Пале десетине хиљада тужби против Српске

Горан Маунага
Пале десетине хиљада тужби против Српске

Сарајево - Уставни суд БиХ усвојио је апелацију Правобранилаштва РС поднесену на пресуде редовних судова којима је Српска била обавезана да физичким лицима исплати надокнаду на основу нематеријалне штете нанесене хапшењима за вријеме рата у Фочи.

Регистрар Уставног суда БиХ Звонко Мијан каже да су прихватањем апелације поништене раније пресуде којима је РС било наложено да надокнади штету, али није могао да каже колики износ одштете је потраживан од РС.

- РС је и током поступака у редовним судовима и у апелацији поднесеној Уставном суду БиХ тврдила да је наступила застара потраживања. Европски суд за људска права у Стразбуру установио је кршење уставног права и усвојио је апелацију РС - каже Мијан.

Уставни суд је у септембру 2014. године прихватио и апелацију Правобранилаштва РС и поништио пресуду Апелационог суда Брчко дистрикта којом је Српска такође била обавезана на исплату надокнаде ратне нематеријалне штете.

У Правобранилаштву РС кажу да најновија одлука Уставног суда БиХ у пракси значи да ће око 30.000 сличних тужби поднесених из ФБиХ против РС пасти у воду.

- Висина досадашњих потраживања износи око пола милијарде марака. Укупни износ свих одштетних захтјева само из Сарајева износио би око 1,6 милијарди марака. То је пресјечено овом и одлуком Уставног суда донесеном 17. септембра 2014. године - кажу у Правобранилаштву.

Навели су да је Уставни суд утврдио повреду права на правично суђење и да се према Закону о облигационим односима ради о застари потраживања. То би, кажу, требало да заустави нижестепене судове да у тим предметима доносе пресуде на основу политичког утицаја.

- Неки судови то већ примјењују и приликом доношења одлуке правилно примјењују члан 376 Закона о облигационим односима по коме је наступио апсолутни рок застаријевања - појаснили су у Правобранилаштву.

Додају и да ти судови приликом доношења одлука правилно истичу да члан 377 Закона о облигационим односима, на који се у тужбама позивају тужитељи, а који се везује за кривично-правну одговорност, може примијенити само према починиоцу кривичног дјела, а не према трећем лицу, односно према РС. Један од таквих судова је и Општински суд у Тузли. Уважавајући став Уставног суда тај суд је још у новембру 2014. године одбио тужбени захтјев за исплату нематеријалне ратне штете у вези са предметом "Тузланска капија". То је био први случај одбијања једног тужбеног захтјева за надокнаду ратне нематеријалне штете.

- Сви нижи судови у предметима против РС за надокнаду ратне материјалне и нарочито нематеријалне штете требало би да поступају као Општински суд у Тузли. Одлука тузланског суда била је увођење у праксу става Уставног суда у тим предметима. Тај став потврђен је и овим усвајањем апелације Правобранилаштва РС, а њега би убудуће требало да поштују и спроводе сви нижи судови - наводе у Правобранилаштву.

Талас тужби против ФБиХ запљуснуо је судове прије неколико година, а редом је тужена РС од које је тражена надокнада нематеријалне штете.

- Логораши и цивилне жртве рата из ФБиХ поднијели су против РС хиљаде тужби ради надокнаде нематеријалне ратне штете с огромним одштетним захтјевом. Ако би био досуђен такав захтјев, то би био удар на економску стабилност РС. Највише тужбених захтјева било је из Тузле и Сарајева - истакли су у Правобранилаштву.

Кршење права

У Правобранилаштву РС истичу да је одлуком Уставног суда БиХ потврђен њихов став да су нижестепени судови у предметима за надокнаду нематеријалне ратне штете против РС озбиљно кршили право на правично суђење и право на имовину не поштујући рокове застарјелости.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана