Британци за ново прекрајање граница

Вељко Зељковић
Британци за ново прекрајање граница

Бањалука - Велика Британија је једна од држава које се највише залажу за стварање “велике Албаније”, “велике Србије” и “велике Хрватске” на простору Балкана, наводи се у студији руског Савјета за међународна питања, у којој су анализирани могући сценарији за рјешавање балканског Гордијевог чвора.

Територија “велике Албаније” наводно би требало да обухвата Албанију, највећи дио Косова и Метохије, дио Македоније, дио Србије, односно Бујановац и Прешево, и Улцињ у Црној Гори. “Велику Србију” би чиниле Србија, Република Српска са приступом мору преко Херцег Новог и српске заједнице на сјеверу Косова, укључујући Северну Митровицу, док би у “велику Хрватску” ушле Хрватска и “трећи ентитет” у БиХ.

Црна Гора би добила дио српског Санџака, док би БиХ остала у садашњим границама ФБиХ, уз могућу опцију стварања конфедерације са Хрватском, Србијом и Црном Гором.

У најгорој позицији била би Македонија, која би практично остала без већине своје територије. Штавише, остатке Македоније преузеле би Бугарска, Грчка, Албанија и Србија, наводе аутори ове анализе.

У руској студији се наводи и како се дио европских земаља противи оваквој идеји, а прије свега Њемачка чије је становиште да су потпуно неприхватљиве било какве подјеле и размјене територија јер би то могло отворити “Пандорину кутију” и имати несагледиве негативне посљедице по цијелу Европу.

Са оваквим ставом се дјелимично слаже и политички аналитичар Звонимир Трајковић истичући како се ради о класичној британској подвали.

- Они су увијек мешетарили и играли се судбинама народа на Балкану. Ради се о стварима које је фактички готово немогуће реализовати. Британци немају више толико утицаја на геополитичкој карти свијета, али и поред тога још покушавају да буду запршка у свакој чорби - каже Трајковић.

Сматра да се никада не може повезивати евентуално повезивање Републике Српске са Србијом и одвајање Косова и Метохије јер, како је образложио, “не може се дијелити српско за српско”. 

- Мислим да се ради о покушајима да се нешто на брзину одради. Да се замути вода, па чак и скрене пажња. Не треба заборавити да је дошло до дебаланса снага у свијету и да се Русија и Кина све више питају, те да ће у цртању евентуално нових карата на Балкану управо ове двије земље имати значајну улогу - појаснио је Трајковић.

Према његовим ријечима, политичари из Сарајева требало би да схвате да би и за њих најбоље било да закопају ратне сјекире и “придруже” се Србији, јер ФБиХ није одржива заједница, баш као ни БиХ уколико буде настављено са неразумним захтјевима бошњачких политичких лидера.

Територијална размјена

У анализи руског Савјета за међународна питања наводи се како би Русија, с обзиром на то да се на Балкану развила изузетно нестабилна, запаљива ситуација са потенцијално лошим посљедицама, требало да понуди мултилатерални формат “општег рјешења за регион”.

Као један од могућих сценарија аутори ове анализе наводе и територијалну размјену засновану не толико на етничности, колико на геополитичким интересима земаља Балкана, као и гарантованој одрживости тих размјена. Као једно од рјешења наведено је и стварање “балканске уније” по узору на ЕУ.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана