Шта крије највећа војна тајна Русије од које стријепи Запад?

Спутњик
Шта крије највећа војна тајна Русије од које стријепи Запад?

Тајне мапе руске територије, у чији посјед су стране обавјештајне службе покушале да дођу, представљају једну од највећих војних тајни, будући да се у њима налази комплетна информација о рељефу и објектима, што би противнику омогућило да утврди тачну локацију свих циљева који би били предмет евентуалног ваздушног напада, сматрају аналитичари.

Наиме, припадници руске Федералне службе безбједности (ФСБ) пресјекли су покушај да се тајне војне мапе предају страним структурама и том приликом ухапсиле четири особе — три држављана Русије и једног Украјинца. Руска служба није саопштила гдје су тачно радиле те особе, као и којим обавјештајним службама су намјеравали да предају те документе.

Паралелно са хапшењем ових људи, у мјестима пребивања тројице држављана Русије и држављанина Украјине, у Јекатеринбургу, Симферопољу и Омску, извршен је претрес током којег су заплијењене електронске и папирне копије тајних топографских мапа Генералштаба Оружаних снага Русије.

Поставља се питање како то да су географске мапе и даље толико актуелне, иако живимо у ери џи-пи-еса и сателитског система за навођење Глонас. Директор аналитичког Центра ветерана државне безбједности Сергеј Кривошејев тврди да су те мапе важне, јер ни џи-пи-ес, баш као ни систем Глонас, не може толико прецизно да покаже рељеф територије.

У картама, како објашњава, стоји сва информација и управо су тамо указани сви детаљи терена, што и представља највећу тајну. Поред терена, наводи, у тим картама су уцртане и све зграде, сви објекти, било да се ради о нуклеарним електранама или бункерима, што би противнику дало тачну информацију о томе шта је потребно гађати.

Кривошејев тврди и да тајне војне мапе управо из тог разлога представљају изузетно важан домен оперативе руског ФСБ-а, те да је ријеч о најважнијој сфери заштите државних тајни.

"Интерес за ове документе је одувијек постојао, прије свега од стране НАТО-а, а ФСБ је увијек успјевао то да пресјече", додаје.

Будући да руске службе нису покренуле кривични поступак против ових људи, експерт за кризне ситуације и ветеран руске обавјештајне службе Лав Корољков објашњава да је ниво тајности ових мапа био прилично низак, те се ипак ради о превентивним мјерама.

"Не бих рекао да се ради о неком посебном случају, стране обавјештајне службе стално настоје да дођу до података овог типа. Оно што је интересантно, јесте то што су Јекатеринбург и цијела Свердловска област препуни различитих војних објеката, а ту је и војни комбинат у Нижњем Тагилу и ’Уралвагонзавод‘, док мањих производних погона има на претек. Управо зато је овај дио Русије одувијек привлачио пажњу обавјештајаца, најпре оних са Запада", указао је он

Урал, генерално, додаје Корољков, јесте регион од посебне важности из перспективе државних војних тајни, а не треба занемарити ни чињеницу да је баш у околини Јекатеринбурга конзулат САД радио на отварању бројних невладиних организација и различитих фондова — углавном су те институције подржавале опозицију.

"Можете претпоставити зашто је управа ФСБ-а посебно у овој области одувијек имала пуне руке посла", закључује.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана