Формиран правни тим за помоћ институцијама РС у поступку ревизије

Срна
Формиран правни тим за помоћ институцијама РС у поступку ревизије

Бањалука - Уједињена Српска формирала је правни тим који ће помоћи институцијама Републике Српске и Србије да ревизија пресуде по тужби против Србије пред Међунродним судом правде у Хагу буде одбачена.

"Подношење захтјева за ревизију је драстично кршење Устава БиХ, ванинституционално и паралелно дјеловање бошњачког члана Предсједништва БиХ Бакира Изетбеговића, које дезавуише и блокира рад заједничких институција БиХ", рекао је на конференцији за новинаре у Бањалуци генерални секретар Уједињене Српске Невен Станић.


Правни тим Уједињене Српске чине Милан Петковић, Дарко Кременовић, Игор Шукало, Миња Шурлан, Огњен Јовановић, Тихо Џакић, те адвокат из Београда Маринко Шакан.

Адвокат Милан Петковић очекује да ће Секретаријат Међунородног суда правде у Хагу одбацити захтјев за ревизију због процесних недостатака, неблаговремености, као и зато што захтјев није поднијела особа овлаштена да може изјавити ревизије.

"Сви правни тимови, који су формирани, морају да размисле о заједничком подношењу кривичне пријаве против Изетбеговића Тужилаштву БиХ", истакао је Петковић.

Он је објаснио да је Изетбеговић изашао из оквира своје надлежности и прекршио Устав БиХ члан 5, који се односи на доношење одлука консензусом у Предсједништву БиХ.

Петковић је навео да је Правни тим Уједињене Српске дошао до сазнања да одлука о давању пуномоћи Сакибу Софтићу из 2002. године никад није објављена у Службеном гласнику БиХ.

"То конкретно значи да Софтић има пуномоћ за коју нико не зна шта у њој пише и да представља све грађане БиХ у своје лично име и за свој рачун, а не за рачун властодавца, односно Предсједништва БиХ", рекао је Петковић.

Петковић је подсјетио да Софтић не може поднијети захтјев за ревизију пресуде, као ванредни правни лијек без сагласности Предсједништва БиХ.

Он је рекао да је услов за подношење ревизије, према Статуту Међународног суда и правилима, субјективни рок за подношење ревизије шест мјесеци од сазнања за неку нову чињеницу која није била позната у току првостепеног поступка.

"Како је речено у медијима, те нове чињенице сазнале су се у току суђења Ратку Младићу, а доказни поступак против генерала Младића завршен је 18. августа 2016. године извођењем доказа одбране, тако да у том периоду сигурно није дошло до нових сазнања", објаснио је Петковић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана