EU prijeti BiH trgovinskim sankcijama

Marina Čigoja
EU prijeti BiH trgovinskim sankcijama

Sarajevo - Evropska komisija preduzela je korake u pravcu suspenzije određenih trgovinskih povlastica za BiH ukoliko prilagođavanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU (SSP) ne bude okončano do kraja 2015. godine, saopšteno je juče iz Delegacije Evropske unije u BiH.

Suština zahtjeva EU jeste da Hrvatskoj, a time i cijeloj EU, bude omogućen bescarinski uvoz proizvoda koje je u BiH uvozila dok nije postala članica EU, što bi nanijelo ogromnu štetu BiH, prije svega poljoprivrednoj proizvodnji.

U Delegaciji EU u BiH navode da se ne zahtijeva od BiH da dodijeli Hrvatskoj iste beneficije koje je imala prema pravilima regionalnog trgovinskog sporazuma CEFTA.

- Ako je BiH odobrila godišnju kvotu od 1.000 tona proizvoda za slobodan uvoz iz EU, a bescarinski uvoz iz Hrvatske u skladu sa pravilima CEFTA iznosio je 100 tona, nova kvota za bescarinski uvoz iz proširene EU iznosi 1.100 tona - ističu u Delegaciji EU.

Dodaje se da se takve kvote dodjeljuju prema redoslijedu podnošenja zahtjeva tako da bilo koja članica EU, ne nužno Hrvatska, može uživati koristi novih kvota.

- Naglašavamo da se ovakva adaptacija radi sa obostranim povećanjem kvota i stoga tvrdnje o nepravednosti kvota na štetu BiH idu u pogrešnom pravcu - istakli su u Delegaciji EU u BiH.

Šef pregovaračkog tima BiH sa EU Dragiša Mekić kaže da prijedlog Evropske komisije u vezi sa sankcijama treba da usvoji Evropski parlament i da će se o tome još razgovarati. Kazao je da bi BiH imala mnogo manju štetu kada bi joj EU ukinula povlastice, nego u slučaju da omogući bescarinski uvoz Hrvatskoj.

- Ukoliko bi nam ukinuli povlastice, šteta na godišnjem nivou iznosila bi oko 40 miliona KM, dok bi omogućavanje bescarinskog uvoza Hrvatskoj imalo daleko veće posljedice i to ne samo direktne, nego i indirektne koje bi se ogledale u smanjenju proizvodnje - rekao je Mekić.

Kazao je da je BiH spremna na tehničko prilagođavanje, ali kvota koje se nalaze u sporazumu.

- Problem je to što oni traže da se kvote odrede za proizvode koji nisu u sporazumu, a koji su bili dio tradicionalne trgovine sa Hrvatskom budući da je ona kao članica CEFTA sporazuma imala potpuno otvoreno tržište BiH - naglasio je Mekić.

Sporazum

Komentarišući navode iz Delegacije EU u BiH da je njihova metodologija za prilagođavanje SSP-a na osnovu tradicionalne trgovine prihvaćena od svih država zapadnog Balkana osim BiH, Dragiša Mekić je rekao da su ostale zemlje otvorile tržište za svu robu umanjenjem carina ili uvođenjem kvota.

- Mi za određen broj proizvoda, prije svega poljoprivrednih, nismo ni pregovarali i dogovorili smo sa Evropskom komisijom da oni do ulaska BiH u EU budu u punoj carinskoj zaštiti. Zato smatramo da nam EU ne može tražiti to što nema u Sporazumu jer to nije tehničko prilagođavanje, već novi sporazum - kazao je Mekić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana