Лажни лијекови убили 300.000 дјеце

Приредио: Борис Ђурић
Лажни лијекови убили 300.000 дјеце

Вашингтон - Најмање 300.000 дјеце је умрло због лажних лијекова које су дистрибуисале разне криминалне групе у сиромашне земље, а ти лијекови прављени су застарјелом опремом у постројењима пуним штеточина и инсеката, наводи се у новој студији Америчког друштва за тропску медицину.

Нова студија истиче да једна од највећих опасности за смрт дјеце широм свијета долази у облику лажних лијекова за лијечење маларије, пнеумоније и других болести.

- Сваке године стотине хиљада дјеце умире због лијекова лошег квалитета или потпуно лажних лијекова - рекао је један од аутора студије и предсједник поменутог друштва Џоел Бреман.

Бреман је додао да је број лажних и недовољно квалитетних лијекова у порасту и навео примјер фармацеутског гиганта “Фајзера”, који је 2008. пронашао да је у 75 земаља 29 њихових производа било лажирано, а десет година касније тај број је нарастао на 95 лажних производа у 113 земаља.

Он је додао да лажни и недовољно квалитетни лијекови чине 10 одсто од свих лијекова и да је највећа забринутост повезана са лијековима против маларије, који су одговорни за смрт више од 150.000 дјеце годишње.

Тако је само у осам афричких земаља пронађено 185 понуђача третмана за маларију који нису задовољавали потребне квалитете и само 12 компанија које су нудиле квалитетне терапије. Велики проблем су и антибиотици за лијечење пнеумоније код дјеце.

- Сваке године лажни антибиотици узрокују смрт код дјеце у истом броју као и лажни лијекови против маларије - рекао јуче Бреман.

Осим дјеце, на удару оваквих лијекова су и одрасли. У порасту је број лажних лијекова за лијечење хроничних стања као што је повишени притисак. Најчешће су то лијекови против болова, за болести срца, еректилну дисфункцију и рак, а који се често продају путем интернета.

Бреман је додао да не треба глорификовати илегалне фабрике које их праве и не смију носити име “лабораторија”.

- Ти лијекови се праве у постројењима пуним штеточина и инсеката, са опремом која је застарјела и прљава. Пилуле такође знају бити преливене фентанилом и другим штетним супстанцама - испричао је Бреман.

Рјешење

Као рјешење проблема илегалних фабрика лијекова и лажних медикамената студија Америчког друштва за тропску медицину наводи да је потребно да се направе међународни договори.

- Њима би се ријешила и техничка питања, као што је увођење најбољих метода за тест лијекова - рекао Бреман.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана