Лавров: БиХ не би издржала Дејтон 2

Агенција
Лавров: БиХ не би издржала Дејтон 2

Њујорк - Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров каже да Босна и Херцеговина "не би издржала 'Дејтон 2'", те да је Русија против тога јер би такав изазов "разбио државност БиХ".

Говорећи о томе шта би требало предузети на Балкану и у БиХ, Лавров за "Дојче веле" каже да је овој регији потребна сарадња.

"Потребно је да на Балкану сарађујемо, као што смо сарађивали када је договорен Дејтонски споразум (1995), који је још увијек темељ за Босну и Херцеговину. Има још много примјера гдје смо заједно са нашим западним колегама и другим земљама, укључујући и Турску, сарађивали како бисмо нормализовали ситуацију у том или неком другом делу Балкана", истиче Лавров.

Одговарајући на питање "Дојчевелеа" шта мисли о идеји да се организује "Дејтон 2", као што то предлаже амерички конгресмен Мајк Тарнер из Дејтона у Охају, који је од Стејт Департмента већ затражио да организује нову конференцију о БиХ под тим именом, Лавров је изразио недоумицу, али и руске услове за то.

"Прво је неопходно да сазнамо шта је он мислио с тим. Нисам ништа чуо о томе. Али ако би тако требало да поново пишемо (нови) 'Дејтон', онда смо ми против тога. Вјерујем да Босна не би издржала такав изазов, јер бисмо тако изнова почели да разбијамо њену државност", истиче руски министар спољних послова.

Објашњавајући која је конкретно улога Москве на Балкану, Лавров је на конференцији за новинаре у сједишту Уједињених нација у Њујорку рекао да су балканске државе "традиционални и блиски пријатељи" Русије, јер, како је нагласио, неке од њих с Русима дијеле и исту религију.

"Ја не видим ниједну другу улогу", рекао је шеф руске дипломатије.

Код атланских савезника расте забринутост због руског ангажмана на Балкану, а на то питање Лавров даје ироничан одговор, пише "ДЊ".

"Не криве нас само за Балкан, већ и за уплитање у Мексико, а ја вјерујем и још понегдје", каже Лавров.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана