Cvijanović: Osuda neustavnog djelovanja Izetbegovića

Srna
Cvijanović: Osuda neustavnog djelovanja Izetbegovića

Banjaluka - Potpredsjednik SNSD-a Željka Cvijanović izjavila je danas da Aktiv žena SNSD-a osuđuje neustavno i vaninstitucionalno djelovanje Bakira Izetbegovića u vezi sa zahtjevom za reviziju presude po tužbi protiv Srbije, koje je izazvalo velike poremećaje u BiH i na regionalnom planu.

Cvijanovićeva je nakon sjednice Predsjedništva Aktiva žena SNSD-a istakla da je navedeni zahtjev produbio nepovjerenje i usporio i osujetio sve pokušaje da se podigne nivo stabilnosti i boljeg razumijevanja u regiji.


Ona je navela da je jedan od zaključaka Predsjedništva Aktiva žena SNSD-a osuda prakse da se politički procesi uvode u pravosuđe, što urušava cjelokupan sistem, povjerenje i demokratski kapacitet onih koji su izabrani od naroda.

"Jedan od zaključaka je važnost održavanja sjednice Narodne skupštine u ponedjeljak. Očekujemo od svih predstavnika da pokažu to potrebno jedinstvo i da se definiše određena platforma za postupanje predstavnika Srpske na nivou BiH, koji sada u svojim rukama nose alate, i da pokažu na koji način treba da se štiti i brani interes Srpske", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da je tužba naslovljena na Srbiju, ali da je stalni cilj političkog Sarajeva obračun sa Srpskom.

"Potreban je aktivizam svih struktura, na svim nivoima vlasti u okviru BiH i mislim da je do toga moguće doći. Apelujemo kroz svoje zaključke Aktiva žena da se do toga dođe", poručila je Cvijanovićeva.

Cvijanovićeva je rekla da se na sastanku diskutovalo i o ekonomskoj situaciji zbog nastalih problema nakon što su nekada usaglašene stvari u okviru partnera ostale neizvršene. /kraj/boj/mđ /foto/fono/video/

Posljednje političke akcije prouzrokovale velike ekonomske posljedice

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas novinarima u Banjaluci da su posljednje političke akcije /u BiH/ prouzrokovale i velike ekonomske posljedice.
"Imamo definisan plan postupanja i u situaciji u kojoj nemamo Pismo namjere, odnosno da znamo način iz kojih izvora ćemo usaglašavati određene obaveze", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je napomenula da Srpska nije previše zadužena, "iako je to omiljena tema raznih opozicionara".

"Mi smo i prošle godine, uprkos teškim vremenima, uspjeli da vratimo 215 miliona KM više nego što smo povukli - vratili smo 634 miliona, a povukli 419 čime smo pokazali kapacitet sistema i funkcionisanja Budžeta", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je poručila da će problem neizmirenih obaveza biti rješavan u narednom periodu.

"Napravili smo nekoliko aranžmana i čekamo odgovor sindikata kada je u pitanju sporazum o izmirenju obaveza po pitanju naknada. Što se tiče plata, tu nije bilo kašnjenja, zastoja i problema, kao i sa penzijama", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je navela da je nedavno razgovarala sa predstavnicima sindikata da se u jednakim ratama izmiri zaostali dug, uz sve tekuće obaveze, te da je bilo razumijevanja od nekih sindikata.

Ona je istakla da je opredjeljenje Vlade Republike Srpske borba za svako radno mjesto i da se sačuvaju postojeća.

"Činjenica je da je danas smanjen broj nezaposlenih za 30.000 u odnosu na 2013. godinu kada smo snažno osjećali ekonomsku krizu i znam da je to bilo jedno alarmantno stanje kada sam prije četiri godine preuzimala Vladu", navela je Cvijanovićeva.

Ona je dodala da je 2016. u odnosu na 2015. godinu porasla zaposlenost za tri odsto, da je izvoz povećan za 14-15 odsto, da je za 20 odsto povećan obim industrijske proizvodnje i da je porasla i prosječna plata.

"Imamo namjeru da one koji su najugroženiji zaštitimo na drugačiji i poseban način u budućem periodu", dodala je Cvijanovićeva.

Politički instrumenti za odbacivanje tužbe i u institucijama Srpske

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas da se glavni mehanizmi u vezi sa eventualnim odbacivanjem revizije presude po tužbi protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu nalaze na nivou BiH, ali isto tako "svi politički instrumenti su i u institucijama Srpske".
Cvijanovićeva je rekla danas novinarima u Banjaluci da se to prevashodno odnosi na Narodnu skupštinu Srpske koja bi trebalo da utvrdi plan ponašanja i da zaduženja drugim institucijama i Vladi.

"Mislim da svi treba zajedno da se stavimo u službu, da to ne bude priča jedne političke partije i institucije, već da se definiše zajednička platforma i mislim da tu možemo zajedno dosta uraditi", navela je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da podržava to što je Ujedinjena Srpska formirala pravni tim koji će pomoći institucijama Republike Srpske i Srbije da revizija presude po tužbi protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu bude odbačena.

Poljoprivrednici imaju pravo da budu nezadovoljni

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da poljoprivrednici imaju pravo da budu nezadovoljni, jer im na raspolaganje nisu stavljena sredstva koja su očekivali.
Cvijanovićeva je rekla novinarima u Banjaluci da je i sama zbog toga nezadovoljna, ali da ni u okruženju nigdje ne postoji situacija da je u februaru tekuće godine izmireno sve što su ljudi ili vlade imale kao obavezu za prethodnu godinu.

"To ne postoji. Nikada nije postojalo. Ni u najbolja vremena to se nije dešavalo i nije se ulazilo u februar ili u mart da kažete - sve smo iščistili i redovno izvršavamo tekuće obaveze", rekla je Cvijanovićeva.

Ona je ocijenila da Srpska treba ozbiljno da uđe u reformu poljoprivrednog sektora, kao i sistema podsticaja i plaćanja obaveza prema državi.

"Krajnje je vrijeme da se tako nešto uradi i radićemo na tome ove godine", najavila je premijer Srpske.

Ona je navela da bi Vlada definisala oblast podsticaja ako bi se u vezi s tim dogovorila sva poljoprivredna udruženja.

"Sklona sam čak i tome, ali znam da oni neće postići sporazum. Tražiti ostavke ministara opet je legitimna stvar i to može da radi svaka nevladina organizacija, opoziciona i poziciona partija... Ja sam poljoprivrednicima rekla prije dva mjeseca da ono što je po planu Vlade jeste da se sredstva od ruskog klirinškog duga prioritetno koriste za izmirenje obaveza prema njima", navela je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da je tu obavezu nametnula Vladi i da je to definisan stav Vlade, a ako se to ne desi tokom marta, kao što se očekuje, postoji plan B. "Svakako ćemo ići da najveći dio tih obaveza izvršimo", poručila je Cvijanovićeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana