Дoдик: Странци су растурили Југославију, растуриће и БиХ

Срна
Дoдик: Странци су растурили Југославију, растуриће и БиХ

Београд - Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да су странци ти који све више усложњавају односе у БиХ, те да ће је они и растурити као што су растурили и Југославију.

"Странци су закували у бившој Југославији, растурили све, закувавају у БиХ, они ће је и растурити. Они ће бити ти којима је свеједно што се тамо /у БиХ/ враћају стотине талибана, стотине муџахедина, што постоји скривена локална структура која то ради. Ми потпуно располажемо спознајама и доказима да логистику за живот тих терористичких група даје политички естаблишмент муслимана на челу са Бакиром Изетбеговићем", истакао је Додик.

Зато је, каже он, Бакира Изетбеговића толико увриједило кад је предсједник Хрватске Колинда Грабар Китаровић отворила то питање.

Он је подсјетио да је и током ратова деведесетих година прошлог вијека преко хрватске територије стигло 4.000 муџахедина у БиХ, да се опет користе исти правци, те је логично очекивати да Хрвати знају о чему је ријеч.

"Бакир Изетбеговић се узнемирио око свега тога. Сви знају да је главни и одговорни уредник 'Исламске државе', која сада егзистира на Блиском истоку, његов отац, јер је он написао 'Исламску декларацију'. Када прочитате 'Исламску декларацију' Алије Изетбеговић видјећете да оно што је примјењивала 'Исламска држава' у пракси у Сирији и Ираку то је то - шеријат, и нема опроста ником ко није са њихове стране. А Бакир Изетбеговић када је дошао на чело Предсједништва БиХ и као члан Предсједништва рекао је: 'Ја настављам путем свог оца'. То су приче које ми не можемо ни секунду да избацимо из посматрања", упозорио је Додик.

Он је оцијенио да проблем безбједности могу да ријеше само предсједник Хрватске и власти Србије, а да Предсједништво БиХ ничему не служи.

"Они немају скоро никаквих ингеренција, то је на нивоу дебатног клуба који странци покушавају да одрже у животу. Стварни живот је у ентитетима, што се тиче безбједности. Покушај да се на нивоу БиХ направи интеграција безбједносног сектора завршила је на некој причи о Министарству безбједности за које су странци вјеровали да ће преузети неке функције. А у суштини Министарство безбједности је пуко мјесто координације", рекао је Додик за "Спутњик".

На питање да прокоментарише медијске спекулације да он, али и министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, који ускоро стиже у Србију, долазе да изврше притисак на премијера Србије Александра Вучића да подржи кандидатуру Томислава Николића за сљедеће изборе, Додик је рекао да не би коментарисао разне спекулације које се креирају.

"Зна се како се у Србији врши кандидовање", рекао је Додик, додавши да са Вучићем није разговарао о тој теми, нити има намјеру да се бави тим питањем, али да ће увијек рећи мишљење о људима са којима сарађује.

"Имам позитивно мишљење и о Вучићу и о Николићу", рекао је предсједник Српске и додао да нема фаворите, те да му је важно да је Србија стабилна и развијена.

У Републици Српској никога више не занимају закључци ПИК-а

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас у Београду да у Српској никога не занимају закључци Управног одбора Савјета за спровођење мира /ПИК/ и оцијенио да ће ароганција међународне заједнице учинити да БиХ каква је замишљена у Дејтону, вјероватно неће ни постојати.
"Без намјере да било ког потцијеним, ја то уопште више не пратим. То је једно прело које се тамо окупи, људи добију дневнице да дођу из неких далеких земаља и још једном покушају да уживају у ономе што они мисле да је егзотично у Сарајеву, а увијек је егзотично када дођу само један дан и када нам продају шарену лажу о Сарајеву као неком могућем центру", рекао је Додик, коментаришући сједницу ПИК-а који је подржао одлуке Уставног суда о референдуму у Републици Српској.

Предсједник Српске је оцијенио да је највише лицемјерје то што међунарародна заједница са ароганцијом искључује све релевантне податаке о томе да у Уставном суду БиХ сједе три странца и два Бошњака, који су у већини и доносе одлуке, а касније ПИК тражи да се те одлуке поштују.

"То се морало раније трпити, имајући у виду њихову снагу, њихову војну и економску моћ, коју су упражњавали у БиХ, али сад више не морамо. То што се они састају више никога не занима у Републици Српској, нити нас занимају њихови закључци. Као што они понекад игноришу наше закључке, тако и ми њихове", истакао је Додик.

Он је навео да га ПИК уопште не занима, јер је то ионако вјештачко тијело које нигдје не постоји.

"Распадом међународне концепције, чак и ЕУ, као и много промјена које се дешавају, ПИК је потпуно ирелевантно и једно обично међународно прело у Сарајеву", рекао је Додик.

Појашњавајући своју изјаву да БиХ неће постојати, Додик је рекао да је имао у виду садашње позиције странаца који игнопришу реалност и покушавају да задрже старе стеротипе и да остану на позицијама муслимана без обзира на нове чињенице и доказе о њиховим активностима.

"Срби, а ни Хрвати, према ономе што ми знамо, не желе и неће централно уређено БиХ. То хоће странци, а лажу када кажу да неће - хоће. Све што чине, све те њихове интегративне политике усмјерене су на то да се Републике Српска обавеже да се на нивоу БиХ праве неке нове институције. Шта је то него централизација", упитао је Додик.

Он је подсјетио да у ЕУ има земаља које су децентрализоване, као што је Белгија, Шпанија, Њемачка и неке друге, те да Српска не тражи ништа друго, него праксу тих земаља, али јој ни то не дозвољавају.

"Покушавају да наметну неку своју логику. Е вријеме те њихове жлогикеж је прошло. Не можете више да добијете он што мислите на тај начин. Нећете добити ништа што није ствар наше воље, а нека покушају да намену. Вријеме наметања је прошло", поручио је Додик.

Према његовим ријечима, ако странци наставе овако и ако се та терористичка активност деси или појача у БиХ, Република Српска ће морати себе да брани.

"Она ће сама предузети мјере да се одбрани од насртаја и угрожавања њене слободе и њене територије. Како ће то изгледати, ми само сада о томе промишљамо. Али, у суштини, странци, који су били задужени да штите међународни уговор, дају нам разлоге да кажемо да су они, високи представник, најобичнији међународни хоштаплери и криминалци, који су кршили међународно право", рекао је Додик.

Он је навео да они не дозвољавају да се на неком релевантном суду питате - "шта сте ви радили овдје, зашто сте кршили устав и Дејтонски споразум".

"Не дозвољавају вам ни да поставите то питање. Видите, можете да браните једно вријеме, али не можете да забраните за сва времена", рекао је Додик, наводећи да због свега тога код већине људи у Републици Српској постоји аверзија према свему ономе што долази из Сарајева и међународне заједнице.

Он је подсјетио да је предвиђено да се након пет година из Уставног суда повуку странци и да се именују домаће судије, али то пет година траје већ 20, а улогу онога што је наметао раније високи представник јесте да једном народу и републици Српској намећу одлуке.

"У Уставу пише да у БиХ постоји Уставни суд БиХ, али и студент прве године права ће рећи да је институција уређена Уставом, али да би живјела мора бити уређена законом. У БиХ 20 година Уставни суд нема закона, него странци прописују како ће он радити и како ће одлучивати. Наравно, да то нећемо прихватити", поручио је Додик.

Додик: Раст моћи Србије побољшава позицију Републике Српске

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас након састанка са премијером Србије Александром Вучићем у Београду да Република Српска жели раст моћи Србије у свим сегментима јер то позицију Српске чини бољом.

Додик је рекао да он увијек када дође у Београд каже да Српска у Србију гледа као у матицу, у земљу којој жели да буде јака и добра.


"Политика Србије је увијек била политика поштивања Дејтонског мировног споразума. То је подразумијевало уважавање БиХ, али никада Србија није ишла изван оног што је државни и национални интерес Републике Српске. То је овдје јасно речено, и овај и сваки пут када смо о томе разговарали", рекао је Додик на конференцији за новинаре.

Он је најавио да ће у наредних 10 дана заједно са Вучићем на једном скупу у Србији разматрати како се кретати даље, у контексту нове консталације односа на регионалном и глобалном плану.

"Изгледа да је ситуација другачија и прилика је за етаблирање правних и развојних мировних концепција за које се Србија већ дуже вријеме залаже, а Република Српска у својим политикама настоји да очува своја права стечена Дејтонским мировним споразумом, а да јој оно што је отето насиљем високих представника буде враћено", рекао је Додик.

Он је навео да су Вучић и он разговарали о нараслој опасности од тероризма који има снажну материјалну и људску подршку, највише у Федерацији БиХ.

"Не треба затварати очи пред чињеницом да ће се, вјероватно, усљед расплета ситуације око жИсламске државеж у БиХ вратити значајан број оних који су учествовали у свему томе", рекао је Додик.

Он је навео да му је Вучић потврдио да Србија остаје привржена својој донацији за Сребреницу гдје је сада градоначелник из реда српског народа.

Предсједник Српске је нагласио да вјерује да ће сада уложена средства бити искориштена са више поштења, без злоупотреба које су покушале раније власти.

"То је веома важно, да се визуелно, али и суштински промијени начин живота у Сребреници", рекао је Додик.

Говорећи о инфраструктурним пројектима, Додик сматра да све иде у најбољем реду и да ће ускоро застоји који постоје на изградњи моста код Братунца бити отклоњени.

Он је додао да је са Вучићем разговарао и о ауто-путу који би требало из Србије, преко границе на Рачи, или на неком другом мјесту, да иде према Бијељини и Брчком, да би се временом увезао са трасом која ће ићи од Бијељине до Бањалуке.

Додик је подсјетио да је раније ове године већ отворен дио ауто-пута од Прњавора до Добоја, а да ће до 2018. године бити завршена дионица пута Прњавор-Бањалука.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана