Додик: Срби да се повуку из рада Парламентарне скупштине БиХ

Срна
Додик: Срби да се повуку из рада Парламентарне скупштине БиХ

Братунац - Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је данас у Братунцу да тражи од представника Срба из Српске да се повуку из рада Парламентарне скупштине БиХ док се не ријеши случај злоупотребе парламента БиХ од посланика који су послали писмо Генералној скупштини УН дајући "подршку" британској резолуцији о Сребреници.

"Неће нам помоћи интерна истрага, то не значи ништа. Овдје је потребно да дигнемо глас зато што је њихов глас отишао у УН. Наш глас мора да се чује, а он ће се чути. Не можете и нећете нас понижавати", поручио је Додик.

Он је истакао да Србе не интересује БиХ у којој нису равноправни.

"Како је могуће ако ми говоримо о нашем статусу да се одмах дигну сви и кажу: жКакав референдум? Не може то!ж, а када им Бакир Изетбеговић каже треба укинути ентитете и направити пет регија, онда је веома блага и америчка и британска реакција и ЕУ, и сви ћуте о томе. Значи, то вам је намјера. Наравно да смо писмени и да знамо", рекао је Додик.

Додик је данас у Братунцу, током обиљежавања 23 године од великог српског страдања у околини Сребренице и Братунца на Петровдан 1992. године, напоменуо да Срби треба да се окупе не само у сјећању него и у политичкој борби за јачање њиховог статуса који гарантује Дејтонски споразум.

"Ми не тражимо ништа више од тога него што је записано у Дејтонском споразуму", истакао је Додик.

Двадесет пет посланика Представничког дома парламента БиХ упутило је писмо генералном секретару УН Бан Ки Муну у коме су навели да подржавају британски приједлог резолуције о Сребреници.

Тим поводом је отворено писмо предсједавајућем Предсједништва БиХ Младену Иванићу упутио посланик Денис Бећировић у којем, између осталог, тврди да 25 посланика Представничког дома представља око 60 одсто овог дома.

Додик: Српска иде у политички обрачун за свој статус дефинисан Дејтоном

Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је да Српска иде у политички обрачун за свој статус, који је дефинисан међународним споразумом и Уставом БиХ, и да ће на референдуму рећи да не жели Суд и Тужилаштво БиХ.

"На бази те снаге, донијећемо закон и забранити примјену одлука Суда и Тужилаштва БиХ на нивоу Српске. Онда ће високи представник то, вјероватно, покушати да укине, али ми морамо да се боримо", рекао је Додик у Братунцу.

Он је истакао да српски народ не занима БиХ у којој није ништа добро доживио, у којој се институције упорно злоупотребљавају на штету Срба и Српске, напомињући да ниједна иницијатива, па ни економска, не иде у корист Српске.

"Српски народ је унио Републику Српску у БиХ. БиХ је састављена од два ентитета, не пише у Уставу да је чине два ентитета. А, да би се нешто саставило, прије тога оно што је саставља морало је да постоји у међународном правном смислу и ми смо постојали", истакао је Додик.

Према његовим ријечима, за многе у сарајевским канцеларијама међународне заједнице то је била грешка и требало је умањити снагу Републике Српске у континуитету и ојачати ту илузорну причу о БиХ и њеној снази.

"БиХ само виртуелно постоји, она није жеља и потреба Срба и неће преживјети на причи која долази из иностранства да није политички коректно говорити тако. Шта је политички коректно - ћутати на њихова настојања да сваку институцију БиХ искористе да заштите своје злочине и своје политичке намјере", рекао је Додик.

Додик је закључио да се управо тако може објаснити рад Тужилаштва БиХ у случају ратног команданта муслиманских снага у Сребреници Насера Орића.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана