Којић: Сједница парламента Српске има историјски карактер

Срна
Којић: Сједница парламента Српске има историјски карактер

Бањалука - Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић сматра да сједница Народне скупштине Републике Српске на којој су усвојени закључци којима је одбачен извјештај Комисије за Сребреницу из 2004. године, те предложено формирање нових комисија за Сребреницу и Сарајево има историјски карактер.

“Јучерашња сједница парламента Републике Српске има историјски карактер, јер су једногласно усвојени закључци на такав начин дефинисани да су скинули омчу око врата српском народу и Републици Српској”, рекао је Којић Срни.

Којић је истакао да је од великог значаја да је усвојен закључак да се формира нова међународна комисија за Сребреницу која ће утврдити сва страдања у периоду 1992-1995.године.

Он је рекао да очекује да ће Влада Републике Српске у складу са закључцима Народне скупштине донијети одлуку да се стави ван снаге извјештај Комисије за Сребреницу.

“Републички центар ће сва досадашња истраживања и она када су у питању догађаји у јулу 1995. године која су била презентована у предмету 'Младић' у Хашком трибуналу ставити на располагање новој комисији за Сребреницу”, нагласио је Којић.

Он је рекао да је увјерен да има довољно доказа и аргумената да се донесе потпуно нови извјештај о догађајима у Сребреници у периоду од 1992-1995.године.

Којић је додао да ће Републички центар бити потпуно на располагању новој комисији за Сребреницу за прикупљање евентуално нових чињеница и доказа.

“Догађаји у Сребреници никако се не смију посматрати само кроз јули 1995. године, а занемарити чињеницу о убиству и страдању 2.600 Срба, те посебно имајући у виду манипулације у том периоду и манипулације које се користе у вези са страдањем Бошњака”, појаснио је Којић.

Он је подсјетио да је извјештај Комисије за Сребреницу побијан и кориштен у неким пресудама и оптужницама које су се водиле за догађаје у Сребреници.

“Много је доказа које је Републички центар у материјалима који су јуче били доступни народним посланицима који говоре да се у Сребреници десило нешто сасвим другачије него што је констатовано у самом извјештају комисије, а касније и још у неким пресудама које су се позивале на тај извјештај”, истакао је Којић.

Којић каже да многе ствари које су констатоване у том извјештају нису тачне, а на основу закључка комисије формирана је и радна група која је етикетирала и ставила одговорност на готово све припаднике ВРС и МУП-а Републике Српске.

“Опсежна истраживања које је Републички центар у последње четири и по године провео која се односе на страдање Срба у Сребреници и сребреничкој регији и на догађаје који су се десили тамо 1995. године сада су показала најбољу употребну вриједност”, истакао је Којић.

Он каже да ће за истраживање догађаја у Сарајеву велики значај имати попис српских жртава којег је Републички центар приукупљао од 2013.године и објелоданио у новембру прошле године и исти ће бити дати на располагање новој комисији за Сарајево.

“Имамо комплетне досије за више од 6.700 страдалих Срба у 10 пријератних општина у Сарајеву. Истраживањем одређених догађаја и доказа које смо прикупили резултирало је подизањем и неких оптужницама као што су 'Чемерно' и 'Храсница', те мањим бројем предмета пред правосудним институцијама БиХ јер знамо какав је рад Тужилаштва и Суда БиХ”, закључио је Којић.

Народна скупштина Републике Српске једногласно је јуче одбацила извјештај Комисије о догађајима у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године и затражила од Владе да га стави ван снаге и Формира двије независне међународне комисије за утврђивање истине - о страдању свих народа на подручју сребреничке регије и о страдању Срба у Сарајеву.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана