Cvijanović: Vlada i u 2018. nastavlja sa jačanjem ekonomske stabilnosti Srpske

Srna
Cvijanović: Vlada i u 2018. nastavlja sa jačanjem ekonomske stabilnosti Srpske

Sarajevo - Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da će Vlada Srpske nastaviti sa jačanjem ekonomske stabilnosti Srpske u 2018. godini, uprkos tome što je godina izborna, te da će zbog toga sve aktivnosti morati da završi u julu.

Cvijanovićeva je napomenula da Vlada Republike Srpske u ovoj godini planira izdvajanja za penzionere i boračke kategorije.

"Opredjeljenje Vlade je da polako, ne ugrožavajući cjelokupan sistem, za svaku od ranjivih kategorija obezbjeđuje povećanje. To smo pokazali u godinama iza nas i nema dileme da ćemo to nastaviti i u 2018. godini i nakon nje", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da Vladu Srpske u ovoj godini očekuje završetak krupnih infrastrukturnih projekata, te nastavak aktivnosti na izgradnji auto-puta Banjaluka-Doboj.

"Očekuje nas završetak nekih projekata, ali tu nećemo stati, jer otvaramo nove teme, nove mogućnosti i nove projekte", najavila je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, Republika Srpska funkcionisala je u prethodnom periodu i bez tranše Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/, koja kasni zbog blokada na nivou BiH.

"I dalje tvrdim da bi bilo dobro da smo povlačili tranše MMF-a, jer smo imali super povoljan aranžman, uz minimalna opterećenja i povoljne rokove. Bio je povoljan jer je aranžman sa MMF-om usko povezan sa Reformskom agendom i smatralo se da treba da budu blaži uslovi da bi se odblokirao reformski proces i da bismo lakše mogli ostvarivati ciljeve definisane agendom", navela je Cvijanovićeva za sarajevski portal "Vijesti".

Napominjući da je navodna prezaduženost omiljena tema opozicije u Republici Srpskoj, Cvijanovićeva je istakla da Srpska ni po kojim međunarodnim kriterijumima nije prezadužena, već umjereno zadužena.

"Naš interes u Vladi jeste da možemo da vratimo više novca nego što povlačimo, a taj trend zadržali smo i u najtežim periodima. Otprilike vraćamo 100 miliona više u odnosu na sredstva koja povlačimo. Sva plaćanja su redovna i ništa nije ugroženo", precizirala je Cvijanovićeva.

Govoreći o posjeti predsjednika Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović BiH, Cvijanovićeva je ocijenila da bi bilo normalno i pristojno da se pred ovakve posjete član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić konsultuje sa predsjednikom Vlade Srpske i da zajednički definišu određene stavove.

"Ono o čemu bih ja željela da se intenzivnije priča sa Hrvatskom jeste pitanje rješavanja određenih infrastrukturnih projekata, kako da olakšamo život građanima, kako da konačno dobijemo most u Gradišci, te kako da u Novom Gradu riješimo pitanje mosta i eventualno vraćanje u igru priče o tome koje kategorije treba da bude granični prelaz tamo", rekla je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva smatra da je BiH razmažena u regionalnim odnosima.

"Stalno se očekuje da nas neko razumije. Mislim da su svi ljudi iz regije pokazali koliko razumiju BiH, samo je sada stvar da BiH pokaže da ima normalan odnos prema svojim susjedima. Sve je stavljeno u neku dimenziju histerije. Ako neko uradi nešto što se nama ne sviđa, odmah krene paljba, umjesto da krene snažna diplomatska inicijativa i da se preko raznih naših institucija uspostave mostovi, pripremi teren i da onda neka tema bude od dobrobiti za sve, a ne samo za jedne", zaključila je Cvijanovićeva.

Kada je riječ o najnovijem izvještaju Američkog kongresa o ruskom uticaju u svijetu, u kojem se, između ostalog, navodi da Rusija preko Republike Srpske može da zaustavi put BiH ka NATO, Cvijanovićeva je rekla da nikada nije čula da Ruska Federacija, sa kojom Srpska ima veoma dobre odnose i saradnju, osporava poziciju BiH.

"To se nikada nije desilo. Priča o navodnom ruskom uticaju je predimenzionirana i smatram da se njom nastoji privući pažnja na to da bi se Amerika trebalo više angažovati i slično", dodala je Cvijanovićeva.

Impatično navijanje opozicije da izvuče DNS iz vladajuće koalicije

Potpredsjednik SNSD-a Željka Cvijanović rekla je da joj je simpatično što opozicija stalno navija za to kako treba da izvuče DNS iz vladajuće koalicije, te da sa ovom strankom napravi neki, za sada vrlo imaginarni, politički blok."To je imaginacija. Opozicija ne može da izmjeri svoju snagu zbog svih potresa koji su im se dešavali u posljednje vrijeme. Dovoljno je da pogledate kakav proces je otvoren unutar SDS-a, koji je najveći koalicioni partner u okviru opozicione koalicije i očito je da ni oni sami ne znaju čime raspolažu u određenim opštinama. Osim toga, predsjednik DNS-a Marko Pavić je iskusan političar koji sigurno mnogo bolje zna da posloži stvari nego svi opozicionari zajedno", istakla je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da ne vidi apsolutno nikakve suštinske probleme u funkcionisanju SNSD-a i DNS-a i da se ništa nije promijenilo u njihovim odnosima, te da tijesno sarađuju.

"Kao neko ko vodi koalicionu Vladu, možda sam neko ko je najpozvaniji da pričam o ovoj temi i da eventualno nešto kritikujem. Nemam šta da kritikujem. Mi smo pripadnici tri različite partije /SNSD-SP-DNS/ koje čine koalicionu Vladu, a da smo u svemu istomišljenici, bili bismo članovi jedne političke partije. Budući da je riječ o tri političke partije, mogu samo da izrazim zadovoljstvo činjenicom da odlično funkcionišemo i da je to najistestiranija koalicija na ovim prostorima koja nepromijenjeno traje već 20 godina", istakla je Cvijanovićeva, koja je premijer Srpske.

Ona je navela da o nekim pitanjima imaju različite stavove, ali da se nikada nije desilo da ih na kraju ne usaglase.

"Prema tome, ne postoji kriza o kojoj se stalno priča i fabrikuje neko potencijalno neslaganje. Zadovoljna sam našim funkcionisanjem i veoma cijenim naše kolege iz DNS-a i SP-a. Mnogo toga smo zajedno uradili, donijeli smo mnoštvo teških odluka u vrlo teškim periodima i uspjeli smo da održimo sistem", rekla je Cvijanovićeva za sarajevski portal "Vijesti".

Na pitanje da li će na predstojećim opštim izborima biti pretendent na neku od pojedinačnih funkcija, Cvijanovićeva je rekla da ne zna, jer na stranačkim organima unutar SNSD-a nisu razgovarali o toj temi.

"To je tema koja će se, vjerovatno, otvarati u martu ili aprilu. Sada ne mogu dati odgovor na to pitanje. Uskoro će se navršiti pet godina otkako sam predsjednik Vlade Republike Srpske, što je samo po sebi bilo vrlo izazovno i teško. Mandat sam dobila u izuzetno teškim vremenima i mogu biti zadovoljna činjenicom što je danas finansijska slika Republike Srpske puno drugačija. Priča o kandidaturama niti zavisi od mene, niti je do sada bila tema naših razgovora", istakla je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da u kontekstu kandidature, ovu godinu ne doživljava kao izbornu, jer je, kako kaže, previše usmjerena na to da se posao u Vladi Republike Srpske završi na način da mogu ostaviti puno stabilniju Republiku u narednom mandatu, a to će i dalje biti SNSD-ova vlast sa istima partnerima.

Na pitanje da li će SNSD u martu ili aprilu predstaviti kandidate, ona je pojasnila da su ta dva mjeseca obično vrijeme kada se na stranačkim organima raspravlja o ovoj temi, te da ne može potvrditi kada će kandidati biti poznati.

Cvijanovićeva je naglasila da ne razmišlja o kandidaturi niti je opterećena tim pitanjem, a to što pojedini mediji, ipak, razmišljaju o njoj kao o mogućem kandidatu za predsjednika Republike Srpske, ona kaže da je o sebi čitala i slušala da je budući predsjedavajući Savjeta ministara, zatim da će ponovo ići u trku za člana Predsjedništva BiH, te da će biti kandidat za predsjednika Srpske.

"Sve su to nagađanja, jer mi još ne znamo šta će biti. Sve će zavisiti od političke odluke SNSD-a čiji sam član", rekla je potpredsjednik SNSD-a Željka Cvijanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana