Јосиповић: Бошњаци се боје распада, а Хрвати мајоризације

Танјуг
Јосиповић: Бошњаци се боје распада, а Хрвати мајоризације

Загреб - Резултати избора у БиХ, као и тензије настале након њих подсјетили су на добро знане несугласице у односима национално обојених политичких елита.

То је оцијенио у интервјуу за “Ослобођење” бивши предсједник Хрватске Иво Јосиповић.

“Бошњаци се боје распада државе, а Хрвати мајоризације и де фацто преласка из статуса конститутивног народа у националну мањину. Рат је оставио дубоке трауме и неповјерење. Те проблеме и страхове можете ријешити само ви у БиХ”, рекао је Јосиповић.

Незадовољства су се, каже, продубила, а заоштрили односи са сусједима, али је упркос томе, додаје, ово добар тренутак да водећи политичари покушају да окрену страницу и разумију страхове и жеље “оних других” и пронађу компромис који би барем за један или два изборна циклуса омогућио Босни и Херцеговини потребне реформе и приближавање Европској унији.

Он сматра да је један од важних проблема неповјерење које постоји и које онемогућава унутрашњи дијалог, односно “тријалог”, о веома важним проблемима које БиХ треба да ријеши да би се одмакла од рата, страха и сталне политичке напетости.

“Након што се мало стишају постизборне страсти, ваљало би свима да сједну за сто, јер дуготрајна незадовољства и тензије могу донијети опасне посљедице”, увјерен је Јосиповић.

Нажалост, оцјењује да актуални односни између БиХ и Хрватске нису добри, а отворена питања сукцесије, рата и послератног периода добијају нову димензију у односима након избора.

“Хрватска службена политика се непотребно и неприлично јавно ангажовала на могућој промјени изборног законодавства у БиХ. Агитовање Грабар Китаровић код Ердоана и Путина, још уз сву медијску помпу, не само да није могло дати резултат него је створило лошу слику о Хрватској”, каже Јосиповић.

Подсјећа да је у једном интервјуу раније хрватску политику према БиХ и очекивањима већине хрватског народа у тој земљи назвао парадном. Истиче да је погрешно иритирати и БиХ и међународну јавност изјавама које се могу схватити као мијешање у унутарње послове БиХ.

“Мислим да би хрватска политика, разумијевајући страхове и жеље већине хрватског народа, могла и морала помоћи грађењем мостова, разговорима који нису у јавности иритантни. Хрватска сигурно неће притисцима учинити да се у БиХ ријеше компликовани односи у којима су, можда парадоксално, сви на неки начин у праву, а истовремено у криву”, навео је.

Јосиповић сматра и да би расправе о сувише важним политичким проблемима у БиХ требало да почну покушајем да се разумије и друга страна.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана