Ispovest imama koji se suprotstavio vehabijama

index.hr
Ispovest imama koji se suprotstavio vehabijama

Velika Kladiša: Nekadašnji imam Selvedin Beganović u posljednjem trenutku je sprečio izgradnju vehabijskog centra na samoj granici BiH s Hrvatskom, u selu Bosanska Bojna.

On se u svojim propovjedima otvoreno suprotstavljao radikalnim islamistima i njihovim pristalicama koji, kako kaže, šire izopačeni islam i vrbuju mlade da se priključe borbi za Islamsku državu

Bošnjacima je poručio – „Ovo nije naš rat!, Džihad bi u BiH trebalo da se voditi oko nezaposlenosti, malih penzija i brige oko socijalno ugroženih". Njegove propovjedi i javni istupi u službi humanosti i mira, bili su trn u oku pristalicama radikalnog islama i Beganović je preživeo čitav niz napada, prije nekoliko mjeseci je razrešen dužnosti imama, ostao je bez krova nad glavom, a njegova djeca su morala da prekinu školovanje.

Beganović je u intervjuu za hrvatski portal index.hr otkrio da je „u osinje gnijezdo dirnuo kada se suprotivio izgradnji vehabijskog centra na granici s Hrvatskom".

Husein Bilal Bosnić je, kako kaže, s grupom svojih ljudi, u mjestu Bosanska Bojna od izbjeglih Srba kupio dosta zemlje te je tamo započeo gradnju centra u kojem bi se okupljali njegovi istomišljenici, radikalni selefije - vehabije koji sve svoje neistomišljenike, uključivši i druge muslimane, smatraju nevjernicima.

"Bilo mi je čudno što na te planove Bosnića i njegovih ljudi apsolutno niko ne reaguje i odlučio sam da upozorim nadležne na to što se dešava u Bojnoj. Nakon toga je načelnik opštine Velika Kladuša Behrić obustavio nelegalnu gradnju vehabijskog centra", priča Beganović.

U akciji "Damask" 2014. uhapšen je vehabijski vođa Husein Bilal Bosni, nakon čega je počela odmazda njegovih pristalica.

"Eskalirale su verbalne i fizičke pretnje, vređanja i zastrašivanja i napadi na mene i moju porodicu. Od 2014, do danas, fizički su me, mučki, iz mraka, napali više puta. Preživio sam ubode nožem, udarce u glavu, zastrašivanja i pretnje da će mi ubiti djecu", kaže Beganović i dodaje da to nije bilo sve.

"Nakon više od dvadeset godina službe, Islamska zajednica me je razriješila dužnosti pod optužbom da sam osramotio dužnost imama". kaže Beganović.

Prijetnje nisu prestale ni nakon što je ostao bez posla i bio prisiljen, sa suprugom i dvoje djece, da napusti Bosnu i Hercegovinu.

Beganović ističe kako je vehabizam svjetski biznis od kog svi imaju korist, osim samih vehabija i onih koji o tome govore i zbog toga trpe teške posljedice.

"Broj radikalnih islamista je još uvijek zanemariv, ali neizvesno je kakva sudbina čeka BiH i region kada se njihov broj poveća", upozorio je on.

Na pitanje koga smatra odgovornim za vrbovanje i slanje bošnjačkih muškaraca i žena na sirijsko i iračko ratište Beganović odgovara:

"Nema osobe u koju se može upreti prstom i reci - on je odgovoran! To je odluka svakog pojedinca, ali, zna se koja grupacija podržava ID i upravo su iz tih redova, mladići, muškarci i žene odlazili, a i danas odlaze na sirijsko ratište. Riječ je o ljudima koji ne razmišljaju svojom glavom i lako padaju pod uticaj onih u čijim je glavama suština islama izokrenuta. Ti koji vrbuju ljude da se priključe borbi za Islamsku državu, nisu došljaci ni stranci, nego naši ljudi, Bošnjaci koji žive i djeluju slobodno u gotovo svim gradovima BiH. Neki od njih su se školovali u arapskim zemljama, neki ovde u BiH, a neki se nisu niti školovali", kaže Beganović.

On tvrdi da u BiH nema kampova u kojima se vrši sistematsko vrbovanje Bošnjaka za odlazak na ratišta, ali, poznato je ipak da u BiH postoji svojevrsna „država u državi". Riječ je o selu Gornja Maoča čiji stanovnici ne priznaju zakone BiH, nego isključivo šerijatske. Predstavnik tog sela, 35-godišnji Edis Bosnić, nedavno je, u intervjuu za jednu njemačku televiziju, otvoreno priznao da je fasciniran idejom Islamske države o utemeljenju svjetskog kalifata.

Na pitanje ima li istine u tvrdnjama da se u Gornjoj Maoči regrutuju teroristi i da su, upravo iz tog sela, mnogi već otišli u džihad, Beganović odgovara kako su se te spekulacije u medijima pojavile vjerovatno zbog toga što u tom selu živi veliki broj vehabija. Ipak, tvrdi da to Maoču ne čini nikakvim centrom, jer centar je, kako kaže, tamo gdje se kreću lideri.

On je dodao da nije svaki vehabija terorista, ali je upozorio da u BiH postoji velika opasnost od terorizma.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana