Дарко Младић: Западне службе врбовале Младића да ради за њих у замјену за слободу

Срна
Дарко Младић: Западне службе врбовале Младића да ради за њих у замјену за слободу

Београд - Западне обавјештајне службе застрашивале су генерала Ратка Младића како би га врбовале да ради за њих, а када је одбио приједлог Ричарда Холбрука да то учини, почео је његов и прогон његове породице од кога их власт није заштитила, рекао је генералов син Дарко Младић.

Он је оцијенио да је његов отац задатак одбране српског народа успјешно извршио и да је то било изненађење за оне који су кризу изазвали.


"Њему је, као и осталим актерима, нуђено и прећено да ако буде кооперативан, неће бити прогоњен и супротно, ако буде радио свој посао и тиме ометао велике силе у остварењу њихових планова, да ће бити осуђен као злочинац", рекао је Дарко Младић за "Спутњик".

Он је нагласио да је његов отац имао састанак са одређеним људима из западних обавјештајних служби који су му понудили, односно покушали да га застраше Хашким трибуналом, све до Холбрука који је тражио од генерала да постане политичар.

"Он је то одбио и опет му је прећено Хашким трибуналом", рекао је генералов син.

Дарко Младић је навео да је свог оца гледао у различитим ситуацијама и да мисли да је он спасао многе животе, не само Срба, већ и муслимана и Хрвата.

"Да је неко други био на његовом месту, можда би ратна драма била катастрофалнија у смислу цивилних и војних жртава", рекао је Дарко Младић и као примјер навео случај бошњачке дјевојчице из Горажда која је спасена и оперисана на Сокоцу, јер је генерал Младић дао хеликоптер за њену евакуацију.

Када је ријеч о Сребреници, Дарко Младић каже да је било јако важно да одбрана пред вијећем Хашког трибунала изнесе став генерала Младића о том питању.

"Оно што је промакло јавности, а тужилац се на крају сагласио са ставом одбране, јесте то да је генерал Младић сазнао о догађајима у Сребреници након што се вратио из Београда када је све било готово, а на састанке у Београд није отишао планирано, већ су га позвали међународни преговарачи и Слободан Милошевић", рекао је Дарко Младић.

Он је подсјетио да је један од експерата одбране Душан Дуњић мистериозно умро у Хагу.

"Дуњић је био једини српски патолог који је све досијее које су они приложили у предмет прегледао. Наши вештаци до тада су одбијани, јер нису прегледали довољно узорака. Умро је дан уочи појављивања на суду. Други сведок је донео извештаје које је тужилац покушао да сакрије, а то су документи које су органи безбедности муслиманске војске и државе узели од преживелих из колоне која се пробијала од Сребренице до Тузле", рекао је Дарко Младић.

Он је истакао да, према споразуму о демилитаризованим зонама, тамо није требало да буде оружаних формација, а Бошњаци су имали цијелу 28. дивизију која је вршила борбена дејства према Србима.

"Под борбом су се данима пробијали кроз минска поља до Тузле. Извештаји показују огромне губитке у тим борбама, између 5.000 и 6.000. Жртве у тој колони нису жртве злочина. Жао ми је сваког погинулог човека, без обзира са које стране долази. Ту несрећу нам је донео Запад у разбијању Југославије", рекао је Дарко Младић.

Он је навео да одбрана није побјегла од тога да су неки заробљеници стријељани, што је био и став генерала Младића, међутим то није било организовано.

"Није било наређења да заробљеници буду стрељани. Генерал Младић у томе није учествовао. Нажалост, тужилац је изабрао да манипулише тим жртвама", рекао је Дарко Младић.

Он каже да га радује чињеница да је народ генерално препознао да се у Хагу не ради о достизању истине и правде, већ да је на дјелу међународна политика.

"Народ схвата да је то намештена игра", рекао је Дарко Младић.

Говорећи о здравственом стању генерала Младића, Дарко Младић каже да оно није добро и да се у континуитету погоршава.

"У последњих пет-шест месеци му се поново погоршава стање. Тужилац, наравно, то игнорише све време, зато што има задатак кога се држи, без обзира на правне норме које га обавезују да у случају лошег здравственог стања говори истину. Хашки тужиоци нису се баш прославили тиме што се боре да докажу истину", рекао је Дарко Младић.

Он истиче да би формално задатак тужилаца и цијелог суда требало да буде да истином донесу помирење у региону.

"На жалост, сви смо сведоци да су катастрофално оманули у том задатку. Чини се да, осим тог формалног задатка, у ствари имају задатак да формирају одређену истину о догађајима деведесетих година у бившој Југославији која треба да аболира оне који су разбили једну међународно признату државу и донели хаос на овај простор, који до дан-данас није престао, те да пребаце кривицу за те догађаје на Србе", рекао је Дарко Младић.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана