala navode da se sada u tom privrednom subjektu zapošljavaju "partijski poslušnici".

Đokić je istakao opredijeljenost Vlade da jača energetski sektor Srpske i da će u tom konktekstu "Elektroprivreda Srpske" dobiti koncesiju za izgradnju hidroelektrane "Buk-Bijela".

On je rekao da sada nije moguće reći koliko će trajati izgradnja tog objekta, ali je naglasio da će to biti visokoprofitabilan objekat u oblasti elektroenegretskog sektora.

...........

Predstavnici opozicije smatraju da je neozbiljno što skupštinska većina nije prihvatila da bude razmatran Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak.

Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vukota Govedarica kaže da ne vidi šta je problem da se o navedenom zakonu raspravlja i da nakon toga predstavnici vlasti zauzmu stavove da li ga podržavaju ili ne.

Poslanik NDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Dragan Čavić rekao je da će na svakoj skupštinskoj sjednici podnositi isti prijedlog zakona, jer "Vlada sa obavezama po običnog čovjeka ide do te mjere da će im uskoro oporezivati i vazduh koji udišu".

..........

Na devetoj redovnoj sjednici poslanici Narodne skupštine Republike Srpske razmatraće, između ostalog, Prijedlog zakona o stečaju kojim se uređuje postupak restrukturiranja i stečajni postupak, te pravne posljedice otvaranja i sprovođenja ova dva postupka.

Na predloženom dnevnom redu nalaze se i Prijedlog zakona o suzbijanju korupcije, organizovanog kriminala i najtežih oblika privrednog kriminala, Prijedlog zakona o prevozu opasnih materija, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o republičkoj upravi i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registraciji poslovnih subjekata u Republici Srpskoj.

NSRS bi trebalo da razmatra i veći broj nacrta zakona - Nacrt zakona o lokalnoj samoupravi, Nacrt zakona o službenicima i namještenicima u organima jedinice lokalne samouprave, Nacrt zakona o premjeru i katastru, kao i nacrte zakona o izmjenama i dopunama Zakona o premjeru i katastru, Zakona o Radio-televiziji Republike Srpske.

Pred poslanicima će se naći i Prijedlog strategije integralnog upravljanja vodama Republike Srpske za period od 2015. do 2024. godine, Nacrt omladinske politike Srpske za period od 2016. do 2020. godine, Prijedlog budžeta Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske za ovu godinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana