Đokić: Radujemo se što Srbija želi da investira u naše projekte

Srna
Đokić: Radujemo se što Srbija želi da investira u naše projekte

Beograd - Republika Srpska se raduje zbog spremnosti Srbije da investira u energetske projekte na njenoj teritoriji i očekuje međusobnu saradnju i u izgradnji Hidroelektrane "Buk Bijela", o čijoj realizaciji trenutno razgovara sa kineskim partnerima, izjavio je ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.

Đokić je u Beogradu, nakon prve sjednice mješovitog Energetskog komiteta Srbije i Republike Srpske, rekao novinarima da je cilj Komiteta da razmatra sva pitanja iz oblasti energetike koja su od interesa za Srbiju i Srpsku.


"Želimo da nastavimo projekte gasifikacije Republike Srpske. Nadamo se da će doći do rješenja tokova poput gasovoda žJužni tokž ili njemu sličnog, gdje će Srpska moći da razvija sopstvenu gasnu mrežu", naveo je Đokić.

On je istakao da rijeka Drina predstavlja izuzetan potencijal i da je na njoj moguće izgraditi nekoliko hidroenergetskih objekata - na gornjem toku četiri hidroelektrane, srednjem - tri i donjem - četiri.

"Značajno je to što je na putu da se riješi pitanje žGasprometaž kao dijela sistema žSrbijagasaž, za šta su potrebne određene saglasnosti vlada Srbije i Srpske. Mi želimo da riješimo pitanje neisplaćenih naknada za potopljeno zemljište prilikom izgradnje Hidroelektrane žBajina Baštaž i žZvornikž, što je u interesu nekoliko opština koje trpe veliku finansijsku štetu", naglasio je Đokić.

On kaže da su na današnjoj sjednici Energetskog komiteta razmijenjena iskustva u vezi sa prometom tečnih energenata, te da bi Srpska, primjenjujući iskustva Srbije, mogla da poboljša stanje prometa i obezbijedi veće prihode.

"Uvjeren sam da će Energetski komitet tek u budućnosti pružiti mogućnost da razvijamo saradnju i imamo konkretne rezultate. Krajnje je vrijeme da počnemo da realizujemo energetske projekte, a ne samo da o njima razgovarom", dodao je Đokić.

Ministar rudarstva i energetike Srbije Aleksandar Antić rekao je da energetika ne poznaje granice i da postoji ideja da Komitet razmatra sve aspekte energetskih odnosa Srbije i Srpske.

"Postoje problemi, poput odnosa žSrbijagasaž i žGasprometa Palež, ali mislim da je rješenje blizu. Razgovori o zajedničkim energetskim projektima biće nastavljeni na nivou kompanija, a istakao bih zajedničke aktivnosti žElektromreža Srbijež i žElektroprenosa BiHž. Moramo da ojačamo naše elektroenergetske prenosne kapacitete", poručio je Antić.

On je naveo da Republika Srpska ima mnogo bolju energetsku povezanost sa Hrvatskom nego Srbija.

"Mi planiramo interkonekciju kroz transbalkanski koridor i to će biti jedan od prioriteta", istakao je Antić.

On je naglasio da je Srbija zainteresovana da razgovara o učešću i partnerstvu u projektu "Buk-Bijela", kao jednom od najboljih hidroenergetskih projekata u ovom dijelu Evrope, kao i o potencijalima donje Drine.

"Opterećeni smo sporazumom sa italijanskom stranom, kada je reč o srednjoj Drini. Italijani su nas tu razvlačili godinama i mislim da je konačno vreme da tu stvar presečemo i taj naš zajednički potencijal stavimo u funkciju tako što ćemo raditi sami, ili pronaći nekog drugog partnera", kaže Antić.

Govoreći o razmjeni iskustava, Antić je dodao da je Srbije raspoložena da uči od Srpske o koncesijama, dok je Srbija postigla odlične rezultate u vezi sa suzbijanjem sivog tržišta naftnih derivata.

Energetskim komitetom predsjedavali su Đokić i Antić, a Komitet čine predstavnici svih energetskih kompanija iz Srbije i Srpske, kao i predstavnici Naftne industrije Srbije /NIS/ koja posluje u Srbiji i BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana