Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, za “Glas Srpske”: RS vratite oteto i ostajemo u BiH

Željka Domazet
Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, za “Glas Srpske”: RS vratite oteto i ostajemo u BiH

Naše pravo je da odlučujemo o svojoj sudbini. Mi samo želimo da koristimo to pravo.

Poruka deklaracije usvojene na saboru SNSD-a je kršili ste naša prava i uzimali naše nadležnosti, ali sada je vrijeme slobode i izražavamo svoj stav. Mi želimo ostati u BiH, ali nam vratite otete nadležnosti. Ne želimo unitarnu i centralističku BiH. Ona može da bude samo dejtonska.

Rekao je to u intervjuu za “Glas Srpske” predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, kojem je na stranačkom saboru povjeren novi mandat na čelu stranke.

* GLAS: Kako ocjenjujete sabor SNSD-a na kojem ste ponovo izabrani za predsjednika stranke i na kojem su jednoglasno usvojena važna dokumenta i za stranku i za RS?

DODIK: Forsiranje nejedinstva u SNSD-u uoči sabora dolazilo je od mnogih izvan stranke i onih koji ne žele dobro SNSD-u. U samoj stranci se znalo da osim unutrašnje demokratije i dijaloga nema značajnijih problema. Mnogi su se bavili SNSD-om projektujući svoje zle namjere i želje, pa čak i oni koji na to nemaju apsolutno nikakvo pravo. Postoje različiti mešetari i analitičari koji se predstavljaju kao nezavisni, koji prenose tračeve koje čuju po terasama i kafanama. Oni šalju otrovne i neargumentovane poruke. Sabor je pokazao da je SNSD veliki, snažan i jedinstven. SNSD je pokazao da je jedinstven u donošenju odluka, kao što je izbor stranačkih organa i usvajanje izvještaja o radu. Na saboru je manifestovana potpuna homogenost u partiji. Oni koji kritikuju određene pozicije i rad stranke su shvaćeni pogrešno i tretirani su kao ljudi koji će rasturiti SNSD. SNSD ne može da rasturi bilo ko ni iz SNSD-a ni sa strane. SNSD je na saboru pokazao da svi udari sa strane od kvaziudružene opozicije, međunarodne zajednice, koja prikrivenim djelovanjem pokušava da nas onesposobi, političkog Sarajeva i mnogih kvazi-analitičara nisu uspjeli. Sabor je bio potpuna manifestacija snage SNSD-a.

* GLAS: Najveću buru u javnosti izazvala je deklaracija koja je usvojena na saboru, a koja predviđa put RS ka samostalnosti, ukoliko ne budu vraćene njene ustavne nadležnosti. Komentari su išli dotle da ste optuženi za poziv na rat?

DODIK: Kakav rat? Ni u deklaraciji ni u bilo kom našem dokumentu ne postoji ništa drugo osim poziva na politički dijalog. Mi ništa nasilno ne želimo da uradimo. Demokratsko izražavanje volje naroda putem referenduma je dostignuće zapadnog svijeta i razvijenih demokratija. Ne mislim da je srpski narod u RS manje pametan ili da manje zaslužuje da se izjasni na referendumu nego što to možemo da vidimo u zapadnim demokratijama. Naše pravo je da odlučujemo o svojoj sudbini. Mi samo želimo da koristimo to pravo. Poruka deklaracije je kršili ste naša prava, uzimali ste naše nadležnosti, pokušavali ste da nas natjerate na nešto što nije u skladu sa ustavima i ponekad smo iz straha na neke stvari pristajali, ali sada je vrijeme slobode i izražavamo svoj stav i kažemo da su nam nasilno oduzeli nadležnosti. Mi želimo ostati u BiH, ali nam vratite otete nadležnosti iz oblasti pravosuđa, finansija i mnogih drugih. Mi ne želimo unitarnu i centralističku BiH. BiH može da bude samo dejtonska. Sa sabora je jasno poručeno da prije nego što postane evropska BiH mora da bude dejtonska. Samo dejtonska BiH može da bude evropska. To je naš stav i mi tražimo da on bude poštovan, jer je napisan u Ustavu i Dejtonskom mirovnom sporazumu. Mi poštujemo i Ustav i Dejtonski sporazum. Sve izvan toga je neprihvatljivo. Umjesto da nas OHR i stranci podrže u tome što želimo da održimo Ustav i snagu međunarodnog sporazuma, oni pokušavaju da iznose oštrice na deklaraciju koja afirmiše politička prava, nikakva ratna i nikakvo nasilje. Oni koji to zloupotrebljavaju su izvan vremena i konteksta onoga što je napisano u deklaraciji. Što se tiče opozicionih partija u RS, oni nikada i nisu imali jasan stav. Njihov stav je podanički i njihova politika je politika pravdanja podaništva. Njihov stav o RS se pokazao i u vremenu kada su vladali gotovo isti oni koji danas sa Mladenom Ivanićem na čelu na nivou BiH imaju strah da brane interese RS i pristaju na davanje teško stečenih prava RS, pravdajući se da ne mogu izdržati pritisak stranaca. Naravno da se može odoljeti pritisku stranaca ako to želite. Ivanić i ne bi prošao na izborima da nije dobio glasove Bošnjaka, koji su ga doveli u Predsjedništvo BiH, jer su uvjereni da će on uspjeti Srbima plasirati priču o tome da je korektno da izgube svoja prava i prenesu ih na nivo BiH.

* GLAS: Kakvu RS vidite u iduće tri-četiri godine, za koje ste vezali i deklaracije koje su donesene na saboru?

DODIK: Sve smo rekli našim deklaracijama i dalje ćemo vršiti stabilizaciju RS. Imamo sada otvoren problem djelovanja predstavnika u zajedničkim istitucijama u ime Srba i RS. To će praviti problem RS. Mi smo postavili temelje da RS mora biti uvažavana. Sada vidimo da to sve više slabi, jer su predstavnici iz RS slabi u zajedničkim institucijama. Oni ne žele da djeluju u skladu sa usaglašenim politikama nego pokušavaju da djeluju kako im se traži iz Sarajeva, ne osvrćući se šta rade institucije RS. To će biti problem, ali RS nije bez mogućnosti i sposobnosti da djeluje na tom planu.

* GLAS: Kako komentarišete to da već nakon mjesec rada sijevaju varnice među koalicionim partnerima u FBiH, a da ni na nivou BiH ne mogu da se dogovore o raspodjeli pozicija u institucijama čijim su čelnicima istekli mandati?

DODIK: U svemu tome je najstabilnije poltronstvo Saveza za promjene. Njihovo podaništvo politici Sarajeva jedina je konstanta i to se neće mijenjati dok je ta struktura u Savjetu ministara, Predsjedništvu i drugim institucijama BiH. Najstabilniji dio politike Saveza za promjene je poltronstvo i podaništvo liderstvu Bakira Izetbegovića. Mora mu se odati priznanje da je uspio naći podanike koji mu udovoljavaju, a RS ostavljaju po strani, tvrdeći da u Srpskoj ništa ne valja. Kada se uđe u pogrešan voz, sve stanice na kojima stanete na tom putu su pogrešne. Kada se vidi šta rade Mladen Bosić i Ognjen Tadić, koji nisu htjeli da dođu na obilježavanje 70 godina stradanja Srba u Jasenovcu da ne bi povrijedili svoje šefove u Sarajevu, onda je jasno o čemu je ovdje riječ. Kada god to bude tražio Bakir Izetbegović, oni će dati interes srpskog naroda i RS. Zahvaljujući vlasti u Banjaluci Srpska ostaje najstabilniji dio BiH, a to će pokazati razilaženje koalicije i u Federaciji, koja nikada i nije bila stabilna.

* GLAS: Kako komentarišete pozive na prvomajske proteste u RS?

DODIK: Protesti su demokratski i oni nisu problem. PDP ne bi trebalo da poziva, jer generišu vlast. Možda bi trebalo protiv njih protestovati. Riječ je o podvali koja bi mogla biti loša za narod. Očigledno im nije dovoljno poltronstvo na nivou BiH, pa bi sada cijelu RS da survaju u poltronstvo političkom Sarajevu i međunarodnoj zajednici. Stoga i pokušavaju da prave stalnu nestabilnost. Nama je važno da smo uvijek na strani naroda. Sabor je pokazao da su RS i SNSD bili uvijek na istoj strani.

Turska

* GLAS: Kako komentarišete odlazak Mladena Ivanića na poziv predsjednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana na obilježavanje godišnjice pobjede turske vojske u Galipoljskoj bici i nekoliko dana raniju zabranu turskih vlasti da avion u kojem ste bili preleti iznad Turske na putu ka Jermeniji, gdje je obilježavana godišnjica zločina nad jermenskim narodom?

DODIK: Nisam ni očekivao da će se Ivanić solidarisati sa mnom kao što se ni ja ne mogu solidarisati sa njim zbog toga što je otišao na taj događaj u Tursku. Na takve događaje obično je išao bošnjački član Predsjedništva BiH. Ivanić treba prvenstveno da predstavlja RS i srpski narod i da čuje eho tog naroda. Pozivam ga da izađe pred narod i pokuša da dokaže da je prisustvo obilježavanju pobjede Turaka u vrijeme Osmanlija i Prvog svjetskog rata interes srpskog naroda. Ja sam pošao u Jermeniju da iskažem saučešće za milion i po Jermena koje je Turska ubila u kratkom vremenu samo zato što su pravoslavci. Jednu od bitaka u kojima su stradali Jermeni obilježavao je Ivanić.

Turska je srpskom narodu napravila ogromne zulume, ali moramo nastaviti dalje, iako istoriju ne možemo da zaboravimo.

 

“Elektroprivreda RS”

* GLAS: U medijima se pojavila informacija da Srbija želi da kupi “Elektroprivredu RS”. O čemu je tu riječ?

DODIK: “Elektroprivreda RS” nije na prodaju. Ono što sam razumio iz izjave premijera Srbije Aleksandra Vučića jeste da on smatra da treba sarađivati i mi nismo protiv toga da se razvojna funkcija u energetskom sektoru objedini, obezbijedi finansijska podrška za nove projekte ili da se dogovori uspostavljanje berze električne energije u regionu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana