Додатна питања ЕК без одговора

nezavisne.com
Додатна питања ЕК без одговора

Сарајево, Бањалука - Босна и Херцеговина почетком октобра требало би да достави одговоре на додатна питања из упитника Европске комисије, али како ствари сада стоје од тога неће бити ништа и у најбољем случају то би могло бити завршено тек крајем ове године.

У Дирекцији за европске интеграције (ДЕИ) БиХ нису жељели ни потврдити ни демантовати ове инфорамције, истичући да нико са сигурношћу не може рећи да ли ће у року који Европска комисија очекује бити достављени одговори на додатна питања.

"Имамо претходно искуство с одговарањем и чињеница је да механизам координације функционише. С обзиром на то да је принцип одговорања на додатна питања исти као и раније, од радних група зависи да ли ће посао бити завршен у року који се очекује. У овом тренутку нико са сигурношћу не може рећи да ли ће или неће бити одговорено у року", рекла је Марина Каваз-Сиручић, потпарол ДЕИ БиХ.

Европска комисија 20. јуна прослиједила је БиХ 655 додатних питања на упитник уз напомену да ће цијенити уколико се на њих одговори у року од три мјесеца. Највише додатних питања односи се на политички критеријум, и то њих 106, а управо на тим питањима се могу очекивати највећи проблеми. Рецимо, једно од питања на које треба одговорити је: "Зашто тринаест одлука Уставног суда БиХ није до данас извршено? Који су разлози?

Добро упућени у процес одговора на упитник и додатна питања Европске комисије кажу да неће бити лако ни навести детаљне информације о страним терористичким борцима повратницима и њиховим породицама, као и о стварном и оправданом кривичном гоњењу и кажњавању активности повезаних са страним терористичким борцима, као ни то шта се планира предузети и у којем року када су у питању двије школе под једним кровом.

Један од чланова Радне групе с којим смо разговарали каже да је готово сигурно да до почетка октобра неће бити одговорено на додатна питања, између осталог и због тога што ће наредних мјесец дана бити кампања за предстојеће изборе, те да се тек након 7. октобра може очекивати конкретнији рад на тим питањима.

"Тренутно се тек припремају одговори, након чега их треба верификовати, па разговарати о ономе на шта није одговорено, па онда све то треба потврдити у Савјету министара БиХ", испричао је један од чланова Радне групе која ради на питањима из упитника Европске комисије, додајући да је готово сигурно да ће и на нека од додатних питања задњу ријеч дати Колегијум за европске интеграције, који, између осталог, чине премијери ентитета и предсједавајући Савјета министара БиХ.

Поред питања у вези с политичким критеријумима, власти у БиХ мораће одговорити и на 33 додатна питања у вези с економијом, затим 43 питања из социјалне политике и запошљавања, 39 који се тичу транспортне политике, 36 из области образовања и културе, а ту су и допуне на раније послате одговоре.

Подсјећања ради, Европска комисија БиХ је почетком децембра 2016. године доставила 3.242 питања, а власти су саме себи задале рок од шест мјесеци да одговоре на сва питања, што наравно није урађено. БиХ је то урадила тек у фебруару ове године и једина је која је дуже од годину дана радила тај посао.

Иначе, упитник Европске комисије неопходан је у припреми мишљења о захтјеву за чланство БиХ у ЕУ.

Нека од питања која чекају рјешење

  • 106 политички критеријуми
  • 33 економија
  • 43 социјална политика и запошљавање
  • 39 транспортна политика
  • 36 образовање и култура

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана